Přestaneme slavit Vánoce, přestaneme dětem dávat vepřové. Tak to přece nemůže být! Drsné vystoupení Petra Fialy k uprchlíkům, ale i k Zemanovi a Rusku

16.04.2016 15:58

REPORTÁŽ Více než stovka lidí se v Berouně zúčastnila besedy s předsedou ODS Petrem Fialou. Hlavním tématem téměř dvouapůlhodinové přednášky a besedy byla migrantská krize. Hovořilo se však i o velmocenských ambicích Ruska, o hledání vhodného kandidáta na prezidentský úřad a o Evropské unii. Přítomní si vesměs pochvalovali vzrůstající preference strany.

Přestaneme slavit Vánoce, přestaneme dětem dávat vepřové. Tak to přece nemůže být! Drsné vystoupení Petra Fialy k uprchlíkům, ale i k Zemanovi a Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

Na akci byl přítomen rovněž místopředseda ODS a kandidát na hejtmana Martin Kupka. Profesor Fiala v úvodu řekl: „Musíme se bát i o osud naší země z hlediska toho, kam patříme. Jestli nás náhodou někdo nevytahuje z bezpečné náruče Západu a západních demokracií a neposílá nás někam na Východ.“

Miliony v pohybu

„Migrační vlna neskončí, není to tak, že už ustává. Tlak na Evropu je trvalý a bude pokračovat. Je to proto, že probíhá jakési celosvětové stěhování národů. Je úplně rozvrácena část severní Afriky, Blízký východ,“ uvedl předseda ODS. „Podle statistik OSN, a to nejsou žádná přehnaná čísla, byl v roce 2015 počet mezinárodních migrantů ve výši 240 miliónů. Z toho 59 miliónů lidí byli lidé, kteří odcházeli v důsledku válečných konfliktů. Mimochodem, toto číslo znamená nárůst o více než 40 procent proti roku 2000. To jsou strašná čísla. Nesmíme opakovat chyby, které Evropa v posledních desetiletích právě při řešení migrace udělala, při nastavování velmi liberální azylové integrační politiky. Všechny ty problémy, které dnes s migranty v Evropě jsou, se nás nějakým způsobem dotknou. A není ani vyloučeno, že sem časem také budou uprchlíci proudit,“ konstatoval Fiala.

„Leden 2015: do Evropy přišlo 5500 osob. Leden 2016: 73 000 osob. Únor 2015: 7000 osob, únor 2016 61 000 osob. Březen 2015: 10 000 osob, březen 2016: 36 000 osob,“ uvedl konkrétní čísla Petr Fiala. Podle údajů OSN přišlo do Evropy v loňském roce 1,3 milionu lidí. Německý statistický úřad uvádí, že do Německa přišlo 1,1 milionu lidí. „A má to spoustu důsledků – ekonomické, sociální, ty důsledky v rámci spojené Evropy musíme pocítit i my. Unie nabízí další a další špatné nápady – příkladem může být poslední návrh na změnu azylové politiky, která by ve svých důsledcích znamenala nejenom znovu kvóty, ale třeba novou centralizaci Evropy, sladění azylové politiky, což v důsledku znamená sjednocení sociálního systému a posléze i daňové systémy. Tato opatření prokazatelně v minulosti nefungovala, tak není důvod je zavádět i teď. Musíme se zbavit falešných ideologií, jako je multikulturalismus, politická korektnost a všechno to, co nám brání, abychom o migrační krizi mluvili ve všech souvislostech,“ uvedl dále v první části akce předseda ODS. „My jsme jediná strana, která o tom hovoří otevřeně, realisticky, s vědomím všech souvislostí, bez extrémních nápadů a která hlavně předkládá řešení. Svoje návrhy neustále aktualizujeme,“ konstatoval pochvalně.

Vyloučit!

„Musíme vyloučit státy, které nejsou schopny chránit vnější hranici EU z schengenského prostoru. Že to Evropa nechce udělat, to je zjevné. EU vložila na záchranu Řecka v eurozóně, tedy na úplný nesmysl, zhruba 90 miliard eur. Za poslední dva roky na řešení migrační krize 9 miliard. Je třeba zřídit hotspoty také v severní Africe, nejen v Turecku, aby rozhodnutí o zahájení azylového řízení proběhlo dříve, než ti lidé přijdou do Evropy, protože tady už je pozdě.“ Další krok je podle Fialy urychleně vracet migranty, jejichž žádost o azyl byla zamítnuta. Česká republika může zvýšit tresty za převaděčství.

