Proč zavřeli Ratha a ne třeba... Takto se neptejte, kárá Jindřich Šídlo

29.05.2012 21:21 | Zprávy

Na to, že se Českem propírá jméno obviněného Davida Ratha, se pozastavuje většina médií a politiků. Značná část se však místo pravých příčin případu raději ptá – Proč zrovna Rath, a ne třeba…? Hlavní analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo vylučuje účelovost Rathova zatčení a tvrdí, že zatýkání politiků nefunguje jako ve fotbale, kde se "jede" na skóre.

Proč zavřeli Ratha a ne třeba... Takto se neptejte, kárá Jindřich Šídlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Nedůvěra v náš stát se podle hlavního analytika Hospodářských novin Jindřicha Šídla zhmotnila ve více či méně jasně formulované otázce: Proč zrovna Rath, a ne třeba...?

S tímto argumentem se poslední dobou začalo ohánět značné množství ať už politiků, či novinářů. ŠÍdlo jmenuje například sociální demokraty Jeronýma Tejce a Jana Hamáčka, či komentátora Respektu Jana Macháčka, nebo politologa Jiřího Pehe. „Nicméně úvahy o tom, proč právě – a pouze – Rath, jsou opravdu vážná věc, kterou nelze jen tak odbýt argumentem, že se holt ne každý nechá chytit s krabicí v ruce,“ píše na svém blogu Šídlo.

Například Pehe v deníku Referendum namítá, že pokud by se pachuť z této možné účelovosti měla alespoň poněkud trochu zmírnit, musely by policie a státní zastupitelství co nejdříve předvést podobný výkon v případě významného korupčníka z řad vládního tábora. „Zní to v zásadě jako férové řešení, jenže bohužel přibližuje fungování policie trochu ve stylu play-off Ligy mistrů, kde se hraje systémem doma-venku,“ reaguje na poznámku Šídlo.

Sociální demokraté tím zcela jistě naznačují jména dvou místopředsedů občanských demokratů -  Alexandra Vondry a Pavla Drobila. Tím dochází komentátor k myšlence, která by pro demokracii byla smrtící - podle návrhu Jiřího Pehe by policie přestala pracovat, pokud by narazila na podobný případ někoho dalšího z opozičních řad.

Sociálním demokratům by se dalo odvětit, že úplně stejný pocit mohla mít ODS, když policie v dubnu 2004, tedy také půl roku před volbami, sebrala populárního primátora Kladna Milana Wolfa. Tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová totiž vykládala o lokálních gubernátorech ODS.

„Jak je možné, že policie tehdy nehonila stejně udatně třeba korupci při pokusu Zemanovy vlády o koupi Gripenů na jaře 2002?“ ptá se Šídlo. Dosavadní zkušenosti totiž podle komentátora říkají, že řeči o boji proti korupci dle zásady „padni komu padni“ jen špatně maskují touhu, aby příště policie posloužila na oplátku zase jim.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…