Prezident Zeman u Soukupa nepěkně vyplísnil ČSSD. A Babišovi ohledně novinářů poradil...

22.11.2018 22:30

Současná situace ve vládě související s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo se přesouvá do dalšího dějství. Poslanecká sněmovna bude v pátek hlasovat o nedůvěře Babišově vládě. Nejen o vládní krizi hovořil prezident Miloš Zeman v pravidelném pořadu Jaromíra Soukupa Týden s prezidentem na TV Barrandov.

Prezident Zeman u Soukupa nepěkně vyplísnil ČSSD. A Babišovi ohledně novinářů poradil...
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

„Radost určitě ne, jako každý postarší člověk mám raději klid,“ odpověděl na dotaz, jestli má z obecné perspektivy ze současné vládní krize radost.

„Nemůžeme mít volby každý rok,“ uvedl prezident na teorii předčasných voleb. „Nebudu popírat výsledky voleb,“ pokračoval dále s tím, že existují jisté demokratické principy, které je zapotřebí respektovat. „Ano, nechci se nazývat rozhodčí,“ pokračoval s tím, že pokud má plnit funkci moderátora, pravidla jsou jasná. „Vítěz voleb nemá být obcházen,“ řekl. Ten, kdo zvítězil v demokratických volbách, by měl podle něho také vést vládu. „Pokud jsem ponoukán, abych si teď najednou zahrál na polodiktátora, tak to neudělám,“ řekl a dodal, že by to znamenalo odklon od těchto demokratických pravidel.  

Připomněl také skutečnost, že zde máme vládu s důvěrou, proto je podle něho absurdní, že sociální demokracie zvažuje odejít nebo se připojit k hlasování o nedůvěře. Je to podle něho tím, že jsou tam dvě názorové skupiny.  

„Vylévání kýblu špíny ze strany opozice,“ pokračoval v hodnocení vládní krize. Podle něho se nepodaří vyslovit nedůvěru vládě. „Bude chvíle klidu a pak si zase někdo vymyslí úplný nesmysl,“ predikoval další vývoj. Podle něho každá parlamentní strana, která získala důvěru voličů, má být považována za partnera, nikoliv za nepřítele. „Nejvíce škody dokáže napáchat ctižádostivý blbec,“ uvedl v kontextu vládní krize s tím, že osobně se o tom přesvědčil.

Anketa

Hlasovali byste pro pád současné vlády Andreje Babiše?

10%
90%
hlasovalo: 28134 lidí
„Ten, kdo zpravidla vyvolá předčasné volby, tak je zpravidla prohraje,“ uvedl s tím, že sociální demokracie, pokud šla do vlády na základě referenda, měla by ho také respektovat.  

„Nepřál bych si, aby se sociální demokracie ztratila v zapomnění,“ řekl na adresu sociální demokracie. „Nechť se po několika letech ukáže, zda jejich práce byla, či nebyla pozitivní,“ hodnotil dále prezident.

Mluví se také o nahrazení sociálnědemokratických ministrů za ministry SPD. „Nemám pocit, že by Tomio Okamura chtěl ministry,“ uvedl prezident  s tím, že to z toho, jak se Okamura vyjadřuje, úplně nevyplývá.

„Každý je porazitelný,“ oponoval tvrzení, že Andrej Babiš je neporazitelný. „Média nemůžete nenávidět, médii můžete pouze pohrdat,“ uvedl a doporučil Babišovi se médií nebát.

Mimo aktuální vládní krizi došlo také na některá další témata. Jedněmi z nich byly politická moc a přístup k veřejným zakázkám. „Špatné je, když se ty peníze rozkrádají,“ pronesl prezident a připomněl rozdíl mezi hospodařením a rozkrádáním veřejných peněz.

Prezident v tomto týdnu jmenoval dva nové členy bankovní rady ČNB. „Já podporuji přísnou regulaci, postoj centrální banky,“ vyjádřil se prezident s tím, že komunikace není nikdy dost, a když se to rozumně vysvětluje, je to vždy žádoucí. „Já jsem kritizoval intervence mnohokrát,“ pronesl a uvedl za příklad „nesmyslné“ devizové intervence.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

90. léta? Kradlo se, až se hory zelenaly a krucifixy bledly. Je tu další dobrodružství kriminalistiky

13:50 90. léta? Kradlo se, až se hory zelenaly a krucifixy bledly. Je tu další dobrodružství kriminalistiky

DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY ROBERTA ŠLACHTY (VII. díl) Na oddělení kriminální služby probíhaly, tak…