Profesor Vladimír Franz: Za čtyři roky budu znovu kandidovat na prezidenta

14.02.2014 9:24

Vladimír Franz jako první, s čtyřletým předstihem, oznámil, že půjde znovu do přímé prezidentské volby. Podle MF Dnes chystá cosi jako hnutí, které by mu pomohlo. „Ano, národní obrození 2. Ale ne ve smyslu: 'Jsme Češi, hurá!' Ale v uvědomění si, co znamená být občan, co to znamená zodpovědnost, demokracie, co to je vnitřní svoboda, tolerance," popsal v rozhovoru svůj plán.

Profesor Vladimír Franz: Za čtyři roky budu znovu kandidovat na prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Vladmír Franz přednášel na právnické fakultě

Anketa

Je rok od zvolení Miloše Zemana. Dělá prezident svou práci dobře?

77%
23%
hlasovalo: 18939 lidí

Vladimír Franz zaujme mnohými talenty. Je umělec, vysokoškolský profesor a nyní i poradce ministra kultury. Byl neúspěšným Zemanovým protikandidátem v prezidentské volbě. V prvním kole historicky první přímé prezidentské volby Franz loni získal 6,84 procenta hlasů, před druhým kolem pak podpořil budoucího vítěze Miloše Zemana. Dnes se opět chystá na prezidenta kandidovat a toho současného se zastává. Podle něj odnáší protivné rozpoložení společnosti. „Ať je jakýkoliv, i kdyby snášel zlatá vejce, bude to marnost. Má úkol jako kosatec, po němž se chce, aby kvetl v prosinci," tvrdí Franz.

Vladimír Franz už plánuje své příští kroky. Podle svých slov v MF Dnes hodlá s odborníky a váženými lidmi nalézt cestu pro celou společnost. Je si prý vědom, že to zní idealisticky. „Rozhodl jsem se oslovit osobnosti z různých oborů. Lidi, kteří požívají úctu za svou práci. Ať je to profesor filosofie nebo ekonomie či ústavní právník. Vím, vypadá to jako strašlivý idealismus, ale s nimi bych rád vytipoval nejzásadnější problémy a nalezl cestu, na níž by se společnost mohla vydat. Pak je otázka, nakolik tuto platformu politizovat, kudy do toho páchnoucího chlívku zvaného stát vlastně vstoupit,“ řekl ke svým představám Franz a doufá, že občany zaujme.

Fotogalerie: - Franz 88388

Vladimír Franz nasbíral 88388 podpisů pod svou pre...
Vladimír Franz nasbíral 88388 podpisů pod svou pre...
Vladimír Franz nasbíral 88388 podpisů pod svou pre...
Vladimír Franz nasbíral 88388 podpisů pod svou pre...
Vladimír Franz nasbíral 88388 podpisů pod svou pre...
Vladimír Franz nasbíral 88388 podpisů pod svou pre...

Franz se ani nebrání přirovnání k národnímu obrození. „Ano, národní obrození 2. Ale ne ve smyslu: 'Jsme Češi, hurá!' Ale v uvědomění si, co znamená být občan, co to znamená zodpovědnost, demokracie, co to je vnitřní svoboda, tolerance," řekl MF Dnes.

Bez ideálů nemůžeme přežít

Prezident podle něj má být silná osobnost, především morálně. „Takový až skoro konstituční monarcha, ale ve stylu Masarykova výroku: Ježíš ano, Caesar ne."

Sám sebe přitom Franz vidí jako v jistém smyslu pokračovatele Havla. „Společnost prodělala fáze zosobněné třemi muži: havlovský idealismus a klausovský pragmatismus. Nyní jsme ve fázi zemanovského plebejství. To vše vygeneroval listopad 1989. Myslím, že nastal čas opět pro idealismus, který je mi blízký a společně s kreativitou je nutností, abychom neustrnuli, což se právě děje. Pragmatiků je tady dost. Bez ideálů nemůžeme přežít, to bychom si museli hodit mašli,“ míní Franz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

9:02 Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

Bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát se na svém facebookovém profilu zamyslel nad snímkem z po…