Pražské planetárium slaví. Přijďte, přijďte, nabádá lidovecký politik

8. 4. 2015 13:50

Unikátní výstava k 55. výročí otevření Planetária Praha je od úterý k vidění v přízemí budovy Nové radnice na Mariánském náměstí. Na téměř třiceti panelech mají návštěvníci možnost shlédnout nejen unikátní fotografie ze stavby i provozu Planetária, ale také části jedinečného původního vyřezávaného panoramatu Prahy, které jeho kupoli zdobilo 38 let. Výstava potrvá do 3. května.

Pražské planetárium slaví. Přijďte, přijďte, nabádá lidovecký politik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní Jan Wolf
reklama

„Chtěl bych pozvat nejen Pražany, ale také všechny návštěvníky hlavního města, aby se k nám na Novou radnici přišli na tuto unikátní výstavu podívat. Jsem si jistý, že potěší všechny, kteří se zajímají jak o vesmír, tak o pražskou historii i současnost. Planetárium k našemu městu neodmyslitelně patří a já mu k jeho výročí přeji vše nejlepší,“ uvedl radní Jan Wolf.

Planetárium Praha představuje dlouhodobě technologickou špičku. Již na konci 60. let bylo vybaveno vlastním televizním okruhem, který návštěvníkům zprostředkovával unikátní záběry z přistání lidí na Měsíci. Na konci 80. let došlo k instalaci jednoho z celkem pěti vyrobených optickomechanických planetárií Cosmorama. Toto planetárium bylo již plně počítačově řízené a v devadesátých letech bylo vybaveno rozsáhlým systémem doplňkové projekce tvořený vice než 60 diaprojektory, laserem a dalšími systémy.

V roce 2003 byl instalován první systém digitálního planetária, který promítal zatím jen na širokoúhlé plátno, v roce 2009 pak první digitální celooblohový systém v České republice, který byl v roce 2014 modernizován na současné rozlišení 8K. Tím se v současné době může pochlubit pouze 11 planetárií na celém světě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…