Zamyšlením nad nejčastější zmiňovaným zahraničním tématem českých sdělovacích prostředků začíná Petr Žantovský své pravidelné ohlédnutí za tím, co zajímavého v domácích médiích v uplynulých dnech vypozoroval. „Jsou to samozřejmě otázky rusko-ukrajinského konfliktu, nebo jak to nazvat. Člověk už špatně hledá i ten samotný pojem. Všimněte si, jak nám média podsouvají taková ta jednoduchá označení jako přepadení, anexe, o tom už jsme mluvili mnohokrát,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Poukazuje na skutečnost, že když se někdo chce dobrat podstaty toho, o co tam jde, tak se mu velmi těžko hledá jeden jediný jasný pojem. „A v tom je právě ten zakopaný pes, kdy naši novináři – a o tom mluvíme často – se snaží najít jednoduchá řešení, jednoduché pravdy, jednoduché sympatie a antipatie, hrdiny a padouchy. A ono to v daném případě opravdu nejde, čím dál víc to nejde. A čím dál víc jsou proto mnozí novináři i agresívní,“ všímá si Petr Žantovský.
Líčení humanitární katastrofy bez uvedení toho, kdo ji způsobil
Za příklad může posloužit i debata, kterou vedl minulý týden na vlnách Českého rozhlasu s novinářem Lubošem Palatou a o níž se před týdnem také zmiňoval. „Slyšel jsem, že na ni byly ze strany některých agresívních novinářů reakce ve smyslu ´Jak to je možné, že tam toho Žantovského vůbec pouští mluvit o těchhle věcech, když on říká úplně něco jiného, než říkáme my?´ To jenom tak na ilustraci. Znovu jsem si pak uvědomil tu nejednoznačnost a těžkou uchopitelnost celého toho problému v úterý při Událostech, komentářích České televize,“ přiznává mediální odborník.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník