Machala konstatoval, že v medicíně se člověk pořád učí. Dnes se také učí, že se množí zprávy o možnostech, jak pacienty s koronavirem léčit. Pomoci může lék Remdesivir, ale u pacientů s velmi těžkým průběhem by mohla pomoct aplikace kmenových buněk a dalším pacientům by mohlo pomoci japonské virostatikum, které v ostrovním císařství používají na léčbu chřipky. Takovýto lék by bylo možné relativně rychle nasadit v České republice, protože už jde o lék jednou schválený a užívaný, byť v Japonsku.
„Mám trochu strach, že se to na všech úrovních trochu podcenilo. Zdá se, že v Číně to chtěli zpočátku tutlat. A tady u toho viru se to nepodařilo zadržet a pravděpodobně to prolétne celou Zemí,“ upozornil Machala. Kdyby se v Evropě i v Česku vyhlásila různá karanténní opatření např. o týden dřív, situace by dnes asi vypadala lépe, ale podobná karanténní opatření se prý prosazují poměrně obtížně, protože jsou nepopulární. Ocenil však, že v Česku se přece jen k razantním opatřením přistoupilo relativně brzy nebo alespoň o něco dříve než v okolních zemích, což je dobře.
Lidé navíc často riskují. „Sám jsem v tom seniorském věku a byl jsem si nakoupit v inkriminované době mezi 10. a 12. hodinou a viděl jsem lidi, kteří sice měli roušku, ale nos měli odkrytý. A když jsem je na to upozornil, že by si měli zakrýt i nos, se zlou jsem se potázal,“ prozradil Machala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČRo , Dvacet minut Radiožurnálu , Praha , nemocnice Na Bulovce , koronavirus , Machala
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
Zdražování potravin opět nabírá na síle a ve vzduchu se vznáší otázka, kdo ceny tlačí vzhůru nejvíce…
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 13:12 Lidé nejsou čísla v Jurečkových tabulkách. Bobošíková představila plán pro důstojné stáří
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR