Prezident se dnes v Lánech setká kvůli euru se zástupci ČNB a vlády

31. 5. 2015 6:18

Prezident Miloš Zeman se dnes v Lánech sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem a členem bankovní rady ČNB Jiřím Rusnokem, kterého Zeman plánuje příští rok jmenovat na Singerovo místo. Tématem schůzky bude otázka přijetí eura. Prezident by s premiérem mohl také jednat o Sobotkově návrhu odvolat ministra školství Marcela Chládka (ČSSD).

Prezident se dnes v Lánech setká kvůli euru se zástupci ČNB a vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lánský zámek
reklama

Euro je v současné době technicky možné přijmout podle odborníků i politiků nejdříve v roce 2020. Proti zavedení společné evropské měny je podle CVVM momentálně 69 procent Čechů, naopak 24 procent lidí by korunu za euro vyměnilo, zbytek neví.

Smyslem schůzky není ovšem podle čtvrtečního vyjádření prezidenta, aby se účastníci navzájem přesvědčovali o svém postoji. "Smyslem té schůzky je dohodnout se, že zatím v českém veřejném prostoru vůbec neprobíhá debata o vhodnosti, nebo nevhodnosti přijetí eura," uvedl ke schůzce prezident.

Prezident Zeman rychlý vstup Česka do eurozóny dlouhodobě podporuje. Naopak ministr Babiš ve čtvrtek uvedl, že přijetí eura není v současnosti aktuálním tématem. Pro rychlé přijetá eura není ani centrální banka.

I premiér Sobotka se v minulosti několikrát vyjádřil, že nejbližším termínem přijetí eura je rok 2020. Na stanovení takového termínu ale podle premiéra v koalici neexistuje shoda.

Česko podobně jako ostatní unijní státy v přístupové smlouvě přislíbilo euro přijmout.

Dalším tématem jednání by mohl Sobotkův návrh odvolat ministra školství Chládka. Na Hrad již v pátek od premiéra dorazil návrh na Chládkovo odvolání. V dopise Sobotka zároveň žádá, aby prezident do jmenování nového ministra pověřil řízením úřadu ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD). O novém ministrovi chce mít premiér jasno do konce příštího týdne.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…