Předseda Svobodných volá po odstranění politických vlivů z olympiády

06.08.2024 7:21 | Monitoring

Olympijské hry v Paříži přinášejí nejen ohromující sportovní výkony, ale také vyvolávají diskusi o politických a genderových otázkách ve sportu. Tento fenomén však není nový. Historie ukazuje, že politika se vždy prolínala s olympijským děním. Jak ale zdůrazňuje Libor Vondráček, předseda Svobodných, politika by neměla rozhodovat o rozdělování medailí ani určovat, kdo se může účastnit sportovních soutěží.

Předseda Svobodných volá po odstranění politických vlivů z olympiády
Foto: Archiv Libora Vondráčka
Popisek: Libor Vondráček, předseda Svobodných

Přesně před 88 lety, na olympijských hrách v Berlíně roku 1936, černý sprinter Jesse Owens šokoval svět svým vítězstvím před zraky Adolfa Hitlera, čímž symbolicky rozdrtil teorii o nadřazenosti árijské rasy. Tento historický moment je podle Vondráčka příkladem toho, jak by politika neměla určovat sportovní výsledky: „Politika nemá určovat rozdělování medailí ani jiné sportovní výsledky. Fair play a kolektivní vina nejdou dohromady nejen ve sportu,“ uvedl Libor Vondráček.

Předseda Svobodných také připomněl další historické události, které demonstrují politický podtext v olympijských hrách. V roce 1956 maďarští vodní pólisté na olympiádě v Melbourne porazili Sověty, čímž reagovali na sovětskou invazi do Maďarska. V roce 1968 Věra Čáslavská získala rekordní čtyři zlaté medaile v Mexiku, navzdory srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Vondráček také zmiňuje neblahé důsledky politických rozhodnutí, které vedly k bojkotům olympiád v Moskvě 1980 a Los Angeles 1984. Tyto události, jak tvrdí, připravily mnoho sportovců o medaile na vrcholu jejich kariér a trvale narušily historické sportovní tabulky. „Bezohlednost politických představitelů západu i východu připravila mnoho sportovců o medaile při vrcholu jejich kariér,“ je přesvědčený Vondráček, podle kterého jsou v současnosti sportovci stále častěji vylučováni z mezinárodních soutěží z politických důvodů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Karel Výborný

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…