Pražské vyjednávací peklo: Zaskočený Andrej Babiš přiznal, že má problém. Hudečkovi hrozí nebezpečí i od vlastních

13.10.2014 7:46

V hlavním městě došlo k velkému přerozdělení sil. Lidové noviny píší o tom, že v Praze se rodí historicky první vláda bez tradiční pravice. Zástupci Trojkalice však většinu 33 hlasů, které dají dohromady oni, ANO a ČSSD, považují za příliš křehkou. Lidovec na její kandidátce Jan Čižinský prohlásil, že on sám by prý dal přednost spojenectví s TOP 09. Zatím však s nikým jiným než s vítězem voleb údajně jednat nebudou. Varianta, že by vládu sestavila TOP 09, je podle LN ohrožena i spory mezi Hudečkem a šéfem pražské topky Jiřím Vávrou.

Pražské vyjednávací peklo: Zaskočený Andrej Babiš přiznal, že má problém. Hudečkovi hrozí nebezpečí i od vlastních
Foto: ODS
Popisek: Adriana Krnáčová

Anketa

Pokud ve městě zvítězí ANO Andreje Babiše a ostatní strany se proti němu spojí a zatlačí jej do opozice... Co o tom soudíte?

hlasovalo: 6930 lidí

Nyní vítězné hnutí ANO vyjednává možnou spolupráci s ČSSD, Trojkoalicí a pokukuje i po Pirátech. Ti však nechtějí do koalice s nikým, kdo podle nich v minulosti na magistrátu neodvedl dobrou práci. To je podle nich nejen ODS, ale i sociální demokraté, do jednoho uskupení odmítají jít i s komunisty.

ČSSD se ziskem 10,43 procenta je podle všeho důležitá pro všechny varianty budoucí pražské koalice a už se porozhlíží o oblastech, které by na radnici chtěla spravovat. Podle informací LN mají sociální demokraté zájem zejména o rezort dopravy, na kterou by prý mohl dohlížet Karel Březina. Zájem sociálních demokratů o oblast dopravy potvrdil deníku její lídr v Praze Miloslav Ludvík.

Jenže koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která nyní vypadá jako nejpravděpodobnější řešení, má háček. Z 65 zastupitelů by takto dohromady disponovala 33, což je velmi nestabilní většina. Právě na to poukazuje Trojkoalice. Lidovec na její kandidátce Jan Čižinský dokonce prohlásil, že „koalice se 33 hlasy z 65 zastupitelů je šílenost“. On sám by prý dal přednost spojenectví s TOP 09. Do hry v tuto chvíli vstupuje Česká pirátská strana se svými čtyřmi mandáty, která je proto pro koalici zajímavá. Výměnou za tolerování koalice v zastupitelstvu by Piráti podle LN mohli získat post šéfa kontrolního výboru, o který stojí.

Babiš v minulosti kritizoval ty, s kterými teď bude ANO vládnout

ČSSD má do pražského zastupitelstva připraveno několik svých vyjednavačů. Mezi nimi například Petra Hulinského, Karla Březinu či Miroslava Pocheho.

Pražská ČSSD byla v hlavním městě u moci značnou část minulého volebního období, ať už přímo v radě, nebo jako tichý podporovatel jednobarevné vlády TOP 09. Část členů ANO by proti jménům, jako je například někdejší radní pro dopravu Karel Březina, mohla podle serveru Aktuálně.cz protestovat.

„Mám jenom jednu reputaci a tu si nechci zkazit,“ řekl na otázky k minulosti pražské ČSSD novopečený zastupitel za ANO Patrik Nacher, konkrétnější ale být nechtěl. Březinu ostatně na začátku tohoto roku ostře zkritizoval i sám šéf hnutí Andrej Babiš.

Prohlásil o něm, že se spolu s dalším vlivným sociálním demokratem Petrem Hulinským podílel na devastaci Prahy. Když se deník Aktuálně.cz na Babiše obrátil s otázkou, zda mu Březinova případná přítomnost v koalici nevadí, byl prý jeho jménem zaskočen.

„Kritizoval jsem plno lidí, nevím, že pan Březina kandidoval, skutečně to takhle nesleduju. Je to záležitost vyjednávacího týmu a my těžko můžeme diktovat potenciálním partnerům, koho mají nebo nemají nominovat," řekl Babiš.

Každopádně povolební spolupráce se nyní rýsuje na půdorysu ANO, ČSSD a Trojkoalice. Přes veškerá možná pnutí to potvrzují jejich lídři. „Na tahu je vítěz voleb ANO. Teprve pokud by jednání s nimi ztroskotalo, bude čas na nějaká jednání s TOP 09," cituje Aktuálně.cz lídra Trojkoalice Petra Štěpánka. Uskupení podle něj nebude jednat s nikým jiným než s vítězem, aby se neopakovala situace z roku 2010, kdy ODS a ČSSD obešly vítěznou TOP 09. „To byl začátek rozvratu, kdy vládli postupně dva primátoři, kteří volby nevyhráli," dodal.

TOP 09 je oslabena vlastními spory

LN věnují pozornost i variantě, že se novou vládu na pražské radnici pokusí sestavit i TOP 09, která skončila na druhém místě a má v zastupitelstvu o jedno křeslo méně než Babišovo hnutí. Ta však potřebuje k získání většiny spolupráci s dalšími třemi subjekty.

Deník však upozorňuje na závažný problém přímo uvnitř TOP 09. Pražská organizace je totiž rozštěpena na dva nepřátelské tábory. To velice ztěžuje situaci dosavadnímu primátorovi Tomáši Hudečkovi a mohl by údajně být zcela mimo hru.

Jeho postavení ohrožuje šéf pražské TOP 09 Jiří Vávra, jenž stojí v čele těch, kteří Hudečkovi vyčítají porážku od ANO. LN prý v kuloárech zaslechly, že Hudečka by mohla nahradit dvojka kandidátky Jiří Nouza. Tento vnitřní spor strany by mohl údajně vyústit i k odchodu Hudečka a jeho spojenců ze zastupitelského klubu TOP 09.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud si sem pustíme Afričany, Araby a Afghánce... Foldyna vypustil balónek. A už to lítá

9:55 Pokud si sem pustíme Afričany, Araby a Afghánce... Foldyna vypustil balónek. A už to lítá

Předseda SPD Tomio Okamura na sociální sítí Facebook varuje slovy člena svého hnutí Jaroslava Foldyn…