Prestižní západní deník rozebírá, proč Rusové odcházejí ze Sýrie

15.03.2016 16:31

Úvodník deníku The New York Times byl tentokrát věnován ruskému odchodu z války v Sýrii. Co přesně prezident Putin sleduje tím, že odvolal „hlavní část“ svých jednotek? Podle oficiálních vyjádření dosáhl svého a vše po domluvě s prezidentem Bašárem Asadem. Základna v Tartusu však zůstane funkční. Možná je konec války opravdu na dosah.

Prestižní západní deník rozebírá, proč Rusové odcházejí ze Sýrie
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Islámští teroristé zcela zničili syrské město Kobaní, kde žijí především Kurdové.

Prezident Putin odvolal hlavní část svých jednotek ze Sýrie, alespoň tak znělo jeho nedávné vyjádření. K čemu to však povede, ještě není známo. „Toto ohlášení by mohlo být konstruktivním krokem k zajištění dlouhodobější mírové dohody. Může jít i o praktickou nutnost,“ zamýšlejí se The New York Times. „Jak poznaly Spojené státy, je jednodušší do války vstoupit, než z ní odejít.“

Podle oficiálních prohlášení stojí za odchodem ruských jednotek dosažení ruských cílů. „Shledávám misi, kterou dostaly ministerstvo obrany a ozbrojené jednotky, za obecně splněnou,“ řekl Putin na jednání v Kremlu. Mnohé to zaskočilo, na druhou stranu si ale Rusko ponechává základnu v Tartusu, která zde stojí již z dob Sovětského svazu.

Jeho rozkazy se tak zřejmě týkaly pouze vzdušných sil ze základny v Latakii, odkud Rusové podnikali nálety na protivládní opoziční skupiny, a pomohli tak prezidentu Asadovi dobýt zpět ztracené území. Ruský zásah v syrském konfliktu také donutil všechny zúčastněné počítat s Ruskem jako rovnocenným partnerem, co se bezpečnosti země týká.

Někteří analytici doufají, že odchod ruských jednotek je způsoben únavou z dlouhého konfliktu. Ten může mít pro Rusko důsledky, kterým se země chce vyhnout, například znepřátelení si sunnitských režimů.

Nyní však prezident Asad stojí sice osamocen, avšak v mnohem lepší pozici, než byl. Rusko se naopak propadá hlouběji do ekonomické stagnace a navíc čelí sankcím z Evropské unie kvůli agresi na Ukrajině.

Putin přitom stažení jednotek oznámil před opětovným započetím mírových rozhovorů v Ženevě a podle The New York Times možná také naznačil Asadovi, že nyní je ten správný čas přistoupit na mírovou dohodu. Sýrie tak snad konečně dospěje k tolik žádanému klidu a míru po válce, která zničila zemi, stála život statisíce lidí a miliony jich vyhnala z domovů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…