„Musíme také jednoznačně odmítnout bezvízový styk s Tureckem. To je z bezpečnostního hlediska úplný nesmysl. Je třeba také odmítnout myšlenku bezvízového styku s Ukrajinou. I odsud hrozí obrovský příchod uprchlíků. Je třeba přestat poskytovat dlouhodobou azylovou ochranu a přejít k časné, doplňkové ochraně, která znamená, že ten člověk tady může být jenom po dobu, po kterou je v jeho domovské zemi konflikt a kdy je ohrožen. A v každém případě vyžadovat důslednou integraci uprchlíků. Kdo sem přijde a dostane azyl a chce tu žít, musí se integrovat a to musí platit pro každou zemi v Evropě. A tou integrací musí být podmíněna i sociální podpora a další výhody. Pokud se nechceš učit jazyk, respektovat naše zvyky, tak tu nemůžeš žít a nemůže to být naopak, že my se budeme přizpůsobovat, že my přestaneme slavit Vánoce, přestaneme dávat dětem ve školách vepřové maso – tak to přece nemůže být.“

To je podle Fialy několik návrhů, které ODS má, jsou realizovatelné a které by Česká republika měla prosazovat na evropské úrovni – a ty by alespoň nějakým způsobem zmírňovaly dopady migrační krize. „Bohužel, tady musím říci, že česká vláda podle toho nepostupuje a přitom žádný alternativní program nemá. Pan premiér Sobotka ani nerespektuje usnesení Poslanecké sněmovny, které přijímají jeho vlastní poslanci a dělá jakousi politiku, která se možná líbí Bruselu, ale určitě neodpovídá bezpečnostním zájmům České republiky. Řešením nejsou ani populistické výkřiky Andreje Babiše nebo pana prezidenta Zemana.“

Kupka k tomu dodal: „Já se bojím – a bohužel to premiér naší země ukazuje opakovaně –, že něco řekne v Praze a něco jiného potom dělá v Bruselu. A bojím se, že podobnou metodu mohou mít sociální demokraté i na krajské úrovni v objetí s komunisty.“

První dotaz nebo spíše poznámka zněla: „Řecko se mstí EU za to, že musí splácet dluhy, tak migranty pouští dál do Evropy. Byl jsem vloni na podzim ve Vídni, hned v hale na nádraží byli migranti v perfektním oblečení, nejmodernější mobily, nagelovaní. Při cestě do nákupního centra autobusem veřejné dopravy – jeli jsme tam sami, ostatní byli samí muslimové, a když jsme jeli zpátky, měl jsem pocit, že nemám v Evropě co dělat, že jsem méněcenná osoba. Děti seděly a já jsem půl hodiny cesty do centra stál a nikoho z těch migrantů nenapadlo, aby dědka pustili sednout. A vůbec nemluví německy…“

Třídy plné muslimů

Na to Petr Fiala reagoval slovy: „Jsou místa v Evropě, kam se bojíte jít. V Praze si můžete chodit, kde chcete a v Brně také a tohle není v centrech Evropy, v Bruselu, Vídni. My jsme dovolili, aby se tuvytvořila ghetta, komunity, kde se žije podle jiných pravidel a na to se rezignovalo. A to je absolutně nepřijatelné. Lidé ze střední vrstvy ve Vídni vám řeknou, že jsou čtvrtě, kam nemohou dát do školy své dítě, protože nechtějí, aby chodilo do třídy, kde je 90 procent muslimů. To jej prostě ovlivní a i ta výuka vypadá jinak. Vyvarujme se chyb, které udělali ti ostatní. Přichází sem 65 procent mladých mužů, 20 procent jsou děti, 14 procent jsou ženy. Lidé sem přicházejí často z ekonomických důvodů, nejsou to vysloveně ti, kteří jsou postiženi válečným konfliktem. Není pak nemorální jim ten azyl nedat, když jim nic nehrozí.“

Podle předsedy ODS spoléháme na dva státy, které jsou buďto nespolehlivé nebo samy představují riziko. Jsme závislí na Řecku a Turecku. „Přitom zatím Řecko neudělalo vůbec nic. Mnohokrát slíbilo, jak spraví ekonomiku, omezí sociální systém, sníží státní byrokracii. Neudělalo vůbec nic, jenom tam přicházejí další peníze. Vybuduje pět hotspotů. Vybudovalo jen jeden a jen tak napůl. Má také spolupracovat s Tureckem, se kterým je od 70. let kvůli kyperské krizi na nože a kde Turecko samo je riskantní a bezpečnostně problematická země. Je to země s terorismem, která má problémy s Kurdy. Já jsem psal o tom, že hranice Evropské unie měly končit tam, kde byla historicky hranice zemí, které mají katolickou a protestantskou hranici a neměli jsme přijímat státy jako Řecko, vzhledem ke kulturním a jiným rozdílům, které budou permanentně způsobovat problémy. To jsem psal před deseti a více lety. Spoléhat na Řecko a Turecko může jen blázen a těmi blázny jsme teď všichni, protože takovouto politiku dělá naše vláda a EU,“ dokončil poněkud obšírněji odpověď Petr Fiala.

