Přituhuje. Agresivita a zpupnost uprchlíků, nejsou zde vítáni. Plané žvanění. Zemanova slova vyvolala poprask a toto nám řekli Sobotka, Kalousek, Filip, Škromach či Okamura

03.08.2015 17:01

Prezident republiky Miloš Zeman pro Blesk řekl, že k uprchlíkům by se měly zmínit tři věty: „První věta zní: Nikdo vás sem nezval. Druhá věta: Když už tady jste, musíte respektovat naše pravidla, stejně jako my respektujeme pravidla, když přijedeme do vaší země. Třetí věta: Když se vám to nelíbí, běžte pryč.“

Přituhuje. Agresivita a zpupnost uprchlíků, nejsou zde vítáni. Plané žvanění. Zemanova slova vyvolala poprask a toto nám řekli Sobotka, Kalousek, Filip, Škromach či Okamura
Foto: Archiv TZ
Popisek: Uprchlický tábor na Sicílii

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí. Drtivá většina politiků, kteří odpověděli, s prezidentem republiky souhlasí. A někteří byli ještě o fous ostřejší.

Jak zajistit, aby při nízkém stavu armády byly chráněny naše hranice?

Předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš na dotaz nereagoval.

„K těm větám nemám žádné výhrady. Myslím si, že obecně platí a drtivá většina z občanů si to také myslí. Otázka je, v jakém kontextu a jaké situaci se takové věty vysloví a čemu pomůžou a čemu nepomůžou. Chybí mi tam, a to pan prezident neřekl, jak zajistit při takovém nízkém stavu armády (na kterém se chtě nechtě v předchozích funkcích také podílel), aby naše hranice byla ochráněna v případě, že bychom se rozhodli ji uzavřít, a jak zajistit, aby to bylo realizované v rámci celého evropského společenství, celé Evropy. Jsou tam i země mimo EU. Chybí mi to, jak prosadit u kolegů v Evropě, aby případné návrhy byly realizované. Takže říci nějaké věty je jednodušší, než navrhnout a prosadit konkrétní opatření v rámci Evropy. Nejsme osamělá země a Evropa to musí řešit jako celek. Každá země v Evropě má dílčí zájmy, takže to navíc lze těžko prosadit,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD.

„Vzhledem ke zvyšujícím se počtům uprchlíků je bezpodmínečně nutné posílit bezpečnost v obcích, kde se u nás utečenecké tábory nacházejí. Utečenci musejí bezvýhradně respektovat zákony České republiky, a to i za předpokladu, že pro většinu z nich jsme jen přechodnou destinací. Je třeba důrazně apelovat na světové velmoci, aby prostřednictvím OSN začaly tento problém řešit,“ uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Je to snaha získat si popularitu na účet nejchudších a bezbranných,“ prohlásil o Zemanových slovech předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Nejde o uprchlíky, ale nelegální migranty – ti stejně budou vyhoštěni. A uprchlíci s právem na azyl samozřejmě musejí dodržovat naše zákony, jinak o azyl přijdou,“ podotkl místopředseda KDU-ČSL a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek.

Ing. Jan Bartošek

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • místopředseda PS PČR

„Podobný názor jsem řekl již před několika týdny v Senátu, takže s názorem pana prezidenta souhlasím. Shodou okolností je dnes v Senátu konference s krajany žijícími v zahraničí a i oni se museli přizpůsobit pravidlům země, kde chtějí žít. Totéž musíme požadovat po současných imigrantech, kteří mnohdy přicházejí nelegálně,“ řekl první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

„Apel na dodržování pravidel je zcela jistě na místě. Určitě se to ale dalo říci zdvořileji, a proto se domnívám, že pan prezident nechtěl ani tak oslovit uprchlíky jako určitý typ svých voličů,“ řekl redakci předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Pokud uprchlíci většinou nemíří k nám, je dost liché mluvit o pozvání. Respekt k pravidlům je v pořádku, ale pro všechny. V EU rozpracovávají Ženevské úmluvy o uprchlících v dublinských nařízeních o azylu. Jako federalista by měl rozumět tomu, co obnáší schengenský prostor,“ míní místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

