Případ recidivisty a korunního svědka: Soud tají, proč jedná za zavřenými dveřmi

24.10.2024 16:17 | Komentář

Známý recidivista, jehož jméno je možné dohledat v mnoha mediálně známých trestních kauzách, znovu stanul před soudem. Ve čtvrtek 24. října 2024 totiž Okresní soud v Uherském Hradišti pokračoval v hlavním líčení proti Jiřímu Klanicovi, kterému státní zástupce tentokrát klade za vinu pokus o křivé obvinění.

Případ recidivisty a korunního svědka: Soud tají, proč jedná za zavřenými dveřmi
Foto: Martin Sekanina
Popisek: Jiří Klanica čeká na další hlavní líčení u Okresního soudu v Uherském Hradišti, které soudkyně Eva Šišperová nařídila na 24. října 2024.

Toho se měl dopustit tím, že sepsal notářský zápis, ve kterém údajně tvrdí, že ho jak politické z NCOZ, tak dokonce státní zástupci z Olomouce donutili křivě svědčit v případě zneužívání peněz z hazardu na dobročinné účely.

Jenže celý případ doprovázejí velké tajnosti. Předsedkyně soudního senátu Eva Šišperová totiž již během prvního soudního líčení v červnu letošního roku rozhodla o tom, že z celého soudního projednávání bude kompletně vyloučena veřejnost. Tedy projednávání obžaloby Jiřího Klanici se bude odehrávat zcela za zavřenými dveřmi a nikdo z veřejnosti, natož novináři, se nebudou moci soudního líčení osobně zúčastnit.

Obecně totiž platí, že soudní líčení jsou vždy veřejná. Trestní řád nicméně připouští, že za přesně definovaných okolností může soudce rozhodnout o vyloučení veřejnosti. Konkrétně jde o případy, kdy by mohlo dojít k ohrožení utajovaných skutečností chráněných zvláštním zákonem nebo k ohrožení mravnosti, k ohrožení nerušeného průběhu jednání anebo by šlo o bezpečnost nebo jiný důležitý zájem svědků.

Ze strany Okresního soudu v Uherském Hradišti jsme se však žádné podrobnosti nedozvěděli. „Předsedkyně senátu postupovala zcela v souladu s ustanovením § 200 odst. 1 zákona č. 141/1961 Sb., trestní řád, přičemž svůj postup řádně odůvodnila. Je pak věcí předsedkyně senátu, jaký postup zvolí, pakliže je tento postup v souladu se zákonem,“ napsal redakci Michal Tománek, tiskový mluvčí Okresního soudu v Uherském Hradišti.

Úspěšnější nebyla ani snaha buď získat písemné odůvodnění soudkyně Evy Šišperové, nebo se minimálně dozvědět, o které zákonem předepsané důvody se rozhodnutí soudkyně konkrétně opíralo. „Odůvodnění jednotlivých usnesení, kterými se upravuje vedení řízení a proti nimž není přípustný řádný opravný prostředek, jsou odůvodněna pouze krátce a ústně při jednání samém. Veřejnost mohla být s tímto odůvodněním seznámena u hlavního líčení, protože jistě do okamžiku vyhlášení takového usnesení mohla být veřejnost přítomna v jednací síni a až po vyhlášení takového usnesení (přijetí takového opatření) byla požádána o opuštění jednací síně,“ reagoval na dotazy mluvčí Michal Tománek s tím, že je to vše, co lze k dotazům ParlamentníchListů.cz sdělit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Novotný

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z více stran se šíří zvěsti o propojení Jindřicha Šídla

12:25 Z více stran se šíří zvěsti o propojení Jindřicha Šídla

Napojení předního novináře Jindřicha Šídla na společnost STEM, přední agenturu dodávající výzkumy ve…