Přijdeme o všechna práva, nastane bída. Světoznámý vědec, který nemůže mluvit, předestírá naši budoucnost

12.10.2015 12:20

Světoznámý vědec Stephen Hawking odpovídal na dotazy čtenářů diskuzního webu reddit.com. Vyjádřil se i na adresu postupující automatizace práce a vývoji robotů. Podle něj za konec světa, jak ho známe, nebudou moci roboti, ale kapitalismus a lidská chamtivost.

Přijdeme o všechna práva, nastane bída. Světoznámý vědec, který nemůže mluvit, předestírá naši budoucnost
Foto: Mendelova univerzita v Brně
Popisek: Unikátní robot Orpheus

Anketa

Ohrožuje Andrej Babiš českou demokracii?

44%
56%
hlasovalo: 5839 lidí

Podle Stephena Hawkinga je možné, že s rostoucím využíváním automatických strojů přijde naše společnost nejen o pracovní místa, ale především o lidská práva. Ne však vinou samotných robotů, podle něj za tím bude stát současná kapitalistická politika.

Na webu reddit.com odepisoval na dotazy čtenářů a jeden z nich se ptal na možnost nezaměstnanosti z důvodu technologického pokroku. Ta podle něj nastane ve chvíli, kdy bude automatizovaná mechanická práce levnější a rychlejší než ta lidská. „Předvídáte svět, kde lidé pracují méně, jelikož velké množství práce je automatické? Myslíte si, že si lidé vždy práci najdou nebo vytvoří?“

„Pokud stroje vytvoří vše, co potřebujeme, výsledek se bude odvíjet od toho, jakým způsobem se budou věci rozdělovat,“ odepsal Hawking, který je toho názoru, že mohou nastat obě varianty. Buď budou mít všichni všeho do sytosti, nebo se ještě více projeví sociální nerovnosti a vzniknou větší propasti mezi bohatou a chudou vrstvou. „Zatím ale současný trend napovídá druhé možnosti, jak technologie vytváří neustále rostoucí nerovnosti,“ uvedl Hawking.

„Neukojitelná touha po kapitalistickém hromadění, kterou na lidi uvrhla léta lží a špatné ekonomické politiky, ovlivnila technologii způsobem, že jedním z jejích hlavních cílů je nahradit lidskou práci,“ uvádí web U.S.Uncut.com, podle kterého nesmíme brát Hawkingovo varování na lehkou váhu.

„Pokud necháme ty stejné lidi, kteří kupují a prodávají náš politický systém a zdroje, aby spravovali ještě automatizované technologie, budeme na cestě k velmi tvrdé realitě,“ dodává U.S.Uncut.com

Podle webu Huffington Post se tak majitelé strojů stanou novou buržoazií, která však nebude poskytovat práci běžným lidem. „Pokud má Hawking pravdu, problém nebude dohnat ony rozdíly. Problém bude už jen dostat se dva centimetry za startovní čáru.“

Stephen Hawking je cenami ověnčený britský vědec, fyzik, jeden z nejchytřejších lidí na světě. Zábývá se teorií relativity, kvantovou gravitací i umělou inteligencí. Na svém kontě má mnoho knih. Zároveň je také od studií opoután na speciální invalidní vozík, jelikož trpí amyotrofickou laterální sklerózou a je zcela nepohyblivý. Se světem komunikuje skrze speciální přístroj, jenž za pomoci jeho posledního pohyblivého svalu produkuje mluvené slovo.

Podívejte se, jak Stephen Hawking komunikuje se světem:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Potřetí navrhují Koudelku na generála? Prezident Zeman Soukupovi vyjmenoval, co šéf BIS napáchal jenom v mezidobí

22:47 Potřetí navrhují Koudelku na generála? Prezident Zeman Soukupovi vyjmenoval, co šéf BIS napáchal jenom v mezidobí

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…