Prezidentští kandidáti před studenty v Plzni: Hannigovi se smáli kvůli Havlovi, Drahoš s Topolánkem se předháněli, kdo víc naloží Zemanovi. Ale největší úspěch měl Horáček...

30.11.2017 18:23

Polibek smrti absolutně studenty neoblíbeného Petra Hanniga Jiřímu Hynkovi. Spor o legitimitu humanitárního bombardování Srbska. I to se přihodilo na besedě s prezidentskými kandidáty, kterou uspořádala Západočeská univerzita v Plzni. Zajímavostí však bylo přehršle – montovny nejsou tak špatné, Topolánek žádající o azyl slovenského prezidenta Kisku či „viceprezident“ Jiří Ovčáček. Totální prohra Miloše Zemana, co do úspěšnosti a oblíbenosti. Z nesmírně obsáhlé a dlouhé besedy vybíráme pro čtenáře ParlamentníchListů.cz to nejzajímavější a nejkontroverznější.

Prezidentští kandidáti před studenty v Plzni: Hannigovi se smáli kvůli Havlovi, Drahoš s Topolánkem se předháněli,  kdo víc naloží Zemanovi. Ale největší úspěch měl Horáček...
Foto: Vít Hassan
Popisek: Debata prezidentských kandidátů, která se konala na Právnické fakultě Univerzity Karlovy

Anketa

Souhlasíte s premiérem Sobotkou, že bez přijetí eura se staneme ,,,satelitem" a ,,ztratíme vliv na rozhodování v EU"?

4%
96%
hlasovalo: 8236 lidí

Takový zájem o besedu málokdo čekal. Několik set studentů se do přednáškového sálu ani nemohlo dostat. V režii děkana politologie Přemysla Rosůlka se pak rozehrál soubor někdy mlčících, jindy plamenně hovořících kandidátů.

Zneužití!

Mirek Topolánek chce, „aby na Hradě seděl silný energický prezident, který nás vrátí na pomalu opuštěnou trajektorii polistopadového vývoje, kterou opouštíme, jak mentálně, ekonomicky, tak částečně i politicky… Už při jmenování premiéra vidíme, co se všechno dá udělat s Ústavou. Dnes pan prezident Zeman spíše situace velmi kreativně zneužívá, než aby se choval jako prezident Steinmayer v Německu. Kdyby se německá politická scéna chovala jako u nás, Angela Merkel vyhlásí, že s ní nikdo nechce jednat, udělá „menšinovku“ a nechá se tiše podporovat AfD a Linke,“ uvedl srovnání bývalý premiér.

Jiří Drahoš si také „přisolil“ na účet hlavy státu: „Prezident nám nyní předvádí, co by předvádět neměl. Svoje kompetence by měl využívat bez tvůrčího upravování Ústavy. Měl by debatovat o vizích, které nám zoufale chybí.“ Následně Petr Hannig pochválil zemi galského kohouta slovy: „Poloprezidentský systém ve Francii teď nastolil stabilitu.“

Juncker a sorry

Jiří Hynek se přítomným svěřil, že jeho první prezidentská zahraniční cesta by vedla do Bruselu za „panem Junckerem a jasně bych mu sdělil, že na Hradě je prezident, který se nebude ohýbat, a že Junker není vládce Evropského domu, ale správce, a tak se nechová.“

Michal Horáček by pověřil sestavením vlády vítěze voleb, ale „hned bych mu řekl – buď se ti to povede, nebo selžeš. Sorry jako“, glosoval Andreje Babiše za smíchu studentů úspěšný hudebník. „Pak bych nepřipustil vládu bez důvěry.“

Zeman v permanentním ofsajdu

Pavel Fischer si položil otázku, co je hlavním zájmem ČR? „Abych byl jako prezident znovu zvolen? Ne. Velmi mne dráždí styl, kterým Miloš Zeman přistupuje k právnímu státu, k právu a k Ústavě. On je tak často za hranou, že bychom řekli, že je pořád v ofsajdu. Velmi mně vadí způsob, jakým se obklopil profesionály, o kterých říkal, jací to budou profesionálové, ale ti se jako profesionálové nechovají. Ti, co okolo něj dnes jsou, z hlediska úřednických kvalit nenaplňují to, jak má vypadat úředník. Z hlediska kvalifikace, chování. Není možné, aby úředník psal o firmě, o které jen slyšel, doporučující dopis do země X a tam se za ni přimlouval. To je za hranou všech parametrů, které si můžeme jen představit,“ ťal do živého bývalý vysoký státní úředník. „Není možné, aby se prezident obklopoval lidmi, kteří nejsou bezpečnostně prověřeni. Má tam lidi, kteří pracují bez smlouvy, má tam lidi, kteří pracují pro cizí mocnosti.“

Horáček pak na otázku moderátora, zda by nechal amnestii či milosti, mj. řekl, že „Klausova a Nečasova amnestie byla jednou z největších polistopadových pohrom. Definitivně podlomila víru mnoha lidí v to, že jsou stejná pravidla pro všechny.

Ke svému případnému prezidentskému angažmá Vratislav Kulhánek podtrhl: „Jezdil bych po fabrikách, uvědomil bych si, že tato země není montovna, ale montování není žádná špatná činnost, protože auto je také smontované, dokonce stroje, které se v Plzni dělají, jsou také montované,“ vyškolil přítomné bývalý šéf automobilky Škoda.

Na tapetě Ovčáček

Co by vytkli prezidentskému mluvčímu, nebo jaký by podle prezidentských kandidátů měl být takový člen týmu? Jiří Hynek sarkasticky dodal: „Zvažoval jsem ponechat tam pana Ovčáčka. Požádám jej, aby našel ten článek o Peroutkovi. A našel bych si takového mluvčího, který by mi připravil omluvu Peroutkově rodině.“ Petr Hannig na to: „Jako prezident bych požadoval na tiskovém mluvčím, aby projevoval moje názory, a nikoliv jeho. Měla by to být žena, takový typ jako Marcela Augustová z televize,“ uvedl nekonformní kandidát. A rozsekl to Mirek Topolánek za smíchu a potlesku přítomných : „Já si myslím, že se zásadním způsobem mýlíte v tom, že si myslíte, že Jiří Ovčáček je tiskový mluvčí. On takovým poloústavním způsobem hraje roli prvního viceprezidenta ČR.“

Marek Hilšer dal k lepšímu údajnou historku z návštěvy hlavy státu v Číně: „Když prezident Zeman byl velmi unaven, tak přiskočil Jiří Ovčáček a začal vykládat – ‚no, víte, pan prezident chtěl říci to a to; a delegace se zvedla a odešla.“ Tiskový mluvčí by neměl být druhým já prezidenta.

Humanitární bombardování studenti schvalují

Poté měli všichni kandidáti ohodnotit jako ve škole naše bývalé české prezidenty. Nejhorší sklidil předpokládaně Zeman. Petr Hannig to také „tvrdě sečetl“ Václavu Havlovi: „1990–1992 jednička, 1999 pětka za humanitární bombardování.“ Hilšer: „Miloš Zeman beznadějná nedostatečná.“ A Topolánek (pro mnohé poněkud „mimo mísu“) za smíchu a potlesku auditoria: „Jednička je Kalousek!“

S humanitárním bombardováním to však Petr Hanning přehnal. Mladý muž mu to v diskusi nedaroval: „Vy kritizujete Václava Havla za humanitární bombardování Srbska, tak by mne zajímalo, jak byste se postavil k tomu, když v Kosovu umírali nevinní lidé,“ vmetl mu opovržlivě do tváře. „Nevinní lidé umírali na obou stranách fronty. Nevím, proč by měli umírat nevinní civilisté,“ zdůraznil za nesouhlasného šumu publika. „V Srbsku. To bombardování bylo z velké výšky,“ pokračoval a opět jej přehlušil smích mladých studentů, „…nemohlo být cíleně zaměřeno na vojenské objekty,“ i zde jej doprovodil hluk, smích a nesouhlasné projevy.

Když má slovo „Pepin“

Topolánek ve vztahu k EU uvedl, že se pokusí vysvětlovat lidem v Bruselu, „co se musí reformovat, aby byla ještě udržitelná. Když existuje doložených 500 000 případů ženské obřízky, ve Španělsku 1200 mešit a 800 totálně bez kontroly, v no-go zónách právo šaría, to by nás mělo minimálně varovat. Zatím to pro nás není problém, ale může být. Jsem proti Czexitu, proti euro,“ dodal hrdě a pak zase rozesmál sál: „Pokud bude Andrej Babiš premiér s tichou podporou StB a KSČM, moje první prezidentská cesta povede na Slovensko, vezmu si větší kufr a požádám Andreje Kisku o azyl.“

Mirek Topolánek se posléze přiznal: „Jsem trochu nahluchlý, s tou hlučností mi říkají strýc Pepin,“ zdatně rozesmál přítomné jako jeden z mála představujících se kandidátů. „A dávám si na to pozor. Pokud pokládáte sílu a energii za negativní vlastnosti, tak já si myslím, že potřebujeme člověka, který je má. Taky vím, co to znamená, když dostanete auto s majáčkem, a co vás stojí sil, abyste zůstali normální. Jste pod určitým poklopem, všechny informace se k vám dostávají. Člověk není v tom smyslu úplně normální a pak musí jezdit za těmi lidmi, aby tu normálnost zasáhl. To není normální pozice a musíte z toho poklopu ven. Moje kompetence je, že vím, co mám dělat,“ vysvětlil studentské omladině.

Pro radost „kavárníkům“

„Co považujete v poslední době za největší přešlap Miloše Zemana?“ Zeptala se dívenka. Profesor Drahoš neměl slitování: „Těch přešlapů by bylo určitě spousta. To, jak se náš prezident učí jezdit do Číny, jak má vypadat demokratická společnost, to považuji ne za bonmot, to by byl hloupý bonmot, ale za přešlap. Těch přešlapů by bylo více. Jak táhne Českou republiku na Východ,“ dodal odpudivě.

Ještě silnější rétoriku měl Topolánek: „Jeho výsostné prezidentské kompetence ukazuje chování po letošních volbách. To není jen přešlap, ale to ohrožuje náš polistopadový vývoj.“

„Vyrovnávání, orientace ČR na všechny světové strany, v tom bych pokračoval,“ tak trochu pochválil za minimálního potlesku stávajícího prezidenta Hannig. A jakého kandidáta by podpořil? „Budu odvážný a řeknu jméno Jiřího Hynka. Protože má podobné názory jako já,“ a mladí spustili hurónský smích, „a nemá přešlapy jako Miloš Zeman.“ „Nevím, jestli to není polibek smrti,“ glosoval to moderátor akce, docent politologie Západočeské univerzity Přemysl Rosůlek za smíchu a bouřlivého potlesku.

„Polibek smrti pražské nebo plzeňské kavárně je vítězství úplně všude jinde,“ reagoval tvrdě Hannig za mračení se mládeže. A co Jiří Hynek? „Já vám tedy, pane Hannigu, pěkně děkuji. Ale vážím si toho, opravdu. Bylo to opravdu velmi odvážné.“

Topolánek poznamenal, že „pokud tedy tam v druhém kole vůbec bude Miloš Zeman, tak se mi líbí Hilšer, ale upřednostňuji Fischera“.

A zase to Rusko číhá

„Do jaké míry jsou manipulované volby v ČR z Ruska?“ ptal se další mladík. Fischer na to: „Pokud mluvíme o kampani před volbami, tak to bych strach skutečně měl. Slyšeli jsme o tom v německých, francouzských volbách, v Katalánsku, při referendu o brexitu. Je skutečně úkol, abychom uchovali svobodnou diskusi před svobodnými volbami bez toxických vlivů.“ „Nebezpečí tu je, sám jsem osobně terčem. To je mašinérie; skvostně udělaná a opravdu to funguje. Nedávno jsem zaznamenal nehorázné, nechutné pomluvy i na pana profesora Drahoše,“ přidal se Horáček. „Druhá věc je, že jsem pod drobnohledem od roku 2002,“ posteskl si Mirek Topolánek. „Jsem permanentně odposloucháván a proti mně bylo tolik kompromitujících materiálů, o kterých ani nevím, jestli jsem někdy zažil….“

Dotaz jiného mladého muže směřoval na názor k válce na Ukrajině: „Úspěch Ukrajiny znamená úspěch Západu, úspěch liberální demokracie. Rusko musí zůstat v Rusku,“ uvedl Michal Horáček a Mirek Topolánek dodal: „Pamatuji si na obsazení Abcházie, kdy na Evropské radě pouze tři vystoupili za razantnější se ohrazení proti kremelskému útoku na Jižní Osetii, Abcházii a obsazení části Gruzie. Jmenovali se Lech Kaczynski, bývalý polský prezident, bohužel již mrtvý, a také nějaký Mirek Topolánek,“ pochlubil se expremiér.

Další, kdo se pochlubil, byl nejmladší kandidát Hilšer, který přítomné informoval o svém poněkud svérázném protestu. Svlékl se prý na Úřadu vlády do půl těla a měl na sobě napsáno „Premiére, odvahu!“. „Udělal jsem to proto, že mi situace na Ukrajině připomíná pražské jaro 1968,“ uvedl hrdě aktivista.

Prezidentský kandidát na Úřadu vlády:

„S každou revolucí mají Ukrajinci nějakou naději, že ta obrovská korupce skončí. Vždycky byli Ukrajinci zklamáni. Korupce tam pokračuje dál. Občas se proti ní postaví lidé, kteří byli na druhé straně barikády – Savčenková, o které není nyní vůbec slyšet, nebo bývalý premiér Gruzie se postavil oligarchům,“ vysvětlil Hannig. „Český prezident by neměl zpochybňovat sankce,“ podtrhl ještě Drahoš.

A kdo byl v hlasovací anketě nejoblíbenější? Jasně zvítězil Michal Horáček, na druhém místě Pavel Fischer, předposlední pak Mirek Topolánek. Jako nejhorší prezidentský kandidát s nejvíce negativními hlasy skončil ve studentském hlasování Petr Hannig.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…