„To, co se zkoumalo na masivním odebírání vzorků, byla nemoc v klinické fázi s pomnoženými viry,“ upozorňuje Beran. Projekt kolektivní imunity tedy nebral v potaz nakažené, kteří žádné měřitelné příznaky nevykazovali, a není přesný. Lidé, u kterých onemocnění proběhlo skrytě bez jakýchkoliv příznaků, virus nevylučují a trvalé měřitelné protilátky se u nich nevytvoří.
„V Česku je podle mého odhadu 1,4 milionu lidí, kteří se s virem potkali, a jsem přesvědčen o tom, že rozvolnění, které přijde, výsledek ještě zvýší,“ myslí si epidemiolog. „Těch 1,4 milionu je v tuhle chvíli vysoce nadějné číslo, protože to hovoří o tom, že onemocnění probíhá ve vysokém procentu skrytě. Je to lehká forma onemocnění,“ dodává epidemiolog.
Pouze u vybraných jedinců ve vyšším věku a s přidruženým chronickým onemocněním může probíhat velmi závažně,“ popsal nemoc virolog.
Masivní odebírání vzorků by se podle něj mělo udělat ještě jednou. V případě, že nové testování po osmi týdnech uvolněnějších protiepidemických opatření prokáže stejný počet lidí, kteří se s virem setkali, opatření byla zbytečná. Pokud po uvolnění dojde k nárůstu případů, měla vládní opatření podle Berana smysl.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.