Většina z nich má pocit, že tady je ráj a my to budeme platit. A přizpůsobíme se jim

Podle předsedy poslaneckého klubu Úsvitu Marka Černocha lze s výrokem prezidenta bez výhrad souhlasit. „Nicméně opět je to věc, která se týká až důsledků problému, totiž stavu, že uprchlíci už tu jsou. Ti lidé se do Evropy vůbec nesmějí dostat. Musíme v první řadě řešit příčinu. Chápu, že určitá část z nich se ve svých domovech nachází v nuzných či životu nebezpečných podmínkách, ale do Evropy se teď valí invazní vlna nelegálních ekonomických imigrantů. Většina neprchá před válkou. Většina z nich má pocit, že tady je ráj a my to budeme platit. A přizpůsobíme se jim. To je omyl. V tomto případě není velkorysost na místě. Čím dříve ukážeme, že si Evropu uchráníme, tím méně problémů si do budoucna vytvoříme. A dlužno podotknout, že už včera bylo pozdě,“ vysvětlil Černoch.

„Jsem člověk se sociálním cítěním a jsem přesvědčen, že lidem v nouzi se má pomoci. Očekával bych, že imigranti přicházejí do Evropy s pokorou a budou vděční za poskytnutou pomoc. Ovšem agresivita a zpupnost těchto lidí jsou něčím, co je nepřijatelné. Nejsou zde vítáni. A pokud nejsou ochotni s pokorou přijmout pravidla naší civilizace, měli by se vrátit, odkud přišli. Takto se nechovají lidé, kteří před něčím utíkají a hledají pomoc,“ upozorňuje místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD.

Místopředsedkyně poslaneckého klubu TOP 09 Jitka Chalánková sdělila, že s uvedenými větami pana prezidenta souhlasí. „To jsou zcela logické požadavky a je třeba mluvit a pomáhat jasně. Líbí se mi iniciativa Nadace Generace 21 a Bratr je víc než bližní. Jde o pomoc konkrétním rodinám křesťanů a jezídů, kteří jsou nejkrutěji pronásledováni Islámským státem. Do této pomoci se zapojuji,“ vysvětlila Chalánková.

„Má pravdu,“ reagoval stručně předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera.

„Absolutně souhlasím. Říkám to samé již dlouho, ovšem s tím rozdílem, že prosazuji nulovou toleranci ilegálních imigrantů, jelikož se vše děje na úkor sociálního zabezpečení našich občanů,“ sdělil předák SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Tak k tomu není co dodat – prezidentovo prohlášení je stručné, jasné a výstižné. Prezident na rozdíl od mnoha politiků nemlží a mluví řečí milionů lidí. Situace dospěla díky slabým evropským politikům do stadia, kdy Zemanovo vidění problému uprchlíků by se mělo stát politickou platformou řešení tohoto problému. Čím dříve, tím lépe,“ míní předseda SPO a senátor Jan Veleba.

Kéž bychom takových Zemanů měli více!

„Totéž jsem před časem řekl i já. Byl jsem xenofob a rasista. Jsem na našeho prezidenta hrdý, že tyto věty pronesl, že se nebál je pronést. Kéž bychom takových Zemanů měli více! Jsem přesvědčen, že pokud velmi rychle nedocílíme toho, aby, nectí-li naše zákony, byli okamžitě vyhoštěni, obávám se, že zanedlouho jim budeme v naší zemi přítěží, které je třeba se zbavit. Proč bychom měli trpět jejich burky?! Proč bychom měli trpět stavby mešit a nevidět, že v jejich zemích jsou křesťané systematicky vyvražďováni. Kostely bořeny, jsou li vůbec. Podívejme se na vzpoury v uprchlických zařízeních. Kdo bude platit ty škody, které tam napáchali?! Jak je možné, že už viníci nejsou transportováni pryč? Ano, plně s panem prezidentem souhlasím. Jestliže se sem bez pozvání a protiprávně dostali a nelíbí se jim tu, nechtějí se podřídit našim zákonům, ať jdou. To by se ale asi nelíbilo těm, kdo platí jejich přesun a kdo je sem poslal,“ řekl senátor Jaroslav Doubrava.

