Premiér Sobotka se zastal Ferdinanda Peroutky

07.05.2015 22:19

Posuzovat novináře Ferdinanda Peroutku z pohodlí dnešní společnosti není podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) fér. Peroutka podle něj psaním riskoval svůj život a patřil k tomu nejlepšímu v tehdejší české společnosti. Sobotka to dnes řekl ČTK a České televizi po setkání s veterány z druhé světové války. Některé články Peroutky zejména z doby Protektorátu opakovaně kritizoval prezident Miloš Zeman, podle něhož Peroutka v té době selhal.

Premiér Sobotka se zastal Ferdinanda Peroutky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

"Dějiny se nedají vyprávět pozpátku, nedají se vyprávět od konce. Posuzovat činy lidí, kteří v době Protektorátu museli projevovat svou odvahu a svůj názor, z pohodlí dnešní demokratické společnosti v České republice, není fér," je přesvědčen ministerský předseda. Důležité je podle něj posuzovat lidi podle toho, co skutečně zažívali a riskovali. "Peroutka tehdy riskoval tím, co psal, riskoval koncentrační tábor, riskoval věznění, riskoval i smrt. Vůbec válku nemusel přežít," poznamenal dále Sobotka o muži, který v koncentračním táboře strávil řadu let.

"Rozhodně to nebyl člověk, který by stál stranou, který by se schovával, a byl to člověk, který vždycky byl ochoten napsat svůj názor, a posuzovat to z pohodlí dnešní společnosti, si myslím, že není férový přístup," uvedl také premiér. Debata vedená především Hradem mu připadá nesmyslná a ahistorická. Takovýmto způsobem podle něj není možné interpretovat dějiny a chování klíčových aktérů.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem, v němž mimo jiné tvrdil, že novinář napsal článek 'Hitler je gentleman', což ale podle odborníků není pravda. Za svůj výrok se zatím Zeman neomluvil; vnučka Peroutky se toho domáhá žalobou na stát. V posledních týdnech hradní mluvčí Jiří Ovčáček zveřejňuje údajně kontroverzní Peroutkovy články.

Sobotka dnes kauzu komentoval po setkání s asi dvaceti veterány, kteří obdrželi pamětní minci úřadu vlády jako symbolické ocenění jejich odvahy v bojích za svobodu. Příběhy, které od veteránů slyšel, považuje za neuvěřitelné. "Byli to lidé, kteří bojovali v severní Africe, v Anglii, ve Francii, na východní frontě, na západní frontě," uvedl s tím, že si velmi váží toho, co udělali pro Československo a jeho svobodu.

"Máme i novodobé hrdiny. Já se nebojím, že by i do budoucna nebyli novodobí hrdinové, prostě lidé, kteří jsou ochotni v rámci armády pro svoji zemi a hodnoty riskovat a nasadit svůj život," dodal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…