Předseda Senátu s českými podnikateli hledali ve Vietnamu zaměstnance

20.11.2015 10:21

Zástupci českých firem hledali tento týden ve Vietnamu nové obchodní partnery, snažili se ale v zemi, kde žije početná skupina česky hovořících obyvatel, najít i nové zaměstnance do svých provozů. V tiskové zprávě o tom informoval předseda Senátu Milan Štěch, který podnikatelskou delegaci na svou pětidenní oficiální návštěvu Vietnamu přizval. Štěch dnes svou cestu ukončil slavnostním otevřením Baťa centra na univerzitě v Ho Či Minově Městě.

Předseda Senátu  s českými podnikateli hledali ve Vietnamu zaměstnance
Foto: senat.cz
Popisek: Předseda Senátu a vietnamský prezident s manželkami

„Samozřejmě máme zájem o větší zapojení českých firem ve Vietnamu, který zřejmě brzy bude stomilionovým trhem. Podnikatelé, kteří se mnou do Vietnamu přijeli, hledali nové obchodní partnery, ale také projevili zájem o vietnamské zaměstnance, zejména v oblasti průmyslu a strojírenství,“ uvedl předseda Senátu.

„Vidím tuto návštěvu jako další krok k restartu české přítomnosti na vietnamském trhu. Bohužel se ukazuje, že jsme jako Česká republika zcela nedostatečně vytěžili příležitost v podobě celé generace Vietnamců, kteří hovoří česky, protože u nás pracovali nebo studovali. Naše firmy musí oživit českou stopu ve Vietnamu a využít třeba právě dvousettisícovou komunitu česky hovořících Vietnamců. Ti mohou zmíněnému restartu pomoci,“ doplnil Štěcha viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář. Podle Mináře české podnikatele dlouhodobě trápí kritický nedostatek kvalifikovaných pracovních sil a doufají, že díky nově vytvořeným vazbám ve Vietnamu by mohli získat nové zaměstnance, kteří ovládají alespoň základy češtiny.

V desetimilionovém Ho Či Minově Městě dnes Štěch spolu s rektorem zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) otevřel nové Baťa centrum. Bude sídlit na prestižní Ton Duc Thangově univerzitě (TDTU) a jeho úkolem bude koordinovat společné studijní programy na českých a vietnamských vysokých školách, organizovat výměnné pobyty studentů a akademických pracovníků či zajišťovat nábor studentů na české univerzity. Spolupráci v oblasti vědy a výzkumu domlouval s vietnamskými partnery rovněž předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…