Prigožin udeřil na Šojgua. Ukrajina dostane od NATO víc

16.01.2023 9:05

Ukrajinci mění každý dům v pevnost. V oblasti Bachmutu existuje na 500 obranných linií. Takto situaci na bojišti popsal Jevgenij Prigožin, kterému se říká Putinův šéfkuchař, zakladatel soukromé armády Wagnerovců. Prigožin promluvil k mrtvým i k živým. A tvrdě uhodil na ruské oligarchy. Jejich dny jsou podle Prigožina sečteny. Ukrajina se podle všeho dočká dalších dodávek západních zbraní. Ale také ruský prezident Vladimir Putin hýří optimismem. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) ruská armáda chystá zásadní akci.

Prigožin udeřil na Šojgua. Ukrajina dostane od NATO víc
Foto: Repro Youtube
Popisek: Přeprava ruských tanků

Zatímco podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se o město Soledar stále bojuje, soukromá armádní skupina známá jako Wagenerovci opakovaně oznámila, že Soledar dobyla. Americká zpravodajská stanice CNN upozornila, že zakladatel Wagnerovců Jevgenij Prigožin teď v Kremlu zvedá sázky a snaží se ukázat, že on vede skutečné vlastence, skutečné bojovníky, ne tu zkorumpovanou tradiční armádu, které se nedaří.

„Málokdy si nechá ujít příležitost, aby si rýpnul do establishmentu. Někde v Doněcku na začátku tohoto měsíce Prigožin svým bojovníkům řekl: ‚Jakmile zvítězíme nad naší vnitřní byrokracií a korupcí, pak zvítězíme i nad Ukrajinci a NATO‘. Pro Prigožina je hlavním byrokratem, kterého má na mysli, ministr obrany Sergej Šojgu. Ti dva se zřejmě pohádali kvůli lukrativním vojenským zakázkám, které Prigožinova skupina Concord Group dostala, a také kvůli Wagnerově kontroverzní roli v Sýrii,“ napsala CNN.

Minulý týden kdesi v Doněcku Prigožin podle CNN svým bojovníkům řekl, že „problém je v tom, že byrokraté a ti, kdo se podílejí na korupci, nás teď nechtějí poslouchat, protože na Nový rok všichni pijí šampaňské“.

Po zářijovém debaklu v Charkově, kdy si rychlá ukrajinská protiofenziva vynutila ruský ústup, Prigožin na svém kanálu Telegram prohlásil, že vrchní velení by mělo být donuceno bojovat „naboso s kulomety v první linii“.

CNN připomněla, že Prigožin také obcházel věznice. Odtud naverboval na 30 tisíc bojovníků, včetně vrahů. Slíbil jim, že když si odslouží půl roku na Ukrajině, dostanou se na svobodu. Některým se to prý už podařilo, jiní se z bojiště vrátili v pytlích na mrtvoly. Prigožin byl zachycen, jak si některé mrtvé prohlíží a sděluje jim, že svou smlouvu naplnili se ctí.

Prozradil také, že ukrajinské síly mění každý dům v pevnost. „Takže chlapi bojují o každý dům ... někdy bojují celé týdny o jediný dům. Kolik linií (ukrajinské) obrany existuje? Kdybychom řekli 500, bylo by to asi přesné, ne?" řekl Prigožin.

Server arabské televize Al-Džazíra mezitím hlásí, že na Ukrajinu dříve či později dorazí další zbraně od zemí NATO. Velká Británie vyšle na Ukrajinu 14 svých hlavních bojových tanků Challenger 2 a dělostřeleckou podporu, uvedl v sobotu úřad premiéra Rishiho Sunaka, aniž by vzal v úvahu kritiku ruského velvyslanectví.

Také ruský prezident Vladimir Putin hýří optimismem a tvrdí, že na Ukrajině jde vše podle plánu a pozitivní výsledky budou brzy hmatatelné. Podle CNN využívá Putin několikrát zmíněného Prigožina jako strašáka, proti kremelským elitám i proti obyčejným lidem, kterým ukazuje, co by se mohlo dít, kdyby podobné osoby nedržel na uzdě.  

Americký Institut pro studium války tvrdí, že se ruské síly na Ukrajině chystají na provedení rozhodující strategické akce v roce 2023, která má ukončit sérii operačních úspěchů Ukrajiny a znovu získat iniciativu.

Ukrajinský generální štáb oznámil, že ukrajinské síly odrazily ruské pozemní útoky u Makiivky a Bilohorivky v Luhanské oblasti.

ISW promlouvá

ISW promlouvá

Podle ISW se Wagnerovci objevili i v Chersonské oblasti. V té části, kterou stále okupuje Rusko.

ISW promlouvá

Ze samotného Ruska, konkrétně z Belgorodské oblasti, přišla zpráva o granátovém útoku.

„Ruský voják údajně odpálil granát v budově, kde byli ubytováni ruští vojáci v Belgorodské oblasti v Rusku, pravděpodobně v bratrovražedném aktu odporu proti mobilizaci. Ruské zdroje uvedly, že útok zabil 3 a zranil 10 mobilizovaných pracovníků,“ napsal ISW.

ISW promlouvá

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Něco se chystá.“ Ukrajina nemá lidi, Rusové žhaví dráty, v USA sváteční volno, varuje analytik

7:55 „Něco se chystá.“ Ukrajina nemá lidi, Rusové žhaví dráty, v USA sváteční volno, varuje analytik

Ukrajina tlačí na to, aby mohla západní zbraně typu Storm Shadow nebo ATACMS používat i na ruské úze…