Přiznání velitele rebelů, že možná sestřelili letadlo? Vše je prý jinak. Publicista Tomáš Haas v noci prohrábl internet a zjistil, co je to za „ptáčka"

24.07.2014 9:55

Publicista Tomáš Haas dal na radu amerického ministra zahraničí Johna Kerryho a zapátral na internetu po jedné osobě, na kterou sám americký ministr upozornil. A objevil mnoho zajímavého o člověku, který měl být jedním z nejvyšších představitelů rebelů na východě Ukrajiny. Jenže ve skutečnosti se kolem něj objevuje příliš mnoho náhod.

Přiznání velitele rebelů, že možná sestřelili letadlo? Vše je prý jinak. Publicista Tomáš Haas v noci prohrábl internet a zjistil, co je to za „ptáčka"
Foto: tan
Popisek: Pád malajského letadla
reklama

Americký ministr na tiskové konferenci ve Washingtonu nepovažoval za nutné dokazovat své tvrzení, že povstalci na východní Ukrajině měli protiraketový systém Buk, jímž sestřelili malajsijské letadlo a pak jej tajně odvezli za hranice do Ruska. Důkazy lze podle něj snadno najít na internetu. Zejména na nahrávce, na které přesně totéž říká jistý důstojník povstalecké armády. „Naši vysoce postavení přátelé se velmi zajímají o ty skříňky. Mám na mysli lidi v Moskvě," říká v rozhovoru velitel Alexander Chodakovsky.

Velitel Chodakovsky však dnes pro server RIA novosti popřel, že by se vyjádřil právě takto. Naopak řekl, že v rozhovoru pro agenturu Reuters zdůrazňoval, že nemá informace o tom, zda povstalci mají systém Buk. Navíc prý není na rakety expertem a není schopen posoudit jejich možnost, což rovněž v rozhovoru zdůrazňoval. Kromě toho v rozhovoru na výzvu novináře uvažoval v teoretické rovině o nejrůznějších možnostech, a právě z této části mohla být věta údajně vyseknuta.  

Protože o jménu Chodakovsky rozhodně není během ukrajinské krize slyšet poprvé, Haasovi to nedalo a zapátral po něm na internetu více - když už jej k tomu ministr Kerry vyzval. A zjistil skutečně nevídané věci.

Alexander Chodakovsky je podle Haase záhadnou postavou ukrajinské občanské války už od jejího vypuknutí. Má být velitelem jednotky Vostok, seskupení ruských dobrovolníků, kteří přišli pomoct ukrajnským rebelům. Jenže občas dělá věci, nad kterými zůstává rozum stát.

Nesouhlasíte s Tomášem Haasem, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka, šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové či Džamily Stehlíkové.

Poprvé o něm svět slyšel třetího června. Tehdy západním novinářům vykládal, že je vůdcem jednotky, ostřílené z Čečenska, která přišla dobrovolně pomáhat svým bratrům na Ukrajinu. A navíc to oznámil v situaci, kdy už jednotka měla být stažena z bojů a vrátila se zpátky do Ruska. V situaci, kdy doněcká separatistická vláda jakoukoliv účast ruských vojáků popírala a Kyjev se ji naopak snažil dokázat, zde muž na úrovni velitele jednotky dal za pravdu verzi ukrajinské vlády, a ještě tak, že se vůbec nedalo potvrdit, že nějací vojáci z batalionu Vostock na Ukrajině vůbec kdy byli.

Mimo téma, ale zajímavé: Miloš Zeman a Petra Kvitová spolu v obrazech

Hned následujícího dne bylo o veliteli Chodakovském opět slyšet. Na doněckém letišti totiž došlo k mimořádným ztrátám mezi rebely, které se daly označit za masakr. Vše vyvrcholilo situací, kdy se povstalecké jednotky poblíž letiště ve zmatku střílely navzájem. Jeden z přeživších vojáků pak ze všeho obvinil právě Chodakovského. Právě on měl rozhodnout, že se nedá čekat použití bombardovacího letectva ze strany kyjevské vlády a proto není třeba, aby se tam bojovníci kryli. Letectvo však přiletělo a nekryté rebely mělo jako na talíři. Navíc mezi jednotkami v okolí letiště nechal rozšířit informaci, že kyjevská armáda provede na letišti výsadek. Jednotky pak v mylném domění, že se jedná o vládní jednotky, střílely po ustupujících spolubojovnících. Ze dvou nákladních automobilů plných vojáků přežili tři lidé.

