Přišli Američané o Lubomíra Zaorálka? táže se Erik Best

28. 1. 2015 8:51

Přestože prezident Miloš Zeman sklidil ve Španělském sále Pražského hradu silný potlesk za svůj projev, v němž vyzval k válce s Islámským státem, doma sklízí kritiku od šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ten se vyslovil nejen proti válečné akci mezinárodní koalice, ale i proti účasti českých vojáků v zahraničních misích.Výsledkem válek podle něj je pouze rozšíření center al-Káidy. Nad tím se pozastavil například novinář Erik Best.

Přišli Američané o Lubomíra Zaorálka? táže se Erik Best
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Šéf české diplomacie Zaorálek se proti Zemanovu návrhu vyslovil krátce po jeho projevu, a to nezvykle ostře. Můžeme prý pomáhat humanitárně, ale stavět armádu a jít do války s Islámským státem je podle něj nesmysl.

„Takže máme vyhlásit křižáckou válku?! Ale proti komu a kam potáhneme? Proti džihádistickým skupinám od Senegalu po Somálsko, proti Libyi, Jemenu až po Pákistán? Nesmysl!“ reagoval šéf české diplomacie na prezidentova slova.

Prezident totiž včera přednesl na mezinárodní konferenci „Let My People Live!“ projev, v němž mimo jiné uvedl: „Tak i dnes, máme-li zabránit superholokaustu a masivnímu vyvražďování lidí, potřebujeme sjednocenou ozbrojenou akci. Akci vedenou na mezinárodní úrovni. Akci vedenou pod egidou Rady bezpečnosti Spojených národů. Akci, do jejíchž mezinárodních sil rychlého nasazení by měli vyslat své síly pokud možno všichni stálí členové Rady bezpečnosti. Akci, která by eliminovala v zárodku výcvikové tábory teroristů, která by nepracovala s bezvýchodným plošným obsazováním území, ale využívala moderních technických prostředků, např. bezpilotních letadel a podobně. Akci, v níž by se celé mezinárodní společenství spojilo proti svému úhlavnímu nepříteli.“

Je to problém střetů, které se odehrávají v muslimském světě

Zaorálek MF DNES potvrdil, že se Zemanem nesouhlasí. „Osobně si myslím, že výzva patří především muslimům. Oni by si měli uvědomit, že tady je zápas o tvář islámu – a to je něco, v čem je nemůžeme nahradit,“ tvrdí diplomat a nemyslí si, že je dobré pořádat nějakou „křižáckou výpravu“.

Podle něj to dokládají výsledky dosavadních intervencí. „Výsledek válek v Iráku a v Afghánistánu je, že jestliže v roce 2001 jsme mohli mluvit o tom, že eliminujeme jedno centrum Al-Káidy na pomezí Afghánistánu a Pákistánu, dnes je máme rozeseta v celém prostoru od Senegalu po Somálsko přes Libyi, Jemen až do Pákistánu, Afghánistánu…“ konstatuje ministr zahraničí.

Americký novinář žijící v Česku Erik Best si právě Zaorálkova hodnocení už zrealizovaných intervencí povšiml a patrně jej překvapilo. Na svém facebooku napsal: ,,Přišly USA už i o něj?"

Můžeme pomáhat humanitárně, ale nejsme schopni postavit armádu

A Lubomír Zaorálek skutečně i v dalších slovech pro MF Dnes před vojenskými zásahy varoval. „Představa, že někam vtrhnete, vůbec neznamená, že z té země neučiníte za nějakou dobu ideální cvičiště pro džihádistické skupiny. Což třeba Libye nebo prostor mezi Irákem a Sýrií dnes jsou,“ uvedl.

V rozhovoru se netajil ani tím, že podle jeho názoru je účast našich vojáků v zahraničních misích v podstatě zbytečná. Mluvil zejména o Iráku a Sýrii.  „Ten problém nevyřešíte. Je to problém střetů, které se odehrávají v muslimském, potažmo arabském světě. Jsme schopni pomáhat humanitárně, ale nejsme schopni postavit armádu. Tomu nevěřím.“


 


 


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

21:41 To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

Už jen necelé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb. Průzkum ukázal, jak by to asi vypadalo, k…