Pražští zastupitelé si loni vydělali statisíce korun v městských firmách

11.07.2012 13:45

Někteří pražští zastupitelé si loni ke svým běžným příjmům přivydělali statisíce korun tím, že seděli v dozorčích radách a představenstvech městských firem. Vyplývá to z čestných prohlášení o příjmech a majetku za loňský rok, která museli zastupitelé odevzdat do konce června. Nejvíce si vydělali neplacení zastupitelé, naopak radní téměř žádné příjmy mimo svůj oficiální plat neměli, uvedla ČTK.

Pražští zastupitelé si loni vydělali statisíce korun v městských firmách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Povinnost odevzdat prohlášení o příjmech a majetku mají placení zástupci města, tedy všichni radní a uvolnění předsedové zastupitelských výborů. Většina radních neměla žádné jiné příjmy mimo plat, který pobírají za funkci radního. Přiznali i drobné dary v hodnotě několik tisíc korun. Například několik radních za TOP 09 dostalo loni darem fotoaparát od společnosti Pražské služby, v které Praha vlastní necelých 77 procent akcií. Radní ale dar věnovali dětským domovům a školám.

Náměstek primátora dostal hodinky za 65 tisíc

Náměstek primátora Ivan Kabický (ODS) zase přiznal, že dostal od zahraniční společnosti hodinky v hodnotě asi 65.000 korun. K tomu si přivydělal 25.000 korun tím, že sedí v dozorčí radě společnosti Devátá rozvojová. Vlastníkem této společnosti je Praha 9, firma se stará především o privatizaci bytů.

Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS), která v prvních měsících loňského roku pobírala plat jako předsedkyně výboru zastupitelstva, si přivydělala v dozorčí radě Pražské plynárenské Holding 297.000 korun hrubého. Bývalý radní Petr Dolínek (ČSSD) si přilepšil o 210.000 korun hrubého za působení v Pražské energetice (PRE).

Mnohem vyšší příjmy ale měli někteří řadoví zastupitelé, kteří na pražské radnici nezastávají placené posty, a jejich příjmy tudíž podle magistrátu nesmí média zveřejňovat. Lidé si jejich přiznání ale mohou na úřadě prohlédnout.

Klega si vydělal v dozorčích radách 880 tisíc. Většinu prý věnoval na kulturu a dětem

Ve firmách, v kterých má město majetkový podíl, loni působili například zastupitelé Rudolf Blažek, Pavel Hurda, Pavel Klega, Ondřej Pecha, David Zelený (všichni ODS), Daniel Hodek, Miloslav Ludvík, Miroslav Poche či Jan Slezák (všichni ČSSD).

Klega, který je zároveň starostou Prahy 15, si za své působení v orgánech PRE Holding, Trade Centre Praha (TCP) a Kolektory Praha přilepšil přes 880.000 korun. "Většinu peněz jsem věnoval na podporu kulturních aktivit a organizací, které se starají o volný čas dětí a mládeže na Praze 15. Ve dvou společnostech už nejsem, na valných hromadách jsem rezignoval," řekl ČTK Klega.

Zastupitelé a radní musí uvádět především příjmy, které mají v souvislosti se svým působením na radnici hlavního města. Pokud si tedy přivydělali jinde, nemusí konkrétní výdělky zveřejňovat. Tak například radní Radek Lohynský (ODS) sice do prohlášení napsal, že loni působil také jako předseda představenstva společnosti 4-Energetická, nenapsal ale, kolik za to dostal. Stoprocentním vlastníkem firmy 4-Energetická, která má na starosti především dodávky tepla a teplé vody, je Praha 4.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…