Profesor Dušek: COVID? 2000 lůžek pro nejtěžší případy. Žádná krize

15.09.2020 8:05 | Zprávy

Za pondělí 14. září přibylo 1038 lidí s pozitivním testem na koronavirus. Rostou i počty lidí, u nichž nemoc covid-19 vyžaduje hospitalizaci. Vladimír Černý, vedoucí klinické skupiny Covid na ministerstvu zdravotnictví a Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky, se shodují na tom, že zdravotnický systém má dostatek volných kapacit, pokud by počet pacientů, které je třeba hospitalizovat, významně narostl.

Profesor Dušek: COVID? 2000 lůžek pro nejtěžší případy. Žádná krize
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, Ladislav Dušek

Na jednotkách intenzivní péče a odděleních ARO je v celé České republice k dispozici asi 4 tisíce lůžek. Jenže téměř 3000 jsou obsazeny. Většinou na nich však neleží pacienti s covidem, ale s jinými nemocemi.

Podle Ladislava Duška je však i kapacita jednoho tisíce volných lůžek v tuto chvíli dostačující. Statistiky totiž ukazují, že jeden pacient pobývá na lůžku intenzivní péče 14 dní, než se přesune jinam, takže na měsíc má české zdravotnictví asi 2000 lůžek pro těžké případy covidových pacientů.

Aby tedy, při současných parametrech nemoci, nejnáročnější léčbu v nemocnicích za jeden měsíc potřebovaly dva tisíce pacientů, musely by být denní počty nakažených osmkrát až desetkrát vyšší než jsou dnes," uvedl Dušek pro server Aktuálně.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…