„Všechny tři věty bych mohl brát vážně, kdyby je vážně mínila i hlava státu. Ani prezident Zeman se nedomnívá, že by uprchlíci byli pravidelnými posluchači hovorů z Lán pro deník Blesk. Slova jsou tedy určena pro domácí politiku, a nikoli pro uprchlíky samotné. Takový přístup lze bez problému a bez nadsázky ukázat jako učebnicový příklad populismu!“ upozorňuje místopředseda TOP 09 a poslanec Marek Ženíšek.

Poslanec ANO Matěj Fichtner uvedl, že si myslí to samé co prezident Zeman. „A upřímně, moc nerozumím tomu, jak mohou být třeba v Calais nekontrolované zástupy uprchlíků snažících se dostat do Británie. Tak buď to jsou legálně pobývající cizinci a pak mohou využít běžných dopravních prostředků či jet třeba stopem, anebo jsou to cizinci bez povolení k pobytu v EU, a potom by měli být zadrženi policií a po biometrické identifikaci nekompromisně vyhoštěni,“ dodal poslanec.

„Ano, s těmito podmínkami souhlasím. Osobně jsem také přesvědčen, že každý občan ČR a každý návštěvník musí respektovat naše zákony. Jedinou výtku mám k tomu, že pan prezident nedělá rozdíl mezi uprchlíky před genocidou či válečnými útrapami a ekonomickými běženci,“ myslí si místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

Pokud nechce prezident jen žvanit, ať vydá rozkaz k ostraze hranic!

„V zásadě to takto lze říci. Problémem ovšem je, že Zemana s vysokou pravděpodobností 99 procent běženců ani nezná, natož aby ho poslouchali. Proto beru, že prezidentovy výroky jsou určeny jeho skalním voličům. Zanedlouho bude opět výročí srpnové okupace Československa. Dovedete si představit, že by například rakouský prezident stejně počastoval tehdejší naše běžence? Přitom jim většinou nešlo o život. Spíš by měl prezident využít své funkce v rámci EU, aby už konečně začal fungovat frontex v Itálii a Řecku,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

„Pan prezident to řekl skvěle a velice přesně. Nicméně jsou to jenom líbivá slova bez jakéhokoli závažnějšího dopadu. Není problém říkat věty typu, že tu je či někdo není vítán. Ale kde je řešení? Řešení, které jsou schopné učinit české zodpovědné orgány. Kdo vydá konečně rozkaz k zásadnímu omezení volného pohybu přes hranice, tedy minimálně při cestě dovnitř státu. Proč takový rozkaz již dávno nezazněl? Opravdu strávíme celé léto soutěží o to, kdo o problému řekne tu líbivější, jindy zase radikálnější prohlášení? Kdo vymyslí nejabsurdnější demonstraci? Prezident je vrchní velitel ozbrojených sil. Pokud nechce jen mluvit, nechť vydá okamžitě rozkaz. Situaci to možná okamžitě nevyřeší, ale českým občanům se po dlouhé době ukáže, že se jenom planě nežvaní a něco konečně dělá,“ říká místopředseda poslaneckého klubu Úsvitu Petr Adam.

„Miloš Zeman se dokáže vcítit do myšlení českých občanů, a vyjádřil tím jejich většinový názor,“ soudí poslankyně ČSSD Marie Benešová.

