Pro Čechy žijící v Británii by se s 31. říjnem nic měnit nemělo

10.10.2019 12:23 | Zprávy

Češi aktuálně žijící v Británii zde budou moci i po letošním 31. říjnu bydlet a pracovat, a to i v případě Brexitu bez dohody. Za takového vývoje by pro ně stejně jako pro přistěhovalce z dalších zemí Evropské unie bylo klíčové datum 31. prosince 2020, po kterém chce současná britská vláda začít uplatňovat nový imigrační režim. Nejméně do konce příštího roku také lidé z EU budou moci Británii navštěvovat pouze s občanským průkazem.

Pro Čechy žijící v Británii by se s 31. říjnem nic měnit nemělo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Ochrana práv unijních občanů v Británii a Britů žijících ve zbytku Unie byla jedním ze tří hlavních témat při vyjednávání o brexitové dohodě, vedle finančního vyrovnání obou stran a problému kolem irské hranice. V Británii podle zpravodajské společnosti BBC žije přibližně 3,3 milionu přistěhovalců z evropského bloku. Přesný počet českých usedlíků není znám. Britský statistický úřad jej v roce 2017 odhadl na 49 000, podle posledního odhadu českého velvyslanectví v Londýně přesahuje 100 000.

Při ratifikaci „rozvodové“ dohody by okamžikem odchodu Británie z EU začalo přechodné období, které by trvalo nejméně do konce příštího roku. Na právech plynoucích ze svobody pohybu v rámci EU by se při této variantě pro přistěhovalce z Unie nic neměnilo. Až do června 2021 by pak měli čas na podání žádosti o povolení k dalšímu pobytu v rámci zvláštního přihlašovacího systému, který britská vládá naplno spustila v březnu.

„Spořádanému“ Brexitu ale za aktuální politické situace stojí v cestě řada překážek, a objevují se proto obavy, že právní status občanů EU bude ohrožen vystoupením bez dohody. Britská vláda ale záhy po nástupu premiéra Borise Johnsona potvrdila, že v tomto směru nechystá žádné legislativní návrhy. Znepokojení nicméně vyvolalo srpnové vyjádření ministryně vnitra Priti Patelové, že unijní režim volného pohybu by v případě Brexitu bez dohody přestal platit den po britském odchodu z bloku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

EU , Velká Británie , Brexit

autor: čtk

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…