Předpověď na příští týden: Válka na Ukrajině. USA už vydaly pokyny

11.02.2022 20:05

Zahraniční zpravodaj PBS NewsHour Nick Schifrin zveřejnil na svém twitterovém účtu zprávu, že Spojené státy se domnívají, že ruský prezident Vladimir Putin dal pokyn napadnout Ukrajinu a toto rozhodnutí oznámil ruské armádě. Tyto informace má zpravodaj dle svých slov potvrzené z vícero zdrojů z americké vlády.

Předpověď na příští týden: Válka na Ukrajině. USA už vydaly pokyny
Foto: Repro ČT24
Popisek: Americký prezident Joe Biden po summitu v Ženevě

„USA očekávají, že invaze začne příští týden,“ napsal doslova Schifrin s odvoláním mimo jiné i na ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena. Američtí představitelé dle jeho slov očekávají „strašlivou kampaň“, jež začne dvoudenním leteckým bombardováním a kybernetickými útoky.

Již ve čtvrtek ministerstvo zahraničních věcí Spojených států vyzvalo své občany, aby opustili Ukrajinu a aby do země necestovali. „Necestujte na Ukrajinu kvůli zvýšené hrozbě zásahu ruské armády a covidu-19; lidé na Ukrajině by měli ihned odcestovat,“ napsala americká diplomacie.

K okamžitému odchodu z východoevropské země Američany v rozhovoru se stanicí NBC vyzval i americký prezident Joe Biden. „Může se to rychle zvrtnout,“ uvedl státník k současné bezpečnostní krizi.

Dnes se k USA přidaly i Velká Británie, Nizozemsko či Japonsko, píše BBC. K tomu, aby Ukrajinu opustily rodiny diplomatů, vyzval rovněž Izrael.

Situace z Afghánistánu se však opakovat nemá. Jak uvádí reportérka Kathryn Watsonová, prezident prý nehodlá ohrozit životy mužů a žen v uniformách tím, že by je poslal zachraňovat ty, kdo mohli zemi opustit, ale rozhodli se jinak.

Mezi Moskvou a Západem v posledních týdnech narůstá napětí kvůli hromadění ruských vojáků u hranic s Ukrajinou. Rusko odmítá, že by se chystalo sousední zemi napadnout. I přesto prezident Spojených států Joe Biden právě rozhodl o vyslání dalcích 3000 výsadkářů do Polska. 

Česká republika situaci na Ukrajině dále monitoruje, doporučení občanům zemi opustit zatím nedala, uvedlo Ministerstvo zahraničních věcí. Zajištění bezpečnosti občanů koordinuje s EU a spojenci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

nezávislost

Dobrý den, podle vás jsme nejsme politicky nezávislí, znamená to, že volby jsou u nás zbytečné? Taky tvrdíte, že je třeba, abysme byli nezávislí i ekonomicky a v zemědělství. Je to ale vůbec možné, když je naše ekonomika závislá na exportu a na německé ekonomice? A co se týče zemědělství, jak chcete...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Hašek – král hlupáků. Na Slovensku si všimli, jak o Francii mlčel jak zařezaný

14:49 Dominik Hašek – král hlupáků. Na Slovensku si všimli, jak o Francii mlčel jak zařezaný

„Hašek prošustroval miliony a teď je za krále hlupáků“, i takto se dnes na Slovensku mluví o slavném…