Profesor Dušek: COVID? 2000 lůžek pro nejtěžší případy. Žádná krize

15.09.2020 8:05

Za pondělí 14. září přibylo 1038 lidí s pozitivním testem na koronavirus. Rostou i počty lidí, u nichž nemoc covid-19 vyžaduje hospitalizaci. Vladimír Černý, vedoucí klinické skupiny Covid na ministerstvu zdravotnictví a Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky, se shodují na tom, že zdravotnický systém má dostatek volných kapacit, pokud by počet pacientů, které je třeba hospitalizovat, významně narostl.

Profesor Dušek: COVID? 2000 lůžek pro nejtěžší případy. Žádná krize
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, Ladislav Dušek

Na jednotkách intenzivní péče a odděleních ARO je v celé České republice k dispozici asi 4 tisíce lůžek. Jenže téměř 3000 jsou obsazeny. Většinou na nich však neleží pacienti s covidem, ale s jinými nemocemi.

Podle Ladislava Duška je však i kapacita jednoho tisíce volných lůžek v tuto chvíli dostačující. Statistiky totiž ukazují, že jeden pacient pobývá na lůžku intenzivní péče 14 dní, než se přesune jinam, takže na měsíc má české zdravotnictví asi 2000 lůžek pro těžké případy covidových pacientů.

Aby tedy, při současných parametrech nemoci, nejnáročnější léčbu v nemocnicích za jeden měsíc potřebovaly dva tisíce pacientů, musely by být denní počty nakažených osmkrát až desetkrát vyšší než jsou dnes," uvedl Dušek pro server Aktuálně.cz.

Vedle toho jsou k dispozici další záložní zdroje, konkrétně 7870 standardních lůžek s kyslíkem.

Podle Duška se sice může stát, že se v některé z nemocnic projeví nedostatek potřebných lůžek, ale v takovém případě budou pacienti nasměrováni do jiného zařízení. Podle Duška v tuto chvíli nehrozí, že by se nedostatek lůžek projevil ve všech krajích naráz.

Je to však ještě jeden aspekt, na který je třeba dát pozor a to na nemocnost personálu. Tisíce lůžek totiž musí mít kdo obsluhovat a kdyby se nemoc covid-19 ve větší míře projevila u lékařů a sester, byl by to problém.

Stejně tak je třeba dělat vše pro to, aby se nemoc nerozšířila do rizikových skupin, tedy mezi seniory a pacienty různého věku s dalšími zdravotními problémy.

Podle Duška se však Česko nemusí bát černého scénáře, jaký bylo možno sledovat např. v USA.

„Naopak si myslím, že třeba zdravotnictví v USA umí být velmi silně asociální. V jednom městě máte skvělou VIP nemocnici, kde, když to přeženu, v podstatě nemůžete zemřít, protože je tam vybavení a experti, kteří nejsou dostupní nikde jinde na světě. Jen o pár metrů dál je ale populace, která v podstatě stojí zcela mimo zdravotní péči, mimo zdravotní pojištění, mimo záruky, které jsou u nás úplně normální součástí kultury," popsal Dušek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…