Prezident Ukrajiny Porošenko požádal Merkelovou o pomoc s konfliktem

23.06.2014 14:38

Příměří vyhlášené v pátek jednostranně prezidentem Petrem Porošenkem je na východě Ukrajiny dál porušováno, byť v neděli byla údajně situace o něco klidnější než v sobotu. Z útoků se vládní síly a proruští separatisté vzájemně obviňují. Podle ukrajinských médií Porošenko v neděli večer požádal německou kancléřku Angelu Merkel, aby se do řešení konfliktu osobně zapojila.

Prezident Ukrajiny Porošenko požádal Merkelovou o pomoc s konfliktem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Nastupující prezident Petro Porošenko děkuje lidu
reklama

„Pro vyřešení konfliktu na východě Ukrajiny má klíčový význam pomoc a osobní zapojení Angely Merkel a dalších světových vůdců," citoval v pondělí list Ukrajinska pravda z prohlášení prezidentovy kanceláře k nedělnímu telefonickému rozhovoru Porošenka se spolkovou kancléřkou.

Povstalci na východě nadále porušují příměří, tvrdí Porošenko

Merkel podle prohlášení potvrdila „solidární postoj, pokud jde o podporu Porošenkova mírového plánu, a své odhodlání v maximální míře přispět k mnohostrannému dialogu všech zainteresovaných stran".

Porošenko během rozhovoru kancléřku rovněž informoval o tom, že povstalci na východě země pokračují v porušování příměří. Od jeho vyhlášení se tak podle ukrajinského prezidenta stalo více než dvacetkrát.

Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk podle agentury Ukrinform ráno sdělil, že „teroristé" v noci na pondělí ostřelovali z minometů pozice vládních jednotek u města Kreminna v Luhanské oblasti. Dva vojáci přitom byli zraněni.

Ruský Interfax tvrdí, že klid zbraní porušuje hlavně ukrajinská armáda

Tymčuk dodal, že povstalci za uplynulých 24 hodin stříleli nebo provedli různé diverzní akce v šesti okresech Doněcké a Luhanské oblasti. Podle něj příslušníci jednotek zapojených do „protiteroristické akce" striktně klid zbraní dodržují a palbu zahajují jen v reakci na útoky vzbouřenců.

Ruské agentury ale s odvoláním na povstalecké zdroje tvrdí, že je tomu přesně naopak. Interfax citoval nejmenovaného představitele rebelů ze Slavjansku v Doněcké oblasti, který uvedl, že v noci na dnešek „nebylo žádné příměří" ve čtvrtích Čerekivka a Semenivka.

Podobné informace má prý tisková služba samozvané „Doněcké lidové republiky" o situaci ve městě Krasnyj Lyman a v obcích Jampil, Zakitne a Ščurove.

Interfax ale zároveň připomněl, že vedení vzbouřenců z Doněcka v neděli prohlásilo, že příměří neuznává, protože žádné nebylo s povstalci předem dojednáno.

Porošenko nabídl povstalcům amnestii a možnost odejít do Ruska

Porošenko v pátek jednostranně vyhlásil týdenní klid zbraní jako první krok k realizaci svého mírového plánu na vyřešení krize v zemi. Po něm by mělo následovat složení zbraní povstalci, jimž slíbil amnestii, pokud se nedopustili zločinů, a budou-li chtít, i volný odchod do Ruska. Plán předpokládá i propuštění rukojmích a uvolnění správních budov obsazených vzbouřenci. Počítá také s uspořádáním předčasných místních a parlamentních voleb a slibuje vytvoření nových pracovních míst v regionu.

Separatisté ale dali najevo nedůvěru vůči plánu a požadují nejprve stažení armády a Národní gardy ze svých „lidových republik", Doněcké a Luhanské.

Ruský prezident Vladimir Putin - podezřívaný Západem, že celý konflikt na Ukrajině záměrně vyvolal - Porošenkův plán v zásadě podpořil, ale zdůraznil, že v něm chybí přímé jednání s povstalci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé si mě berou stranou, aby mi to řekli... Covid pasy i do restaurace? Šéfkuchař Pohlreich je pro. Zato hospodský rebel vyletěl

6:15 Lidé si mě berou stranou, aby mi to řekli... Covid pasy i do restaurace? Šéfkuchař Pohlreich je pro. Zato hospodský rebel vyletěl

Je libo do restaurace nebo ke kadeřníkovi? Jen s negativním testem nebo po očkování. Takové úvahy za…