V téže době dal Chodakovsky rozhovor agentuře Reuters, ve kterém uvedl, že rebelové jsou definitivně rozhodnutí požadovat připojení východní Ukrajiny k Rusku. O tomto výbušném tématu přitom všichni zástupci „lidových republik" mluvili s nejvyšší opatrností a velitelé raději vůbec a odkazovali na politické představitele rebelů. Ne tak velitel, který s vojenskou přímostí potvrdil přesně to, před čím Kyjev a Západ v té době varovaly. V témže rozhovoru uvedl, že separatisté dostávají zbraně přes „průchodnou hranici" z Ruska. Další věc, kterou separatisté a Moskva popírali, a Kyjev naopak vehementně tvrdil.

Již předtím se měl Chodakovsky, který se mezi rebely dokázal prosadit do pozice šéfa zpravodajské služby, dostat do střetu s ministrem obrany Doněcké republiky Igorem Girkinem, přezdívaným „Strelkov". O jejich sporech se psalo jako o válce mezi rebely. Pochybnosti o Chodakovského loajalitě následně utlumilo rozhodnutí Evropské unie, která jej zařadila mezi jedenáct Ukrajinců, na něž uvalila sankce.

Po několika týdnech odmlčení začal v druhé polovině června znovu čile komunikovat se západními novináři. Tentokrát se společně s vojáky z jednotky Vostok, která se mezitím na Ukrajinu vrátila, chlubili protiletadlovými raketami, které měli ukořistit na obsazených základnách ukrajinské armádě. Toho, jak nápadně jsou právě tyto zbraně vystavovány na odiv, si povšiml i reportér New York Times.

Poté, co bylo nad východní Ukrajinou sestřeleno malajsijské dopravní letadlo, nastala však hvězdná hodina velitele Chodakovského. Právě jeho batalion Vostok střežil místo dopadu a právě v této době se objevila nahrávka jeho rozhovoru, že „přátelé v Moskvě" mají eminentní zájem o černé skříňky. 

A na úplný závěr se tento velitel opět rozpovídal pro agenturu Reuters, když prozradil, že rebelové měli raketový systém Buk, ale po sestřelu jej nejspíš odvezli zpět do Ruska. Opět potvrdil v podstatě vše, co říká Kyjev i Washington.

To je tedy příběh velitele, který čas od času udělá přesně to, co zrovna vyhovuje Kyjevu. Haas k tomu doplňuje, že velmi zajímavý je i způsob, jakým se Chodakovsky do pozice důstojníka rebelské armády dostal. Na východní Ukrajinu dorazil až na jaře tohoto roku, do té doby působil v Kyjevě - jako pracovník ukrajinské rozvědky (SBU). V březnu jej však vedení zpravodajského týmu „Alfa" najednou přestalo bavit, a tak přeběhl na stranu protivládních rebelů.  

Celý text z Facebooku Tomáše Haase:

Je to opravdu neuvěřitelná shoda okolností. A přiznám se, že mně to překvapilo.

Dočetl jsem se, že ti američané opravdu vědí co říkají a proč to říkají a jak to říkají.

Rebelové opravdu měli BUK, měli ho v oblasti sestřelu Malajského letadla a odvezli jej do Ruska. A žádné tajné fotky John Kerra nepotřebuje, aby to dokázal. Najdete to přímo na You Tube, a doplňující informace najdete na Internetu, což americká vláda pilně dělá, skoro tak pilně jako já.

Já jsem se podíval na zprávy, rozhodil jsem síť a našel jsem.

Ten velitel mně zaujal. Pro nikoho, kdo je tak pilný jako John Kerry a já, není  jeho jméno neznámé. Alexander Chodakovsky. Ukrajinský James Bond. Před chvílí jsem o něm slyšel v jiné zprávě, v té o tom, jak Moskva řídí Ukrajinské separatisty. Jak „Naši lidé vysoce postavení lidé v Moskvě, se velmi zajímají o ty boxy“ Ta zpráva, přesně jak já a CIA a John Kerry víme, je – kde jinde, než na You Tube.

"I have a request for you. It is not my request," a man identified as Battalion Vostok Commander Alexander Khodakovsky, a separatist leader, is heard saying on one recording. "Our friends from high above are very much interested in the fate of the black boxes. I mean people from Moscow."

https://www.youtube.com/watch?v=fhmx7uK6KNM&feature=player_detailpage

A tak jsem začal pátrat. Samozřejmě, že na Internetu, my profíci to jinak neděláme.

A vypátral jsem kdo je ode dneška můj hrdina – Alexander Chodakovsky.

Poprvé o něm svět slyšel třetího června tohoto roku. Tenkrát udělal něco nezvyklého.

Představte si, že se snažíte něco utajit, něco čem nechcete, aby svět věděl.

A v momentě kdy se vám to podaří, si zavoláte novináře a pochválíte se, jak se vám to povedlo.

Byl to ten příběh o čečenských teroristech, poslaných Moskvou na Ukrajinu aby vám pomohli.

