Proč se tak bojíte zákonů proti bohatým neplatičům, ptal se čtenář topáka. Tady je vysvětlení

14.08.2014 18:47

Poslanec TOP 09 František Laudát se zákona o majetkových přiznáních osobně nebojí, přesto je proti jeho přijetí. Proč, to vysvětloval na čtenářský dotaz na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz. Odpověděl také na otázku, který světový státník je jeho vzorem.

Proč se tak bojíte zákonů proti bohatým neplatičům, ptal se čtenář topáka. Tady je vysvětlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Na otázku „Proč se tak bojíte zákonů pro bohaté, kteří neplatí daně?“ Laudát odpověděl, že osobně se zákona o majetkových přiznáních nebojí. „Už několikrát jsem zveřejnil svůj majetek (i v dotazech médií), příjmy a výdaje si každý může najít na přiznáních, která ročně odevzdávám ve sněmovně,“ uvedl poslanec.

Majetková přiznání se ve většině zemí ruší

Na vysvětlení uvedl, že se zabývá analýzami, proč někde kapitalismus funguje a většina lidí se má dobře a proč ve většině zemí to tak není. „Upozorňuji, že takováto restrikce nikde na světě není. Jsou majetková přiznání, ale ta se ve většině zemí ruší, nebo se pozastavuje jejich platnost,“ tvrdí poslanec TOP 09. Důvodem, proč tomu tak je, je podle něj odpor občanů, odliv kapitálu, pokles růstu HDP a odchod bohatých do jiných zemí. „Důsledky se potom dotýkají všech, nejhůře těch nejchudších,“ poznamenal poslanec.

Argumentuje i tím, že policie a finanční úřady mají už dnes dostatek nástrojů k tomu, aby úspěšně chytaly zloděje. Pokud by byl zákon o majetkových přiznáních přijat, obává se toho, že budou trestáni běžní občané. „Ale to lidé pocítí, když to bude zavedeno,“ varoval.

Názorově nejbližším politikem je „Železná lady”

Laudát odpověděl i na otázku, zda má mezi současnými nebo bývalými státníky nějaký vzor. „Osobně žádný vzor nemám," konstatoval s tím, že z politiků 20. století je mu nejbližší bývalá britská premiérka Thatcher přezdívaná jako „Železná lady”. Za největšího státníka považuje bývalého britského premiéra Winstona Churchila za to, že se „postavil na odpor zrůdě“.

Otázky a odpovědi Františka Laudáta ZDE,

Štětina není členem TOP 09

Odpověděl i na poněkud provokativní dotaz, zda mu nevadí být v jedné straně s europoslancem Jaromírem Štětinou, člověkem, který v minulosti údajně pronesl následující výrok: „Zastávám zásadu nutnosti diktatury proletariátu v prvním období socialistické revoluce. Silná komunistická strana budovaná na principech vědy a morálně historických kritériích je podle mne jediná síla, která může změnit společnost v současném třídně a ekonomicky rozděleném světě.“

Laudát k tomu jen krátce poznamenal, že pokud má tázající na mysli exsenátora Štětinu, tak ten není členem TOP 09. Skutečnost je taková, že Štětina kandidoval do europarlamentu na pátém místě kandidátky TOP 09 a STAN. Ke členství Štětiny v předlistopadové KSČ Wikipedie s odvoláním na údaje Ministerstva vnitra uvádí, že Štětina byl členem KSČ od roku 1965 do roku 1968, kdy na protest proti okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy z komunistické strany vystoupil.

Celé znění otázek a odpovědí najdete zde: http://www.parlamentnilisty.cz/profily/Ing-Frantisek-Laudat-192/otazka/Pane-Laudate-34626

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…