Profesor z Trikolóry oceňuje, jak za epidemie spadly masky: Pod „pravdou a láskou“ se ukázala nesmiřitelná zášť a chamtivost

22.03.2020 10:21 | Zprávy

Profesor Ivo Budil (Trikolóra), někdejší děkan Filosofické fakulty plzeňské univerzity, poukazuje na výrazný rozdíl mezi efektivností, s níž epidemii čelí Jižní Korea, Tchaj-wan, Čína nebo Japonsko – a selháním, předznamenávajícím katastrofu v Itálii, Španělsku, Německu nebo Británii. Ukazuje na zásadní transformaci v neprospěch Západu. „Virus zase odejde. Pak odhoďme balast a učiňme Evropu opět velkou,“ vyzývá profesor.

Profesor z Trikolóry oceňuje, jak za epidemie spadly masky: Pod „pravdou a láskou“ se ukázala nesmiřitelná zášť a chamtivost
Foto: archiv I. Budil
Popisek: Profesor Ivo Budil

Epidemie historicky vždy hrály v existenci lidstva velmi důležitou úlohu. Přicházely jako nečekaná dramatická zkouška lidské soudržnosti, solidarity a vynalézavosti, po jejímž odeznění se objevilo nové rozložení sil ve světě, připomíná Budil.

Například pověstná černá smrt, jejíž ohnisko se nacházelo kolem roku 1330 v Číně a která po roce 1347 zahubila až třetinu obyvatel Evropy, byla krutou daní, kterou lidstvo zaplatilo za intenzivní rozvoj obchodu mezi Západem a Východem ve třináctém a čtrnáctém století.

V sedmnáctém století, kdy vrcholila „malá doba ledová“, zasáhly společenské nepokoje, hospodářské problémy a ničivé epidemie prakticky všechny kontinenty. Profesor Budil zmiňuje, že v této době pouze dva světové regiony přijaly účinná opatření, která stabilizovala jejich instituce. „Zatímco severozápadní Evropa zavedla systém karantén, Čína a Japonsko omezily zahraniční obchod pouze na několik přístavů,“ dodává.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo platí statisíce za propagaci EU. Nikdo se nedívá, ale kasíruje syn ODSáka

8:08 Ministerstvo platí statisíce za propagaci EU. Nikdo se nedívá, ale kasíruje syn ODSáka

Až statisíce korun vynakládá Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) na tvorbu podcastů Evropské fondy …