„Myslím, že tu byl zaměněn termín ‚uprchlíci‘ a ‚ekonomičtí migranti‘. Bouří se ti, kteří nejsou uprchlíky. A u nich platí to, co řekl prezident. Většina z nich zneužívá systém a ty je třeba okamžitě a nekompromisně posílat zpátky,“ míní europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Prezident Zeman vyjádřil v tomto případě mínění velké většiny společnosti, která není rozhodně xenofobní, avšak citelně vnímá obavu z hrozící ztráty hodnot, na nichž byla nejen vystavěna, ale na kterých i dnes stojí a funguje. Ohrožení nejen křesťanských, ale též kulturních či sociálních vzorců je natolik významné, že nelze masový exodus i do ČR ponechat bez povšimnutí či jej schvalovat a z některých míst dokonce snad podporovat. Jde nám o samotnou identitu české společnosti, a proto jsou tato prezidentova slova zcela na místě,“ soudí poslanec KSČM Jiří Valenta.

„Zeman má samozřejmě pravdu. Uvidíme, jak pražská kavárna dokáže jeho slova překroutit. To mu přece nemůže projít, být takhle xenofobní…,“ reagoval senátor ODS Tomáš Jirsa.

„Stručnější a výstižnější výrok k uprchlické vlně jsem nečetl. Smekám, pane prezidente. Mluvíte mi z duše,“ vzkázal poslanec ČSSD Stanislav Huml.

Je to podbízení se tomu nejhoršímu, co v sobě lidé mohou najít

„Je to podbízení se tomu nejhoršímu, co v sobě lidé mohou najít. Být takoví Zemanové u moci v západních zemích v době komunismu, byli by vraceli uprchlíky zpět do uranových dolů nebo na Sibiř, v 39. a 49. roce pak rovnou do koncentračních táborů. A po roce 1989 by nám v duchu nápisů v obchodech ‚Češi nekrást tady!“ nedovolili strhnout ostnaté dráty, které nás držely v komunistickém ráji. Myslím, že vrávorání u korunovačních klenotů bylo oproti tomuto ještě vyloženou noblesou,“ míní poslanec ANO Jiří Zlatuška.

„Přesně toto v Úsvitu říkáme už dávno – a jsem rád, že tato slova teď opakuje i pan prezident. Podle mě to jsou jasná a rozumná pravidla, na nichž není nic špatného a proti kterým se nedá nic namítat. I když nepochybuji, že někteří to kritizovat budou. Zvláště druhý a třetí bod platí pro všechny návštěvníky naší země bez ohledu na původ a důvod jejich pobytu. V některých zemích by porušení místních pravidel asi nemělo za následek jen, že nás požádají, abychom odešli. A každý si nerespektování pravidel pořádně rozmyslí. Tak proč by to nemělo platit i u nás,“ říká poslanec Úsvitu Martin Lank.

„Myslím si, že k tomu není co dodat. Je to vyčerpávající. Přál bych si, aby to tak bylo. Ovšem nejsem si jist, že je to tak jednoduché. EU ukazuje, že není schopna věci řešit. My jsme součástí EU, tak bohužel neseme i to negativní, co je součástí Unie. Vláda by jistě měla podporu drtivé většiny, pokud by se proti výrazně vymezila,“ míní poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Vláda sice odmítla kvóty EU, ale sama si stanovila, že sem uprchlíky vezme, což je v podstatě totéž jako pozvání! Takže je prezident se svým úsudkem populisticky zcela mimo mísu!“ říká poslanec ODS Petr Bendl.

„Odpovím tím, co zažívala naše společnost před rokem 1989, kdy ji z tehdejšího ČSSR opustilo několik vln občanů, a to ať oficiálně, či neoficiálně. Švýcaři, Němci, Rakušané, Švédové a mnozí další je přijmuli a ti se museli místním podmínkám přizpůsobit a respektovat je. Dnes je situace složitější, protože přichází lidé z jiných kultur, ale toto zásadní pravidlo musí platit i nyní, odkudkoli, jinak naše pojetí bytí velmi rychle zanikne,“ říká senátor STAN Jan Horník.

