Před 75 lety vyšlo první číslo časopisu z Terezína Rim Rim Rim

24.02.2019 6:36

První číslo časopisu Rim Rim Rim, který vydávaly a tvořily děti z terezínského ghetta, vyšlo 25. února 1944. Na časopisu se podíleli chlapci ve věku od 12 do 16 let z budovy bývalé terezínské školy (v době ghetta označené jako objekt L 417). Časopis měl řadu naučných rubrik, obsahoval reportáže, povídky, věnoval se i aktuálnímu dění a otiskoval básně i prózu na téma života v Terezíně.

Před 75 lety vyšlo první číslo časopisu z Terezína Rim Rim Rim
Foto: pamatnik-terezin.cz
Popisek: Terezín
reklama

Vychovatelem v budově byl tehdy dvacetiletý František Maier, který pro chlapce organizoval sportovní, kulturní a vzdělávací aktivity. Nejprve začaly vycházet časopisy List sedmičky a Nešarim (hebrejsky Jestřábi). Rim Rim Rim se k nim přidal jako poslední a postupem času se redakce časopisů spojily a vydávaly pouze Rim Rim Rim.

Časopis, který byl formátu A5 a měl celkem 21 čísel, obsahoval zpravidla 10 až 20 stránek. Jeho autoři se ho snažili vydávat s týdenní periodicitou, což se ne vždy podařilo. Psán byl v českém jazyce na německém psacím stroji, někdy také ručně. Šéfredaktory časopisu byli Pavel Lion a Pavel Heller.

Rim Rim Rim přestal vycházet v létě 1944 a jeho tvůrci byli deportováni do koncentračního tábora v Osvětimi, kde zahynuli. V roce 2016 byla v Karlíně odhalena pamětní deska připomínající Pavla Liona, který v této čtvrti žil. O jeho texty a poselství se starají studenti a učitelé pražské Přírodní školy, kteří zveřejnili časopis Rim Rim Rim na internetu. Pavlovi Lionovi je věnována i divadelní hra Terezínské zvony, kterou studenti nastudovali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ha, Plesl. Právník Pokorný od Sobotky triumfálně vytáhl obrázek. Jenže si šéfredaktora spletl s někým úplně jiným...

19:39 Ha, Plesl. Právník Pokorný od Sobotky triumfálně vytáhl obrázek. Jenže si šéfredaktora spletl s někým úplně jiným...

Šéfredaktora Mladé Fronty DNES patřící Andreji Babišovi Jaroslava Plesla obvinil právník Radek Pokor…