Prodavačka platí vysokoškolákům studium, rozohnil se Dobeš v ČT

23.01.2012 6:04

Vysokoškolákům platí studium i taková prodavačka v Kauflandu, zlobil se ministr školství Josef Dobeš. Vysokoškolský zákon, který by upravoval studentské půjčky, by tomuhle pomohl zamezit. Odborníci s tím však nesouhlasí, nahrávalo by to bankovním subjektům.

Prodavačka platí vysokoškolákům studium, rozohnil se Dobeš v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš
reklama

„Dneska paní prodavačka v Kauflandu platí vysokoškolákům sedm let studia,“ rozzlobil se v Událostech, komentářích ministr školství Josef Dobeš. Podle něj je nynější systém asociální, proto by se mělo zavést školné.

Spolu s tím ale souvisí i plánované půjčky pro studenty. To je jeden z bodů, které často vadí akademikům. „Já se školným nemám problém,“ uvedl například předseda Akademického senátu ČVUT Petr Konvalinka. „Co mi ale vadí, je návrh zákona o bankovní pomoci studentům. … Nahrává to bankovním subjektům,“ kritizoval Konvalinka. Podle něj bankám přibudou desetitisíce klientů a akorát na tom vydělají.

„Jak jinak to udělat? Zřídit speciální drahou organizaci?“ ptal se ale ministr Dobeš. Podle něj by tento systém měl být ošetřený, když je zavedeno i takové stavební spoření.

Podobně akademikům vadí plánované nové složení správní rady, která by se nyní nově volila – mluvili by do toho i politici. Dobešovi ale vadí to, jak je správní rada složena nyní. Na Karlově univerzitě v ní je Lubomír Zaorálek, Přemysl Sobotka nebo třeba Leoš Heger. Pět politiků z dvanácti a žádný UK ani nevystudoval. V tom však ministra musel moderátor Jakub Železný opravit - předseda Senátu Sobotka Karlovu univerzitu vystudoval.

Dosud složení jmenuje rektor a ministr školství to následně podepisuje. „Jmenoval si je tam rektor, protože moc dobře ví, proč je tam má,“ útočil Dobeš na rektora Václava Hampla. „Protože potřebuje politickou podporu,“ dodal. Podle něj by se správní rada měla více vázat k regionu, tedy v případě UK k Praze.

Po dnešním nevydařeném jednání mezi zástupci akademické obce a ministrem ale budou následovat další schůzky. „Já se na to těším,“ řekl Dobeš. Doufá totiž, že to bude diskuze. Dobeš totiž tvrdí, že na té dnešní přišli akademici pouze s ultimátem. Ti naopak tvrdí, že Dobeš nechtěl projednávat v podstatě nic, vše je podle něj již dáno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …