Přibližně pět procent nespokojených lékařů se do nemocnic nevrátí, říká Heger

28.02.2011 18:29

Jen minimální počet doktorů znovu nenastoupí proto, že jeho místo je již obsazené. To je třeba případ šéfa Lékařského odborového klubu Martina Engela, který dříve působil jako rentgenolog ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Přibližně pět procent nespokojených lékařů se do nemocnic nevrátí, říká Heger

Drtivá většina odcházejících se ale přesune do jiných nemocnic, a v některých případech i do zahraničí.

"Úplně přesný přehled nemáme, jenom víme, že ta virtuálně ohrožená funkčnost nemocnic nebude, a jsou údaje o jednotlivcích v jednotlivých nemocnicích, kteří se nevracejí," řekl v pondělí pro Týden.cz ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Většinou nikam jít nechtěli

Velká část lékařů, kteří v rámci protestní akce Děkujeme, odcházíme podali výpověď, ve skutečnosti nové místo nehledala. "Nechceme odejít z nemocnic, chceme odejít jen z tohoto špatného systému financování," přiznala tehdy místopředsedkyně lékařských odborů Jana Vedralová.

Během protestů podala výpověď asi pětina z 18 tisíc nemocničních lékařů, kupříkladu na Vysočině vyhrožovalo odchodem 60 procent nemocničních doktorů, což by vedlo ke kolapsu péče o onkologické pacienty či nedonošené děti.

Pět procent jde jinam

"Určité procento lidí, maximálně do pěti procent, odchází z nemocnic do jiných sfér - buďto do jiných nemocnic nebo i do ciziny. V tento moment lze počty odchodů považovat za nepodstatné, je to už v rámci zcela běžné každoroční fluktuace pracovníků v nemocnicích," shrnul ministr dostupná čísla.

Problémy ale čekají například kladenskou nemocnici, kde své výpovědi nestáhlo šest chirurgů, kteří tak 28. února končí. Zařízení za ně musí urychleně sehnat náhradu. "Oddělení bude zatím provozováno v krizovém režimu," řekl mluvčí krajských nemocnic Patrik Tomšů.

Odložené výkony

Na anesteziologicko-resuscitačním oddělení v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří zase museli zrušit pět lůžek, odsud totiž odejde osm anesteziologů. "Pacienty si už převzaly jiné nemocnice," sdělil ředitel Josef Drbal s tím, že jeho nemocnice nyní musí odkládat některé operace.

Dále čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejsou zváni! Okamura vyhnal štáb ČT, lidé se přidali a pískali. Velké dusno

8:18 Nejsou zváni! Okamura vyhnal štáb ČT, lidé se přidali a pískali. Velké dusno

Konfliktem s pracovníky České televize skončil další předvolební jarmark SPD. Novináři si zblízka na…