Připomínky holokaustu ukončí projevy na Hradě, ten prezidentův má být velmi radikální

27.01.2015 6:08

Projevy prezidenta Miloše Zemana a dalších státníků na Pražském hradě a pietou v Terezíně dnes vyvrcholí české připomínky 70. výročí konce holokaustu. Předsedové třech desítek parlamentů, kteří se od pondělí účastní mezinárodního fóra na Hradě, mají přijmout deklaraci s 20 kroky, jak odvrátit hrozby radikálního islámu, neonacismu a antisemitismu v Evropě.

Připomínky holokaustu ukončí projevy na Hradě, ten prezidentův má být velmi radikální
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident České republiky Miloš Zeman a prezident Slovenské republiky Andrej Kiska uctili v Národním památníku Terezín památku obětí holokaustu

Právě jednání šéfů parlamentů pod vedením předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze zahájí program druhého dne akce. Parlamentní lídři by měli doladit text prohlášení, jehož pracovní verze pro potírání extremismu navrhuje sérii preventivních a ochranných opatření i boj s ním.

Akci zakončí evropská minuta ticha

Následné projevy státníků zahájí prezident Zeman, který chce ve svém proslovu zdůraznit zejména nebezpečí radikálního islámu a nutnost boje s ním. Avizuje, že jeho projev bude velmi radikální. Kromě něj vystoupí Schulz, bulharský prezident Rosen Plevneliev, předseda izraelského parlamentu Juli Edelstein a šéf pořádajícího Evropského židovského kongresu Moše Kantor. Akci zakončí evropská minuta ticha, k níž se připojí i bývalé koncentrační tábory v Osvětimi a Bergen-Belsenu nebo Brusel.

Odpoledne se v Terezíně uskuteční tryzna za oběti holokaustu, jejichž památku uctí předsedové obou komor českého Parlamentu, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a řada zahraničních hostů. Přítomno má být také více než 90 českých přeživších holokaust.

Uctění památky obětí holokaustu se dnes uskuteční i v Polsku. Vzpomínková slavnost se odehraje v areálu bývalého německého vyhlazovacího a koncentračního tábora v Osvětimi, přeměněném v obří muzeum někdejších hrůz. Za Českou republiku se zúčastní mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…