Prezidentův tým odsoudil Kuberu i Hřiba za chování k Číně. Nemáme jak mu zabránit, krčil rameny na odchodu Petříček

30.11.2019 18:02

V sobotu zasedal v Lánech expertní tým prezidenta Miloše Zemana, který jednoznačně odsoudil počínání předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) a pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ve vztahu k Číně. Po jednání o tom informoval mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Prezidentův tým odsoudil Kuberu i Hřiba za chování k Číně. Nemáme jak mu zabránit, krčil rameny na odchodu Petříček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Jaroslav Kubera
reklama

Expertní tým za přítomnosti ministra zahraničí Tomáš Petříčka (ČSSD) se zabýval zahraniční politikou s důrazem na ekonomickou diplomacii. Předmětem jednání byl i Kuberův záměr vycestovat na Tchaj-wan. Česko však s ohledem na politiku jedné Číny neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

„Skutečně na této úrovni je to výjimečné, že by takto vysoce postavený ústavní činitel cestoval na Tchaj-wan, nicméně říkám, toto rozhodnutí je na panu předsedovi. Vláda nemá nástroj jak mu v tom zabránit,“ vyjádřil se po jednání pro novináře ministr zahraničí Petříček, který podle svých slov  nemá možnost Kuberovi jeho cestu zakázat.

Kubera jako druhý nejvyšší ústavní činitel po prezidentovi v týdnu potvrdil, že příští rok Tchaj-wan navštíví. Česká strana podle Petříčka uznává politiku jedné Číny, ale zároveň chce rozvíjet i ekonomickou spolupráci s Tchaj-wanem. „To je potřeba i čínským partnerům takto jasně vysvětlovat, že tam jsou skutečně tyto dvě naprosto odlišné roviny,“ dodal Petříček.

Právě článek obsahující uznání jedné Číny byl důvod, proč pražský magistrát vedený primátorem Hřibem vypověděl sesterskou smlouvu s Pekingem. Čínské velvyslanectví v ČR označilo ukončení smlouvy za narušení důvěry a poškození čínsko-českých vztahů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…