Není to divné? A zvláště, když je vaše organízace, v tomto případě „separatistická vláda“ v Doněcku to popírá a váš nepřítel, v tomto případě vláda v Kyjevě, vás a vaše přátele z toho bez jediného důkazu obviňuje a světová media vás kvůli tomu pranýřují. A podařilo se to utajit, buď tam ti lidé nebyli, nebo je nikdy, nikde a nikdo neviděl. A v den kdy prý opustili Ukrajinu to Alexander Chodakovsky, velitel batalionu Vostok, vyprávěl novinářům,

http://un1.tv/ukraine/insurgents-say-chechens-have-left-east-ukraine.html

A protože ani dobré ani špatné zprávy nechodí po jedné, následuje hned druhý den nová zpráva, a nejen zpráva. Debakl jednotky rebelů, na letišti v Doněcku došlo k malému masakru. Tak to o něm vypráví jeden z těch, kdo přežili, Artur Gasparyan:

Obviňuje jednoho z povstaleckých velitelů, Alexandra Chodakovského z nekompetentnosti a ze špatného úsudku. Chodakovský prý rozhodl, že Kyjevská vláda nepoužije letectvo a nebude letíště s nekrytými bojovníky jeho jednotky bombardovat. Letectvo bombardovalo a navíc, jaká náhoda, ostatní jednotky v okolí byli varovány povstaleckou zpravodajskou službou o výsadku Kyjevských jednotek na letišti. Byla to dezinformace, díky které se dva nákladní automobily plné bojovníků, kteří opouštěli bombardované letiště, dostaly pod palbu vlastních spolubojovníků a oba automobily byla zasaženy. V jednom zemřeli všichni, v druhém přežili tři, mezi nimi Artur Gasparjan.

A hádejte, kdo byl tím velitelem, který vedl své bojovníky do otevřeného prostoru přímo do míst, na která krátce potom začaly padat bomby a kdo byl zároveň náčelníkem zpravodajské služby štábu povstalců.

To byste neuhodli, byl to Alexander Chodakovsky.

http://acloserlookonsyria.shoutwiki.com/wiki/Attack_on_Donetsk_Airport

Už před tím měl nějaké výhrady, nebo snad i podezření že Chodakovského zásahy do událostí nemusí být nešťasné náhody a chyby, jakých se oficír rebelů může nevinně dopoště i ministr obrany Doněcké rebelské republiky Strelkov, označovaný západními novináři za „Muže Kremlu“

Chodakovský byl dokonce zapleten do malé „války mezi rebelskými veliteli a nebylo to na Strelkově straně. Podezření bylo na chvíli utlumeno včasným zásahem Kyjevské vlády, která zařadila Chodakovského mezi  jedenáct Ukrajinců které Evropská unie uvalila sankce.

Jak se náš neúspěšný velitel dostal do tak prominentní společnosti?

Alexander Chodakovsky, šéf rebelských zpravodajců a batalionu Vostok, nebyl jen tak nějaký špion, který přišel ze zimy. Přišel k povstalcům z jarního Kyjeva a byl před tím pracovníkem Kyjevské Státní bezpečnosti (SBU) a hlavou její jednotky „ALFA“. Na jaře 2014 „dezertoval“ a připojil se k rebelům.

Na tu evropskou listinu se dostal právě včas, možná mu to zachránilo krk a alespoň na chvíli spravilo pošramocenou důvěru.

Je to složité a celý příběh jeho peripetií a sporů v rebelském štábu si můžete přečíst na internetu, v odborném časopise „Foreign policiy“, jako to děláme my -  já, John Kerry a kolegové z CIA

http://www.foreignpolicy.com/articles/2014/07/11/all_is_not_well_in_novorossiya_ukraine_strelkov_putin_donetsk

Na začátku června dal Chodakovsky dalšli rozhovor západnímu tisku, agentuře Reuters tentokráte vyprávěl o zahraničních bojovnících v jeho jednotce a o tom, že povstalečtí leadři jsou již natvrdo rozhodnutí – chtějí připojení východní Ukrajiny k Rusku. Téma, kterému se vojenští veltelé rebelů vyhýbali a nechávali ho „Lidovým guvernérům“ a vládám jejich republik. A opět jeho rozhovor potvrdil co říkala vláda v Kyjevě – hranice mezi rebely ovládaným územím je otevřená a plynule přes ní rebelům z Ruska přichází zásoby a zbraně. Chodakovský to asi zase nějak vysvětlil svým kolegům a zase přežil, jen se již o něm od určité doby nehovoří jako o šéfu zpravodajské služby, ale jen jako o veliteli Vostoku.

