Proboha, Kláro, nemůžeme po nich střílet, jsou to lidi. Vyděšený Michael Kocáb, rozjetá Klára Samková a řež, jakou ČT dlouho neviděla

25.08.2015 23:01

Maďarsko je na tom velmi zle. Přes jeho hranice se snaží pronikat až dva tisíce uprchlíků denně a země žádá o pomoc partnerů v EU. Není už pozdě? Kdy začne Unie opravdu táhnout za jeden provaz a posílí ochranu vnějších hranic? V úterních Událostech, komentářích České televize o tom diskutovali někdejší politik Michael Kocáb a advokátka Klára Samková. A bylo se na co dívat. Kocáb se uprchlíků zastával a Samková mu vmetla do tváře Romy.

Proboha, Kláro, nemůžeme po nich střílet, jsou to lidi. Vyděšený Michael Kocáb, rozjetá Klára Samková a řež, jakou ČT dlouho neviděla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klára Samková

Anketa

Souhlasíte s myšlenkou, že by stát měl nařídit majitelům prázdných bytů, aby v nich ubytovali uprchlíky?

2%
98%
hlasovalo: 11908 lidí

Aktuální situaci v Maďarsku popsali zpravodaj ČT David Miřejovský a velvyslanec České republiky v zemi Juraj Chmiel. Miřejovský prozradil, že se pomalu mění národnostní složení uprchlíků, narůstá totiž počet lidí např. z Bangladéše, na které ovšem Syřané či Iráčané nekoukají vůbec přívětivě, protože je berou jako ekonomické migranty, kteří jim berou naději na život v míru.

„Já mám takový dojem, že ta letošní migrační vlna je tak obrovská, že ji jednotlivé balkánské země nedokážou zastavit, ani kdyby se snažily sebevíc,“ prohlásil zpravodaj. Uprchlíci jsou navíc stále chytřejší nebo možná vychytralejší, neboť si na sociální síti Facebook vyměňují rady, a dokonce hodnotí jednotlivé převaděče a doporučují je dalším uprchlíkům.

Chmiel k tomu dodal, že uprchlíků je tolik, že Maďarsko nemá šanci takový nával zvládnout. Zaregistrovaných uprchlíků je přes sto tisíc a otázkou je, kolik jich do země proniklo bez registrace. Samotným Maďarům se nelíbí, že uprchlíci např. ničí úrodu, trousí odpadky a tak podobně. V Maďarsku prý fungovalo jedno opatření, které ale před třemi lety EU zakázala. Maďaři v jisté době uprchlíky zadržovali do vyřízení azylového řízení, ale Bruselu se to zřejmě zdálo nelidské. Brusel nereaguje flexibilně, nevšímá si toho, co se děje na Balkáně,“ varoval velvyslanec. Až přijde zima, proud běženců jdoucí balkánskou cestou ještě zesílí.

Střet Samkové s Kocábem

Následně se do sebe před kamerami pustili Samková a Kocáb. „Já mám pocit zničené vlasti, své i těch lidí,“ konstatovala hned v úvodu advokátka, podle níž dochází k totálnímu rozvalu právního řádu EU i České republiky. Kocáb ji v tom dal za pravdu. Na obrovskou vlnu uprchlíků ostatně nejsme připraveni ani infrastrukturně. Je to ale realita, před kterou jsme postaveni, je to největší exodus od druhé světové války,“ doplnil Kocáb.

Jak to řešit? „Zásahem do zdroje průšvihu,“ poznamenal Kocáb, konkrétnější však být nechtěl. „K lidem, kteří sem přijdou, bychom ale měli být co nejpřátelštější, abychom si z uprchlíků nevytvořili nepřátele,“ vyjádřil názor Kocáb. Tady se ale postavila Klára Samková. „Neměli bychom je přijímat v žádném případě, protože to jsou lidé, které sem posílají kriminální živly,“ udeřila Samková.

Uprchlíci k nám prý navíc míří s vidinou, že je budeme živit. Kdyby někdy emigrovala Samková, tak by nikdy neseděla s nataženou rukou a neodmítala pracovat. Když se jí snažil moderátor vstoupit do řeči, okřikla ho. „Vy úplně dementujete moje slova,“ uzemňovala ho. „Pašeráci mají kšeft,“ rozčílila se.

Ale přece do nich nebudeme střílet

Podle Kocába bychom ale neměli zapomínat na to, že statisíce lidí utíkají před radikály z Islámského státu. „Tito lidé potřebují naši pomoc,“ apeloval na diváky Kocáb. Samková však znovu zopakovala, že nesmíme přijímat zločince a za ty považuje i uprchlíky, kteří nelegálně vstoupili do Evropy. Proč tady nejsou dívky, kterým byly v Mosulu trhány vnitřnosti, proč tady nejsou kurdské děti? Tady jsou lidé, kteří jen natahují ruce a říkají: Jsme tady, tak s tím něco dělejte,“ rozčilovala se dál advokátka.

Ale přece do nich nebudeme střílet,“ oponoval Kocáb dámě. Vy můžete být tak radikální jen proto, že v tuto chvíli nenesete odpovědnost. „My nedokážeme uprchlíky zastavit, my nemůžeme postavit hladové zdi. My můžeme zastavit jednu jedinou věc, a to nárůst xenofobie v nás,“ apeloval znovu Kocáb. Kdyby v Čechách zastavil autobus Norů, Samková by jim prý zřejmě pomohla. Měla by se zachovat stejně i k uprchlíkům z Afriky či Blízkého východu.

Michale, tvoje romská politika...

Jenže to možná neměl říkat. „Michale, my jsme si velmi dlouho tykali, takže nebudu předstírat, že to je jinak. Výsledky tvé činnosti jsou naprosto katastrofální a zoufalé,“ vypálila advokátka na svého oponenta. Kocáb si však trval na svém. Podle jeho názoru čelíme exodu, s nímž se prostě musíme vyrovnat. Ale jak vyrovnat? Samková se znovu rozčílila, když poukázala na to, že EU nedělá skoro nic v boji s Islámským státem. „A náš spojenec v NATO – Turecko – bombarduje Kurdy, jediné lidi, kteří s Islámským státem bojují,“ soptila Samková.

Schengen brání jednotlivým jeho členským státům, aby bránily své hranice,“ pokračovala v kritice Samková. Musíme zavřít všechny hranice, zaútočit na Islámský stát a upozornit Turecko, že jeho počínání je naprosto neakceptovatelné. Musíme zahájit proces vystoupení Turecka z NATO.“ Takový je plán Samkové.

Kocáb byl jasně proti zavření všech hranic. „To by znamenalo rozklad EU,“ konstatoval. „Ale ona už v rozkladu je,“ oponovala dáma. Hosté se shodli jen na tom, že musíme bojovat s Islámským státem.

Klára Samková ještě v závěru jasně řekla, že nechce být označována za xenofoba. „Lidé mají přirozený strach a já odmítám, aby byli označováni za xenofoby, nacisty a podobně,“ ukončila své vystoupení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

21:10 Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…