Před pěti lety poprvé schválila Sněmovna své vlastní rozpuštění

19.08.2018 14:51

Politická krize, která před pěti lety začala policejním zásahem na Úřadu vlády a vyvrcholila demisí vlády Petra Nečase, vedla 20. srpna 2013 také k historicky prvnímu úspěšnému hlasování Sněmovny o vlastním rozpuštění. O stejném kroku rozhodovali poslanci už o měsíc dříve, tehdy se ale nenašlo dost hlasů, připomíná ČTK.

Před pěti lety poprvé schválila Sněmovna své vlastní rozpuštění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na pořadu schůze sněmovny byla výroční zpráva ČNB nebo kůrovcová kalamita. Na začátku schůze poslanci uctili památku Dagmar Burešové minutou ticha

Srpnové hlasování, které se konalo již po demisi vlády vedené Jiřím Rusnokem, získalo podporu napříč kluby, jen poslanci ODS vesměs opustili sál.

Před pěti lety to bylo podruhé, co Sněmovna skončila předčasně, poprvé se tak stalo v roce 1998, tehdy ovšem jiným způsobem. Impulzem tehdy byla politická krize, která vypukla po skandálu kolem financování ODS a jež vedla v listopadu 1997 k pádu koaličního kabinetu Václava Klause (ODS). Součástí řešení byla kromě dočasné vlády nestraníka Josefa Tošovského i dohoda o předčasných volbách. Politici tehdy šli cestou zvláštního ústavního zákona, kterým Sněmovna zkrátila své funkční období.

Podobně se politické strany rozhodly řešit i krizi v roce 2009, kdy poslanci vyjádřili nedůvěru koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS). Zvláštní ústavní zákon ovšem zrušil na návrh poslance Miloše Melčáka (zvoleného za ČSSD) Ústavní soud. V reakci na toto rozhodnutí přijal Parlament novelu ústavy, podle níž prezident Sněmovnu rozpustí, pokud mu to ona sama navrhne v usnesení schváleném třemi pětinami všech poslanců. Podle ní se pak postupovalo v létě 2013.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

21:31 Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

Hostem v pořadu Štrunc! žurnalisty Pavla Štrunce na serveru Info.cz byl komentátor týdeníku Reflex B…