Primátorka Děčína: Ze strachu z nařčení z diskriminace se bojíme nazývat věci pravým jménem

17. 9. 2015 12:23

Marie Blažková (Volba pro město) je přesvědčena, že je nutné přehodnotit příspěvky a doplatky na bydlení, byznys, jenž jejich výše rozpoutala a který ničí město. Velký problém vidí také v šedé ekonomice. Jaké kroky pro řešení nepříznivé sociální situace v Děčíně plánuje přijmout jako primátorka? Nejen to zajímalo naši redakci.

Primátorka Děčína: Ze strachu z nařčení z diskriminace se bojíme nazývat věci pravým jménem
Foto: archiv primátorky
Popisek: primátorka Děčína Mgr. Marie Blažková (Volba pro město)

V komunální politice jste nováčkem a hned ve funkci primátorky. Jaký máte z prvního roku ve funkci pocit? Neobáváte se, že jste si, lidově řečeno, ukousla moc velké sousto?

Musím se přiznat, že mám pocit dobrý. Snažím se, aby má práce zůstala v rovině faktické práce, nenechávám se ovlivňovat politikařením, nepřipouštím žádné zákulisní hry. Být primátorkou je náročná práce, bez podpory rodiny bych ji určitě nezvládla.

Jak se jako primátorka snažíte zúročit své dosavadní zkušenosti z veřejné správy?

Určitě je to dobrá průprava, způsob práce je poměrně podobný, rozdíl je pouze v tom, že do práce primátorky zasahuje zákon o obcích. Což je dost zásadní rozdíl zejména ve způsobu rozhodování a v délce vyřízení. Samospráva je řízena kolektivním orgánem, což znamená, že názor a hlas primátorky je jen jedním hlasem z celku a vše trvá ještě déle než ve státní správě.

Sociální situace na Děčínsku není příznivá, což s sebou přináší řadu problémů. Jak se radnice, v rámci svých možností, snaží problémy řešit?

V první řadě si nemyslím, že by situace v Děčíně byla propastně horší než v jiných městech republiky. Samozřejmě jsou města, která mají vyšší zaměstnanost, a tím pádem méně problémů. Pravda je, že jsme zaznamenali příliv lidí, kteří nemají o práci zájem a cíleně vyhledávají města s menším trhem práce a s dostupným bydlením. Snažíme se proto hledat způsob, jak těmto lidem nabídnout práci, a tím zpřetrhat závislost na sociálních dávkách. V tomto směru se nám velmi osvědčila spolupráce s úřadem práce. Existuje u nás také několik pracovních skupin, které se intenzivně věnují právě této problematice, spolupracujeme v rámci komunitního plánování s neziskovým sektorem, znovu jsme zahájili spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Velmi dobře hodnotím práci asistentů prevence kriminality. Jejich činnost přímo v terénu je nepostradatelnou součástí celkové koncepce řešení sociální situace.

Jak vnímáte štědrost českého sociálního systému, který zabezpečuje dlouhodobě nezaměstnané?

Nemyslím si totiž, že kromě příspěvku a doplatku na bydlení je výše sociálních dávek přemrštěná. Pokud lidé jsou nuceni žít pouze ze sociálních dávek, je to pro ně těžké. Problém vidím převážně v šedé ekonomice, lidé pracují načerno, tají své příjmy za účelem získání maximální sociální dávky. Souběh dávek a vedlejších příjmů jim pak zaručuje poměrně slušné živobytí, často mají více peněz než řádně pracující soused. Určitě je ale nutné přehodnotit příspěvky a doplatky na bydlení, byznys, který jejich výše rozpoutala, ničí i naše město. Pracující člověk sežene bydlení mnohem levněji než člověk plně závislý na dávkách. To je přece špatně.

A jak se díváte na problematiku Romů a takzvané politické korektnosti?

Problémy se mají nazývat pravými jmény, pak můžeme dělat cílená opatření. I já mám někdy pocit, že ze strachu z nařčení z diskriminace se ztrácí meritum věci samé. Dodržování zákonů a vyhlášek platí pro všechny stejně bez rozdílu barvy pleti. Společnost se radikalizuje, jedním z důvodů je také to, že lidé mají pocit, že není všem měřeno stejným metrem, že nějaká skupina je zvýhodňována. 

Co se podle vás musí stát, aby se snížila nebo alespoň nezvyšovala v Děčíně nezaměstnanost?

Tak samozřejmě velmi by nám pomohly napojení města na dálnici D8, postavení plavebního stupně Děčín a státní podpora při řešení tzv. brownfieldů. Naším cílem je udržet existující zaměstnavatele v Děčíně, nabídnout jim možnosti pro rozšíření jejich podnikání, naslouchat jejich problémům, a pokud je to v silách města, pomoci.

Děčín je velmi sužován tranzitní dopravou. Kromě napojení statutárního města Děčín k dálnici D8, o kterém jsme již hovořili, co by dopravě v Děčíně nejvíce pomohlo? A jste optimistka?

Ráda bych byla, není to ale tak jednoduché. Tranzitní doprava by měla být vyvedena mimo města. Dopravci si samozřejmě vybírají nejkratší a nejlevnější trasu. Je to tedy také o zpoplatnění silnic, což je na rozhodnutí státu.

Poslední dobou není obecně ve společnosti dobrá nálada, lidé jsou negativní, nevěří už nikomu. To jsou vaše slova, která jste loni pronesla v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Z čeho podle vás pramení nespokojenost občanů takřka se vším? A co se ze své pozice budete snažit udělat pro změnu?

Ano, máte pravdu, to jsem opravdu řekla. Dobrá nálada mi u lidí trochu chybí. Každý den se na mě obrací mnoho občanů s dotazy různého charakteru, snažím se opravdu všem odpovědět, i když někdy mi to pro nedostatek času trvá. Možná je to málo, ale mám dojem, že i to, že se snažím všem odpovídat, pomůže lidem vrátit víru, že s nimi někdo mluví, že někoho jejich problémy zajímají. Také rozhodně nemáme v plánu stavět si takříkajíc pomník. Jsme tu pro občany našeho města. Zavázali jsme se, že se pokusíme zhodnotit a opravit původní majetek, a děláme tedy vše s tímto cílem. Doufám, že se nám to v rámci finančních možností podaří a obyvatelé budou trochu spokojenější. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok. Sbírka na klinikářku, exekutor jí za „camping“ vyměřil skoro půl milionu. I vy můžete přispět

20:52 Šok. Sbírka na klinikářku, exekutor jí za „camping“ vyměřil skoro půl milionu. I vy můžete přispět

Exekutor Ivo Luhan poslal občanským zástupcům Autonomního sociálního centra Klinika účet za to, že n…