Přílivu uprchlíků do Česka se nevyhneme, řekl naprosto jasně Babišův Telička

23.04.2015 21:26

Europoslanec Pavel Telička (ANO) zavítal do středečního Hyde Parku České televize. Uznal, že Západ chyboval při intervencích v nedemokratických státech, ale poukázal také na chování Ruska v rámci OSN. Jasně řekl, že se nevyhneme přílivu uprchlíků do Česka, a to ani z východu Evropy, ani z jihu. Jasná slova zazněla na obhajobu připravované smlouvy o volném obchodě mezi EU a USA. Telička sleduje její projednávání zblízka, a toto vidí...

Přílivu uprchlíků do Česka se nevyhneme, řekl naprosto jasně Babišův Telička
Foto: Daniela Černá
Popisek: Pavel Telička
reklama

První otázka směřovala k zahraniční politice, kterou by chtělo prosazovat hnutí ANO. Telička podotkl, že jsme členy řady mezinárodních organizací, což do značné míry definuje českou zahraniční politiku. Tu ale utváří koalice jako celek a ANO se prý s koaličními partnery shodne na základních konturách směřování Česka v zahraničněpolitické oblasti.

Potřebujeme kvalitní diplomaty, ne politické „trafikanty“

Něco by ale Telička přece jen rád změnil. Česko by podle jeho názoru mělo být aktivnější v diskusích se zeměmi západního Balkánu. „Dovedu si představit, že nebudeme jen podporovat to, co přijde, ale některé iniciativy budeme rovnou navrhovat,“ uvedl Telička. S ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) by si chtěl popovídat např. o narůstání počtu úředníků v resortu. V obecné rovině narovnal, že toto navyšování bohužel nevede i k růstu kvality. „Já mám největší zkušenost s Bruselem a tam jsme vnímáni jako země, kde ta kvalita práce jde dolů,“ posteskl si host.

Potřebujeme kvalitní kariérní diplomaty. Telička by se nejraději vyhnul čistě politickým nominacím. A co případná nominace Hynka Kmoníčka na post velvyslance v USA? „Hynek Kmoníček je profesionální diplomat, proti němuž bych já osobně nic nenamítal... Byť máme na řadu věcí rozdílné názory,“ poznamenal.

Imigrace do Evropy

Následně přišlo na řadu téma imigrace do Evropy a smrti stovek uprchlíků nejen v mořském hrobě. Telička má za to, že se vzhledem k demografickému vývoji v Evropě bez imigrantů neobejdeme. Pokud jde o řešení situace často se topících uprchlíků ve Středozemním moři, tak už je pět minut po dvanácté.

„Není pravda, že Česká republika není solidární,“ zdůraznil v této souvislosti Telička. Má na mysli především přistěhovalce z Ukrajiny. Ukrajinci už dnes jsou nejpočetnější menšinou. Nevyhneme se ani vlně uprchlíků z jihu. „Ale berme v úvahu, že k nám může dorazit vlna uprchlíků z východu, kteří zase nedorazí na jih Evropy,“ konstatoval. V první řadě je podle europoslance třeba zajistit efektivnější humanitární politiku, což znamená více peněz. Stejně tak je nutné posílit i kontrolu ve Středozemním moři. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přislíbil hlídkování letounu CASA v oblasti a Telička se domnívá, že tento návrh bude oceněn.

Nemělo by ale smysl budovat nějaké zdi, jak to činí Spojené státy na hranici s Mexikem. Tamní situace je totiž odlišná od evropské. Do USA přicházejí často lidé z kriminálních gangů. Do Evropy naproti tomu přicházejí lidé zdeptaní válkou či bídou obrovských rozměrů.

Západ selhal, ale...

Připustil také, že Západ selhal, když si nepřipravil plán B, co se stane, když dojde ke svržení režimu v Libyi či Iráku. „Mezinárodní společenství nebylo připraveno přijít s plánem B ... kde by bylo řečeno, jak pomoci těmto zemím. Tady asi nejvíce ze všech selhává OSN. Ale, abychom nebyli kritičtí jen k Západu, podívejme se, čím se v minulosti chtělo zabývat OSN a jak zafungovalo Rusko se svým vetem.

Jenže co by se dalo dělat v rozvrácené Libyi, aby z ní lidé neprchali? Telička konstatuje, že je v této oblasti třeba spolupracovat se sousedními státy Libye, ale stejně tak musíme řešit otázku důslednějšího monitoringu Středozemního moře. Staví se ale proti administrativnímu řešení v podobě kvót. Nelíbilo by se to ani imigrantům, ani určeným zemím. Tato myšlenka ale nemění nic na tom, že určitému počtu uprchlíků se nevyhneme.

Ve druhé polovině pořadu došlo i na otázku sankcí vůči Rusku. Telička prohlásil, že si dnes Kreml ukousl větší sousto, než zvládne zpracovat, ale nemohou za to zdaleka jen sankce. Dnes je to tak, že přijde krok Ruska a my přijmeme sankce. Lepší by podle Teličky bylo, kdybychom stanovili jakési varování, a pokud dojde k útoku na město x, převedli toto varování do praxe.

Někteří čeští politici navíc dělají chybu v tom, že napřed v Bruselu cosi odsouhlasí, ale následně schválené kritizují ještě dřív, než stačí zaschnout inkoust na příslušných smlouvách. Musíme si uvědomit, že došlo k nepřijatelné invazi na Krym a vměšování Ruska na východ Ukrajiny.

TTIP a Romové v Česku

Europoslanec rozebíral euroatlantickou smlouvu o volném obchodě – smlouvu TTIP. Podle Teličky tato smlouva představuje obrovskou příležitost pro malé a střední podniky. Proces vyjednávání této dohody je pak podle jeho názoru tak transparentní, jako dosud snad nikdy nebyl. „Největší problém je v rozdílnosti standardů a tady je snaha o jejich vzájemné uznávání. Není přitom pravda, že by standardy v USA byly povětšinou nižší než v EU, ale občanům se to podle Teličky dá jen těžko vymluvit. Sjednávání této dohody prý Telička sleduje zblízka a vidí, že bude pro EU výhodná.

V závěru pořadu okomentoval zprávu Amnesty International, podle které jsou v České republice diskriminováni Romové. „Já si nemyslím, že je to tak horké, ale byl bych dalek toho, abych před tímto problémem zavíral oči,“ uvedl host. Je dobře, že ve světě existují organizace, jako je AI, která na podobné problémy upozorňuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

7:41 Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

TÝDEN V MÉDIÍCH Aktivitou ve spřátelených médiích hýří v posledních dnech generální ředitel České te…