Předpověď na příští týden: Válka na Ukrajině. USA už vydaly pokyny

11.2.2022 8:05 odp.

Zahraniční zpravodaj PBS NewsHour Nick Schifrin zveřejnil na svém twitterovém účtu zprávu, že Spojené státy se domnívají, že ruský prezident Vladimir Putin dal pokyn napadnout Ukrajinu a toto rozhodnutí oznámil ruské armádě. Tyto informace má zpravodaj dle svých slov potvrzené z vícero zdrojů z americké vlády.

Předpověď na příští týden: Válka na Ukrajině. USA už vydaly pokyny
Foto: Repro ČT24
Popisek: Americký prezident Joe Biden po summitu v Ženevě

„USA očekávají, že invaze začne příští týden,“ napsal doslova Schifrin s odvoláním mimo jiné i na ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena. Američtí představitelé dle jeho slov očekávají „strašlivou kampaň“, jež začne dvoudenním leteckým bombardováním a kybernetickými útoky.

Již ve čtvrtek ministerstvo zahraničních věcí Spojených států vyzvalo své občany, aby opustili Ukrajinu a aby do země necestovali. „Necestujte na Ukrajinu kvůli zvýšené hrozbě zásahu ruské armády a covidu-19; lidé na Ukrajině by měli ihned odcestovat,“ napsala americká diplomacie.

K okamžitému odchodu z východoevropské země Američany v rozhovoru se stanicí NBC vyzval i americký prezident Joe Biden. „Může se to rychle zvrtnout,“ uvedl státník k současné bezpečnostní krizi.

Dnes se k USA přidaly i Velká Británie, Nizozemsko či Japonsko, píše BBC. K tomu, aby Ukrajinu opustily rodiny diplomatů, vyzval rovněž Izrael.

Situace z Afghánistánu se však opakovat nemá. Jak uvádí reportérka Kathryn Watsonová, prezident prý nehodlá ohrozit životy mužů a žen v uniformách tím, že by je poslal zachraňovat ty, kdo mohli zemi opustit, ale rozhodli se jinak.

Mezi Moskvou a Západem v posledních týdnech narůstá napětí kvůli hromadění ruských vojáků u hranic s Ukrajinou. Rusko odmítá, že by se chystalo sousední zemi napadnout. I přesto prezident Spojených států Joe Biden právě rozhodl o vyslání dalcích 3000 výsadkářů do Polska. 

Česká republika situaci na Ukrajině dále monitoruje, doporučení občanům zemi opustit zatím nedala, uvedlo Ministerstvo zahraničních věcí. Zajištění bezpečnosti občanů koordinuje s EU a spojenci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…