Aktuální situaci v Maďarsku popsali zpravodaj ČT David Miřejovský a velvyslanec České republiky v zemi Juraj Chmiel. Miřejovský prozradil, že se pomalu mění národnostní složení uprchlíků, narůstá totiž počet lidí např. z Bangladéše, na které ovšem Syřané či Iráčané nekoukají vůbec přívětivě, protože je berou jako ekonomické migranty, kteří jim berou naději na život v míru.
„Já mám takový dojem, že ta letošní migrační vlna je tak obrovská, že ji jednotlivé balkánské země nedokážou zastavit, ani kdyby se snažily sebevíc,“ prohlásil zpravodaj. Uprchlíci jsou navíc stále chytřejší nebo možná vychytralejší, neboť si na sociální síti Facebook vyměňují rady, a dokonce hodnotí jednotlivé převaděče a doporučují je dalším uprchlíkům.
Chmiel k tomu dodal, že uprchlíků je tolik, že Maďarsko nemá šanci takový nával zvládnout. Zaregistrovaných uprchlíků je přes sto tisíc a otázkou je, kolik jich do země proniklo bez registrace. Samotným Maďarům se nelíbí, že uprchlíci např. ničí úrodu, trousí odpadky a tak podobně. V Maďarsku prý fungovalo jedno opatření, které ale před třemi lety EU zakázala. Maďaři v jisté době uprchlíky zadržovali do vyřízení azylového řízení, ale Bruselu se to zřejmě zdálo nelidské. Brusel nereaguje flexibilně, nevšímá si toho, co se děje na Balkáně,“ varoval velvyslanec. Až přijde zima, proud běženců jdoucí balkánskou cestou ještě zesílí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp