Nejprve však diskuse začala menším, půlhodinovým tématem. Šlo o evropskou směrnici týkající se cigaret a celkově zákaz kouření v restauracích. Pravicoví kandidáti byli spíše proti zákazu, podle Radima Holečka (ODS) je kouření na veřejnosti či v restauracích přesně ten případ, kdy do toho Evropská unie nemá co říkat. „Jestliže se někdo rozhodne kouřit, nechť kouří,“ řekl. Jeho strana se prý snaží ctít právo volby.
Jak ale upozornila Gabriela Hubáčková za KSČM, pasivní kuřáci jsou často postiženi stejnými onemocněními – a ti se snad mohou rozhodovat? K tomu také odmítla, aby kuřáci dostávali různé tresty od zdravotních pojišťoven. Jak by se totiž ukázalo, že danou nemoc má člověk opravdu z přímo vykouřených cigaret? „Já si vůbec neumím představit, jak by se to mohlo rozlišit,“ kroutila hlavou kandidátka do sněmovny. Podle ní by se politici měli celkově zaměřit na prevenci, a ne rovnou postihy.
Zákaz kouření? Rozhodnout by se mělo v referendu
Někde uprostřed byl se svým názorem David Kádner za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Rozhodovat by se o případném zákazu kouření nemělo „shora“. „My jsme suverénní stát a taková věc jako nějaké plošné rušení by měla jít referendem,“ míní. V jedné věci však souhlasil s pravicovým soupeřem – rozhodovat by se mělo o kouření na ulicích, prostor restaurací je zcela soukromý.
Moderátorka Daniela Písařovicová se pak ptala lídra SPOZ, zda by v boji proti kouření nepomohli i sami politici – třeba kdyby šli příkladem? Poukázala tím na prezidenta Miloše Zemana, který je znám jako vášnivý kuřák. „Myslím si, že to, co říkáte, je trochu laciné,“ opáčil Miroslav Toman. „Má svůj věk. Pojďme se bavit o mladých,“ navrhl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan