Předsedou KSČM je Filip. V sále během volby našli schovaný diktafon

21.04.2018 14:50

Předsedou KSČM byl opět zvolen Vojtěch Filip. Ve druhém kole porazil svého nejhlasitějšího kritika Josefa Skálu.

Předsedou KSČM je Filip. V sále během volby našli schovaný diktafon
Foto: Vít Hassan
Popisek: Sjezd KSČM v Nymburku
reklama

Fotogalerie: - Protesty proti Zemanovi a KSČM

Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Protesty proti Miloši Zemanovi a KSČM v Nymburku
Tomasz Peszynski na protestu proti Miloši Zemanovi...

Za zavřenými dveřmi sjezdu KSČM v Nymburku probíhala volba předsedy. V prvním kole delegáti nového šéfa strany nezvolili, rozhodnout se muselo  až v kole druhém. Do něj postoupili současný předseda Vojtěch Filip a jeho nejvýraznější vyzyvatel, místopředseda strany Josef Skála. Výsledek byl mezi oběma velmi těsný. Filip získal podporu 110 delegátů, Skála 105.

Skála kandidoval s programem změny a ve svém projevu varoval, že pokud se strana nezmění, bude to pro ni mít fatální následky. Mimo jiné Skála očekává, že tisíce straníků položí legitimace.

Skála neúspěšně kandidoval na předsedu již na minulém sjezdu v roce 2016. Tehdy však dokázal Filip uspět už v prvním kole.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Naděje si kromě obou pánů dělala i europoslankyně Kateřina Konečná a chvílemi se během předvolebních projevů zdálo, že její šance stoupají.Vlivný místopředseda poslaneckého klubu Leo Luzar měl pronést, že „kouří vítězný doutník za Katku“. Nakonec však získala pouhých 79 hlasů.

Konečnou však měl před druhým kolem Filip podpořit v její kandidatuře na místopředsedkyni strany. Pravděpodobně právě její hlasy rozhodly o tom,  že novým předsedou byl zvolen Vojtěch Filip. Získal 165 hlasů, o 55 více, než v prvním kole. Skálu volilo 143 delegátů.

Kromě samotných voleb vyvolal v sále během druhého kola velký vzruch objev běžícího diktafonu schovaného pod radiátorem topení. Mezi straníky se rozproudila debata, kdo má zájem si jejich jednání tajně nahrávat.

Volební odpoledne pokračovalo volbou prvního místopředsedy. Ve druhém kole proti sobě stanul obhájce postu Petr Šimůnek a Filip Zachariáš. I Šimůnek nakonec svou funkci obhájil. Získal hned v prvním kole 150 hlasů.

Ohledně dalších místopředsedů bylo nejprve třeba rozhodnout o jejich počtu. Předseda Vojtěch Filip navrhoval tři řadové místopředsedy a sjezd mu jeho návrh schválil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

18:01 Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

Generál v záloze Andor Šándor byl hostem pořadu na serveru Česká média, mj. k tématu hybridní války.…