Ukrajina se tehdy rozdělila na dva tábory - na převážně agrární a chudší západ, jehož příznivci se zahalili do oranžových barev, a na „žluté" východní, rusky mluvící průmyslové regiony. Klid ale tehdejší změny Ukrajině nepřinesly. Zemi již několik měsíců sužují boje ukrajinských jednotek s proruskými separatisty na východě Ukrajiny.
Hlavními tvářemi revoluce byli Juščenko a Tymošenková
Hlavními tvářemi tehdejších událostí se stala Julija Tymošenková a prozápadní opoziční vůdce Juščenko. Po druhém kole voleb následovalo období bouřlivých demonstrací a chaosu a usmíření přineslo až ústavní přerozdělení moci ve prospěch parlamentu. V opakovaném druhém kole, které se konalo v prosinci 2004, zvítězil Juščenko. Tymošenková se stala premiérkou.
Světovou pozornost tehdy vyvolala Juščenkova záhadná otrava, která mu zvrásnila tvář. Juščenko byl pravděpodobně otráven dioxinem před prezidentskými volbami na schůzce s představiteli tajných služeb.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam, čtk