Před pěti lety zemřel komunistický politik Vasil Biľak

05.02.2019 7:28 | Zprávy

Komunistický politik Vasil Biľak, který zemřel 6. února 2014 v Bratislavě ve věku 96 let, patřil k hlavním představitelům čs. normalizačního režimu. V roce 1968 byl i jedním z pěti signatářů takzvaného zvacího dopisu, který pomohl legitimizovat invazi Varšavské smlouvy do Československa. Biľak, který to dotáhl až na hlavního ideologa KSČ, zůstal i po odchodu do důchodu v prosinci 1988 a po vyloučení z KSČ o rok později nezlomným stoupencem komunismu.

Před pěti lety zemřel komunistický politik Vasil Biľak
Foto: Nakladatelství BVD
Popisek: Vasil Biľak

Biľak se narodil do rusínské rodiny v obci Krajná Bystrá na severovýchodním Slovensku. Do komunistické strany vstoupil po druhé světové válce, během níž se účastnil Slovenského národního povstání. Opustil původní povolání krejčího a po studiu na Vysoké škole politické zahájil kariéru ve stranických i státních funkcích. Mezi roky 1954 a 1989 byl členem Ústředního výboru KSČ, od poloviny 50. let do roku 1968 tajemníkem a členem předsednictva Komunistické strany Slovenska.

Od ledna do srpna 1968 zastával funkci prvního tajemníka ÚV KSS, ve stejném roce usedl i do křesla tajemníka ÚV KSČ, v němž zůstal následujících 20 let. V létě 1968 připojil spolu s dalšími čtyřmi funkcionáři svůj podpis pod dopis, který vybídl Sovětský svaz k zásahu proti československému reformního procesu. Dopis tehdejšímu sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi nejspíš předal právě Biľak, který to nicméně popíral, stejně jako popíral autentičnost svého podpisu pod dokumentem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Popřeli zákony Beneše, Dubčeka i Havla. Poslední tečka za šlendriánem Foltýna a „stratkomu“

4:44 Popřeli zákony Beneše, Dubčeka i Havla. Poslední tečka za šlendriánem Foltýna a „stratkomu“

„Dnešní propaganda vůbec nechápe historické souvislosti. Ostatně, ať si propagandisté přečtou knihu …