O Řecku – nyní pozitivně…

„V roce 1948-49 byl v Řecku převrat, komunisté se chtěli dostat k moci. Řada z nich zůstala tady a zapadla do společnosti. Moji rodiče jsou Řekové,“ uvedl muž středního věku. A Fiala zareagoval: „Znal jsem spoustu Řeků, kteří tady žili a nikdy problém nebyl. Kromě trochu zvláštně pro Čech znějícího jména jsme ani nevěděli, že to je Řek. To je ale něco jiného. Řecko je evropská země, nám v mnoha směrech blízká. Naši občané, kteří odcházeli do USA, když utíkali před režimem, se také chtěli integrovat a sdílet hodnoty svobodné společnosti. Nyní sem ale přicházejí lidé, kteří se integrovat nechtějí. Chtějí využívat výhody sociálního státu, bezpečnostní výhody, ale nemají zájem přijmout hodnoty společnosti, do které přicházejí. Chtějí žít podle svých pravidel a to způsobuje problém. V muslimských komunitách dlouhodobě žijících ve Švédsku a v Německu je 70procentní nezaměstnanost. To není způsobeno tím, že nemohou pracovat nebo nemají místa. Oni nechtějí pracovat. Německo muselo vytvořit 25 000 učitelských míst navíc, povolalo z penze 10 000 policistů.

Reformovat Evropskou unii

„Jaký je váš názor na setrvání v EU,“ zeptala se žena, která přijela za předsedou z Prahy. „Naše oficiální pozice je, že máme setrvat v EU, ale musíme se snažit ji reformovat, což nyní je to poprvé možné. Nemáme žádnou rozumnou alternativu. Ani vystoupit na rozdíl od Velké Británie nedokážeme. Kdybychom začali vystupovat z EU, tak ten proces bude trvat řadu let. Mohli bychom si říci, že nechceme užší integraci. Aby existovaly rovné podmínky pro státy, které jsou v eurozóně a ty, které jsou mimo eurozónu. EU by se měla změnit tak, že budeme více spolupracovat v bezpečnostních a obranných otázkách. Česká republika je na jednom z posledních míst výdajů na obranu. Spojené státy mají stále víc prioritu v Asii a přestávají mít prioritu Evropu. A my nemůžeme spoléhat na to, že nás budou v případných konfliktech nebo problémech chránit. Evropská unie má smysl, pokud posiluje jednotlivé státy, ale pokud je oslabuje, což se nyní děje, tak svůj smysl ztrácí,“ odpověděl Fiala.

Na dotaz k odmítnutí bezvízového styku s Ukrajinou řekl předseda ODS: „Přes zjevnou blízkost, ve chvíli, kdy se nachází částečně ve vojenském konfliktu, reálně hrozí, že sem mohou přijít statisíce lidí, pro které naopak my budeme cílovou zemí.“

Může za to Obama

„Kdo zapříčinil rozvrácení Libye a Sýrie? Bylo to NATO a zčásti EU, kde velké slovo mají konzervativní vlády a strany. Dříve se evropské státy se Sovětským svazem snažily dohodnout, ne jej odstrkávat jak nyní,“ vystoupil z auditoria starší rozhořčený pán. „Obamova administrativa dovolila rozvrátit Libyi. Já jsem velký přítel Ameriky, ale toto je potřeba říci a jsem docela rád, že prezident Obama, se kterým nesouhlasím téměř v ničem, řekl, že za svou největší chybu považuje to, co se stalo v Libyi,“ odpověděl Fiala a pokračoval: „Celé tzv. arabské jaro, které podporovaly bez cíle a bez smyslu Spojené státy a některé evropské země, přispělo k rozpadu Blízkého východu a severní Afriky. V zahraniční politice se řídit jen dobrými úmysly prostě není možné.

V čem by tomu pomohlo Rusko? Rusko nikdy nepředstavovalo stabilizační faktor. Jsem ten poslední, kdo by démonizoval Rusko. Vím, že Rusko je dlouhodobě velmoc s imperiálními sklony a chová se jako každá jiná velmoc. To znamená, kde je prázdno v mezinárodním prostoru, tam jej zaplní. Chyba Západu je, že dovolila Rusku, aby vstoupilo do těch prázdných míst. Podívejte se na Sýrii. Od konce studené války platila premisa, že Rusové nejsou na Blízkém východě. Dnes Rusové zachraňují Asadův režim a Západ se dostal do takové situace, že je vlastně rád, že to Rusové dělají. Za to dovolil Rusku postavit v Sýrii leteckou základnu a dobudovat námořní základnu, což má ten důsledek, že Rusové operují ve Středozemním moři. To je naše, evropské moře, kde máme své zájmy. Panslovanství, všeslavismus, Rusko nás zachrání, Rusko nás osvobodí – vždy se ukázalo, že to tak úplně neplatí. Rusko je velmoc, které má své ambice, které neodpovídají českým národním zájmům. Mějme s ním přátelské vztahy, obchodujme, ale proboha, nespoléhejme na Rusko. My jsme část Západu,“ dokončil odpověď za bouřlivého potlesku Fiala.