Řekl toho hodně, i když nevím, co z toho byla pravda a co lež.  A divím se, že znovu přežil.

http://www.reuters.com/article/2014/06/01/us-ukraine-crisis-vostok-idUSKBN0EC1LL20140601

V červnu se začaly v západním tisku objevovat zprávy o protiletadlových raketách rebelů. Ukořistili je na jimi obsazené základách Ukrajinské armády.

Tyto zbraně začaly být, jak si povšiml reportér New York Times Andrew Roth nápadně často vystavovány na obdiv. Chlubili se s nimi co nejvíc viditelně příslušníci elitní povstalecké jednotky jménem Vostok. Jejich velitel, Alexander Chodakovsky opět rozdával rohovory, vyjevoval věci o kterých kromě něho, nikdo nevěděl a svěřoval se západním novinářům, že je víceméně nezávislý, že se nikdy nevzdá a bude za svobodu Ukrajiny bojovat do posledního dechu a kdyby se povstalecká vláda rozešla se zájmy lidu, obrátí se i proti ní.

„Každý chápe, že toto je válka mezi Ruskem a Amerikou a my musíme zvolit stranu – jednu, nebo druhou“ řekl reportéru New York Times Rothovi.

http://www.nytimes.com/2014/06/05/world/europe/in-ukraine-separatist-militia-with-russian-fighters-holds-a-key.html?_r=0

Chodakovského hvězdná hodina ovšem přišla sestřelem Malajského letadla nad rebely ovládaným územím. Jeho Vostok batalion opět byl u toho, zúčastnil se ochrany místa dopadu letadla a opět se objevila jeho nahrávka – ta, o níž píši na začátku. „Moskva“, říká na ní“se zajímá o skřínky.

A opět na to skočil tisk a media. Jen John Kerra, americká vláda, já a CIA víme své.

https://www.youtube.com/watch?v=fhmx7uK6KNM&feature=player_detailpage

Ano, bylo toho hodně. Poslední, co jsem o svém hrdinovi Alexandru Chodakovském slyšel je, že coby velitel batalionu Vostok řekl novinářům z agentury Reuters, že rebelové opravdu měli raketový systém BUK, a že ho po sestřelu letadla asi odvezli zpět do Ruska.

Potvrdil vše,co říkala americká vláda a Kyjevská vláda.

Chodakovský o tom hovořil před bojovníky jeho jednotky, kteří to popřeli.

A ve chvíli, kdy toto píši, probleskla na Internetu zpráva, že Alexander Chodakovsky, velitel Vostok batalionu byl odvolán.

Tento příběh má několik možných konců.

Jeden je, že odvolaný Chodakovsky odejde na penzi a bude odpočívat a vzpomínat na vzrušující chvíle své slávy.

Druhý je, že odvolaný Chodakovsky bude odpočívat. R.I.P.

Třetí je, že pan Chodakovsky neodpočívá a je na cestě do Kyjeva.

A ten poslední se mi líbí nejvíc .

Pan Chodakovsky již do Kyjeva dorazil a ohlásil se svému řídícímu důstojíkvi slovy „Mission accomplished!“.

Tak, jak mně slyšíte. „Mission accomplished!“

Dalo by se toho napsat o mém hrdinovi, Ukrajinském Jamesu Bondovi víc. Na co sáhl, to zdánlivě zkazil, v každém rozhovoru řekl vše co pracovalo pracovalo ve prospěch Kyjeva, nebo Washingtonu, a vždy potvrdil  jejich tvrzení.

Byl u všeho, co povstalcům uškodilo.

Dalo by se toho napsat moc, ale já už půjdu spát a návod State departmentu na hledání na Internetu jistě slyšeli všichni naši novináři  tak bude brzy pan Chodakovsky předmětem jejich zájmu.

Zapsal se do dějin zpravodakských služeb – nejméně dvou a do mého srdce.

Na tento příběh trvám na tom, že se nevzdám autorských práv na zfilmování. O panu Chodakovském, Sašovi se bude jiste jednou točit film.

Chci si vyhradit, že ho budu hrát já sám.

Jen ne ten závěr, podle okolností, by tu roli měl převzít kaskadér – já na pády z oken a tak nejsem trénovaný.

Doporučuji pana Srstku, je sympaťák jako Saša, nebo já a kolega Kerry, a navíc to umí s pejsky.

Příběh Alexandra Chodakovského totiž trochu připomíná příběh filmu Vrtětí psem.

Je to dokonalé.

Jen kdyby pro tu krásu neumírali lidé.

Dokonce jeho vlastní vojáci.

P.S. A úplně poslední zpráva je, že Alexandr Chodakovsky do Kyjeva nedorazil a všechno odvolal.

Takže ten příběh ještě bude pokračovat.

Jupí to bude dlouhý film!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

15:00 Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

Zpěvačka Bára Basiková se v rozhovoru pro Deník.cz, který poskytla na začátku dubna, rozhovořila mim…