Předseda Senátu Milan Štěch chce do veřejných aktivit veteránů zapojit i mladší vojáky

7. 1. 2016 16:30

Chystané změny armádních zákonů a zapojení vojáků ze zahraničních misí do aktivit organizací válečných veteránů patřily k tématům, jimž se dnes věnoval předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) se zástupci asociace Vojáci společně. Asociace se věnuje zejména osvětové činnosti se zapojením vojáků, kteří prošli druhou světovou válkou.

Předseda Senátu Milan Štěch chce do veřejných aktivit veteránů zapojit i mladší vojáky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch

"Mám velkou úctu k obětavosti těchto bývalých vojáků, často ve velmi pokročilém věku, kteří navštěvují školy. Nicméně je třeba postupně začít do těchto aktivit zapojovat i další generace vojáků, například ze zahraničních misí, kteří rozhodně také mají zkušenosti sdělitelné mladým lidem," řekl Štěch.

Reagoval tak na skutečnost, že veteránů druhé světové války ubývá. V současnosti je jich v Česku 422, jak uvedl jeden z nich, Pavel Vranský.

Čtyřiadevadesátiletý generál Vranský se pravidelně účastní besed se studenty civilních i vojenských škol. Mladí lidé podle poznatků asociace mají zájem o historii, roli a fungování armády, řada z nich má ale mizivé znalosti a přehled o moderní historii. "Je nutné budovat pozitivní vztah mládeže ke své vlasti a regionu. Pokud nebude vytvořen, je zde riziko, že může opět někdy vzniknout válka," podotkl Vranský.

Zástupci asociace se Štěchem mluvili i o připravovaných armádních zákonech. Senát má příští týden schvalovat trojici norem. Ty počítají mimo jiné s možností obyvatel, dobrovolně se přihlásit k branné povinnosti a účastnit se vojenských cvičení. Vojáci v aktivních zálohách dostanou vyšší odměny a lepší výhody. Pružnější by mělo být nasazování armády při živelních katastrofách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…