Proč Turci pouštějí uprchlíky na zteč? Tohle všechno budou po EU chtít, varuje Ivo Strejček

11.03.2020 20:52 | Zprávy

ROZHOVOR „Pokud se vám někdo násilně a proti vaší vůli vlamuje do vašeho bytu, také mu asi neotevíráte dveře dokořán a nevítáte ho chlebem a solí,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý europoslanec Ivo Strejček, nyní působící v Institutu Václava Klause. A podrobněji hodnotí situaci na řecko-turecké hranici. Země půlměsíce podle něj jen využívá možnosti, které se jí otevřely už ve chvíli, kdy státy EU v roce 2015 chybovaly a vítaly migranty. Strejček se v této souvislosti obul do komentátora Martina Fendrycha.

Proč Turci pouštějí uprchlíky na zteč? Tohle všechno budou po EU chtít, varuje Ivo Strejček
Foto: Archiv IS
Popisek: Ivo Strejček

Uprchlíci na řecko-turecké hranici podávají svědectví o metodách řeckých bezpečnostních složek. Ty je prý během jejich opakovaných pokusů o přechod hranic chytají a posléze mlátí a okrádají o cennosti. Řekové podobné zprávy odmítají. Jak se k podobným zprávám stavíte, věříte jim?

O tamní situaci si sice žádné iluze nedělám, ale snažím se rozlišovat mezi těmi, kteří útočí, a těmi, kteří se brání. A řecká strana je tou stranou, která se musí bránit. Jedná podle toho, co jí bylo vnuceno.

Je namístě použití síly proti migrantům, kteří se snaží o překročení řecké státní hranice proti vůli tamní vlády?

Pokud se vám někdo násilně a proti vaší vůli vlamuje do vašeho bytu, také mu asi neotevíráte dveře dokořán a nevítáte ho chlebem a solí.

„Na řecké hranici umírají západní hodnoty,“ postěžoval si komentátor Martin Fendrych v souvislosti s tím, že uprchlíci setrvávají v „zemi nikoho“. Skutečně je to podle vás až tak zlé?

A jaké to jsou ty „západní hodnoty“? Multikulturalismus, tedy představa, že do našeho civilizačního prostoru může vstoupit kdokoliv, v jakémkoliv množství, v jakékoliv chvíli, vytvořit si tady paralelní společnost bez povinnosti podřídit se hodnotám našeho prostoru a my jsme povinni je vítat a „učit se“ od nich? Multikulturalismus, feminismus, genderismus, agresivní environmentalismus – to jsou přece dnešní „západní hodnoty“, takhle dnes vypadá Západ.

Co říci na fakt, že Turecko po vypovězení migrační dohody s EU doslova nahání uprchlíky k hranicím, například pomocí autobusů?

Turci touto kampaní sledují vlastní cíle. Jednak chtějí více peněz – a ty určitě dostanou, jednak si chtějí vynutit benevolentnější přístup ke svému vojenskému počínání na severu Sýrie. A i toho se jim zřejmě podaří dosáhnout. Politické špičky Evropské unie a některých členských států si tak dlouho hrály s „vítačskou“ politikou, až začaly mít panickou hrůzu z reakcí vlastních voličů. A proto si myslím, že udělají s dnešním Tureckem jakoukoliv dohodu, jen aby se do jejich zemí nedostala další vlna migrantů. Pro všechny ty Merkelové je to otázka vnitropolitická, ne zahraničněpolitická.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nový americký prezident Trump.“ Atentát a mocné foto. Hotovo. Kalousek a další

10:20 „Nový americký prezident Trump.“ Atentát a mocné foto. Hotovo. Kalousek a další

Na internetu se objevují komentáře, jaký bude mít dopad atentát, který byl na předvolebním mítinku v…