Přijde to na podzim, takže... Pehe doporučuje posílit spolupráci v EU, jinak nám může ujet další vlak

01.05.2020 15:44

I když to vypadá, že pandemie v Česku pomalu odeznívá, ta skutečná krize nás teprve ještě čeká, predikuje politolog Jiří Pehe v rozhovoru pro Novinky. Odhaduje tak na základě důsledku drastických opatření v boji s koronavirem, které přinesou hospodářskou krizi, jež může být za určitých okolností skutečnou kalamitou. Bude prý zapotřebí produktivní spolupráce v rámci EU.

Přijde to na podzim, takže... Pehe doporučuje posílit spolupráci v EU, jinak nám může ujet další vlak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe
reklama

Pehe nabádá své spoluobčany, aby v souvislosti s rozvolňováním omezení zavedených vládou v boji s koronavirem nepropadali euforii. „Škody způsobené de facto plošným vypnutím ekonomiky se začnou skutečně sčítat až na podzim,“ dodává Pehe. A to i navzdory masivním finančním injekcím vlády do ekonomiky i nejrůznějším programům.

„Už teď jasné, že mnoho menších podniků i firem poskytujících služby nepřežije,“ poukazuje na fakt, že se výrazně sníží kupní síla obyvatelstva, protože i ti, kdo peníze budou nadále mít, budou raději opatrní.

Anketa

Pokud jde o koronavirus: Myslíte, že to nejhorší je už za námi?

14%
86%
hlasovalo: 10689 lidí
Vláda si na záchranná opatření půjčuje ohromné sumy. Dá se tak očekávat to, co se děje vždy, když vlády lijí do ekonomiky ohromné peníze na dluh nebo prostě tisknou peníze – tedy rostoucí inflace. „Ta znehodnocuje platy a sociální dávky, nejsou-li chráněny inflačními doložkami, jejichž financování si vláda ještě může dovolit,“ upozorňuje politolog s tím, že se spustí také vlna osobních i firemních bankrotů. 

Hlavní potíž české ekonomiky spočívá v tom, že páteř české ekonomiky tvoří produkce na vývoz. „Zpřetrhané dodavatelsko-odběratelské vztahy bude těžké na mezinárodní úrovni rychle obnovit,“ očekává Pehe. Hlavní roli v boji s pandemií by rychle měli převzít od epidemiologů ekonomové. „Otázkou je, co může vláda s jejich pomocí v ekonomice tak závislé na okolním světě skutečně ovlivnit,“ přemítá Pehe, podle kterého je pro nás zřejmě mnohem důležitější sledovat dění v Německu, kam míří více než třicet procent našeho exportu.

V neposlední řadě bude také zapotřebí produktivní spolupráce v rámci EU. „Bez ní z nastávajících potíží jen tak nevybředneme, leckdo si to nepřipouští,“ varuje Pehe. Pokud se Česko nepřeorientuje od „současného visegrádského okopávání kotníků Bruselu včas směrem k evropské spolupráci“, můžeme zakusit nejen o dost horší ekonomické problémy, než je nutné: „Může nám také ujet vlak dalšího, zřejmě bouřlivého dění v EU,“ dodává politilog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…