Na co se ještě, sakra, čeká? Ta impotence EU je až děsivá

„Nelze než souhlasit. Ale jsou to slova hlavy státu a velkého zastánce EU. I pragmatika. Pan prezident jistě ví, že slova nestačí. Je-li někdo na našem území i teritoriu EU bez potřebných víz, financí a není-li zřejmý opravdu azylový důvod jeho příchodu, měl by být neprodleně deportován zpět. Je to rozhodně levnější, než je měsíce živit. Na co se ještě, sakra, čeká? Ta impotence EU je až děsivá. Slova, i líbivá, jsou jen slova. Činy však nikdy nenahradí. Nás kupříkladu na všech letištích roky po milionech, navíc za nemalý letištní poplatek, lustrují jako potenciální teroristy. Před lety byli Britové kvůli snědším spoluobčanům přímo u nás na Ruzyni. Kanada zavedla víza. Amíci by nás bez potřebných papírů šupem vrátili zpět. Proč sami sebe děláme dobrovolně méněcennými? A mimochodem, dodržují běženci 40procentní dienstbierovsko-evropské kvóty na ženy? Je mi tak ze všeho chaosu dost smutno. Je mi líto. EU nevěřím,“ uvedl poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Nemám k tomu další komentář. Ztotožňuji se s názory pana prezidenta,“ reagoval poslanec KSČM Miroslav Opálka.

„Výstižné tři věty pana prezidenta. Na ‚invazi muslimů‘ do Evropy mám stejný názor,“ sdělil senátor ODS Jaroslav Zeman.

„Podle mého názoru český prezident Zeman vyslovil názor většiny českých občanů,“ uvedla poslankyně ČSSD Dana Váhalová.

Senátor Jozef Regec uvedl, že se může s názory prezidenta plně ztotožnit.

Stejný postoj, jaký mají Maďaři, kteří staví plot proti uprchlíkům

Ke zmíněným třem větám přidal Zeman i svůj komentář: „Možná že tyto tři věty bude někdo považovat za apel na nejnižší lidské pudy, ale já si myslím, že je to stejný postoj, jako mají Maďaři, když staví svůj plot proti Srbsku, jako má David Cameron (britský ministerský předseda – pozn. red.), když chce něco podobného udělat v Británii, a koneckonců jako mají Američané, kteří postavili dva tisíce kilometrů dlouhý plot na hranicích s Mexikem, přičemž Mexičané by se ve Spojených státech dokázali asimilovat daleko snadněji než zejména uprchlíci z islámských zemí u nás,“ míní Zeman.

„Těmto lidem nejlépe pomůžeme na jejich území,“ zopakoval Zeman. A pokračoval: „Někdo říká, že odcházejí ti nejhorší – to říká například konžský prezident – jiní, že odcházejí ti nejlepší.“ Zeman upozornil, že jestli zemi opouští její elita, země nemá perspektivu budoucího rozvoje. „Měli bychom usilovat o potlačení teroristických režimů, zejména Islámského státu, a tím odpadne základní příčina odchodu,“ dodal další možné řešení.

Prezident zapátral také po kořenech uprchlické krize. „Imigrační vlna vznikla bláznivým nápadem podniknout invazi do Iráku, kde údajně měly být zbraně hromadného ničení, ale žádné se nenašly, pak vznikla bláznivým nápadem, že se bude dělat pořádek v Libyi, totéž v případě Sýrie,“ upozornil Zeman. „Odpovědnost za uprchlickou vlnu mají právě ty režimy, které svými hloupými akcemi tuto vlnu vyvolaly,“ dodal český prezident. Neměl na mysli jen USA, uvedl také, že akce proti Libyi byla koordinována nejen USA, ale i řadou zemí EU.

reklama

autor: Lukáš Petřík

jednání

Proč jste nebyl účasten jednání se zdravotníky, když s nimi jednal Fiala? Pozval vás na něj? Věděl jste, že jim ustoupí? Vy to nevníáte jako podraz?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už je to tady, bitka o kapra. Umělkyně najatá, ale Lidl, Penny i Billa na to vyzrály

10:45 Už je to tady, bitka o kapra. Umělkyně najatá, ale Lidl, Penny i Billa na to vyzrály

Prodávat vánoční kapry, nebo neprodávat? To je oč tu běží. Ochránci zvířat mají jasno, že jde o týrá…