Muž ve středních letech se poměrně rozhořčeně pustil do Fialy: „Vy velice dobře víte, co mají udělat ostatní, ale neslyšel jsem jediné opatření, co by měla udělat ČR, ODS. Jak se stavíte k udržení Schengenu, protože jsme zásobováni katastrofickými scénáři.“

Řešení? Řešení!

„Nemůžeme migrační krizi řešit izolovaně, ale musíme kombinovat opatření, která prosazujeme na evropské úrovni s těmi, která děláme u nás. Kdyby ODS byla ve vládě, kdybych byl premiér, tak nikdy nepřipustím, aby s námi takhle zametli v otázce kvót. Okamžitě bych se připojil k premiérům Slovenska a Maďarska s žalobou, protože nejde jen o kvóty. Jsme za slabochy a nehájíme dost své národní zájmy. Navrhovali jsme zvýšit tresty za převaděčství,“ odpověděl Fiala. Podle něj musíme být připraveni na to, že se mohou uzavřít schengenské hranice a my bychom měli chránit své hranice. „Neděláme to. Ministerstvo obrany nedokáže vyčerpat prostředky, které dostalo. Je slabá koordinace bezpečnostních služeb. Naprosto přesně víme, co se má dělat, jsme schopni to dělat a budeme to dělat. Vím, že jako strana nejsme v útlumu. Až nás uvidí ve vládě, pro tuto zemi to bude jenom dobře. Pokud nebude možnost chránit vnější schengenskou hranici, tak se systém rozpadne a budeme mít hranice národních států. To je jediná racionální cesta. Jestliže chcete dělat obchod, musíte k tomu mít bezpečí. Problém české politiky je v tom, že žádná česká vláda nevládla čtyři roky, byla rozbitá, koaliční, zleva, zprava poskládaná. Po Itálii máme nejnižší vládní stabilitu v Evropě,“ řekl Fiala.

Výměna na Hradě

Následoval dotaz na hledání kandidáta na prezidenta republiky. „ODS jasně řekla, že nechce, aby Miloš Zeman byl znovu zvolen do funkce,“ prohlásil Fiala. „Pro mne je Miloš Zeman člověk, který funkci prezidenta ČR nedělá dostatečně dobře a důstojně. Nevyčítám mu ty některé excesy, ale vyčítám mu, že posouvá naši zahraniční politiku na Východ, jednoznačně se snaží rehabilitovat období komunismu. Dělá to vyznamenáváním lidí, jako je pan Čuba, bývalý komunistický ministr Toman – to jsem vůbec nevěřil, že se něčeho takového vůbec dožiju. Člen ÚV KSČ dostane vyznamenání od demokraticky zvoleného prezidenta. Dělá spoustu věcí, která jsou zklamáním. On uvažuje strategicky, spoustu levicových politiků strčí do kapsy, je to těžký soupeř, ale musíme mu postavit protikandidáta a udělat všechno pro to, aby dalších pět let nevládl na Hradě.“

O inkluzi, kvalifikaci, sociálním systému

V závěru setkání s občany pak hovořil i o inkluzi: „…je proti způsobu vzdělávání, aby se děti ve školách přizpůsobovaly těm nejhorším. Nebude to fungovat a bude se snižovat úroveň školy. Jsme proti tomu, aby se děti zatěžovaly novými a novými předměty – říká se, dětem přidáme brannou výchovu, finanční gramotnost, dopravní výchovu, multikulturalismus. Den přece není nafukovací. Ve škole se má naučit číst, psát a počítat a to všechno ostatní je navíc.“

Paradoxem podle Fialy je, že největší nezaměstnanost je mezi nekvalifikovanými lidmi a současně podnikatelé mají problém sehnat právě ty nekvalifikované. Svědčí to o špatném sociálním systému, protože se pro řadu lidí nevyplatí pracovat.

Financování pašeráků a aktivistů

Na úplný závěr pak občan horoval za zpřísnění trestů za pašeráctví a také za napomáhání ilegálnímu převaděčoví, „A s tím souvisí zastavení toku peněz z evropských fondů, Norských fondů, prostě financování aktivistů, kteří se nezabývají humanitární činností, ale hledají cesty a cestičky, jak obejít naše pravidla.“

„Sazba za převaděčství je poloviční než třeba nelegální hazard. Musí to být odstrašující. Někdo jim slíbí vzdušné zámky, vybere od nich peníze a pošle je sem a tady se vůbec neděje to, co jim slíbil… ,“ souhlasil předseda ODS Petr Fiala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…