Programátoři zkusí z dat veřejných institucí vytvořit programy

14. 9. 2018 6:38

V sídle Nejvyššího kontrolního úřadu v Praze se dnes po roce sejdou programátoři nad otevřenými daty veřejných institucí v rámci akce Hackathon veřejné správy. Během dvoudenní akce budou chtít amatérští i profesionální programátoři ukázat, že data veřejných institucí lze využívat efektivněji než dosud a budou se je snažit přeměnit v užitečné programy.

Programátoři zkusí z dat veřejných institucí vytvořit programy
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač
reklama

Na webu Hackathonu organizátoři upozorňují na to, že si veřejná správa v Česku dosud pořídila zhruba 7300 informačních systémů za 110 miliard korun. Roční náklady na jejich údržbu činí asi 25 miliard. Podle webu je v nich ukryto velké množství dat, mnoho z nich je ale zadáváno špatně či neúplně, některá jsou duplicitní a jiná zase chybí.

Programátorům dají stejně jako loni k dispozici datové sady Nejvyšší kontrolní úřad, Český telekomunikační úřad, Český statistický úřad, Česká správa sociálního zabezpečení, Český úřad zeměměřický a katastrální, ministerstva financí a vnitra. Letos se nově přidaly ministerstvo spravedlnosti, Divadelní ústav, Sociologický ústav Akademie věd ČR, konkrétně jeho Český sociálněvědní datový archiv, a Centrum pro výzkum veřejného mínění. Na akci se znovu podílí pražská Vysoká škola ekonomická a Nadace Open Society Fund Praha.

Hackathon začne v 16 hodin představením datových sad. Po sestavení týmů začne v 18 hodin programovací maraton, který skončí v sobotu ve stejný čas. Následně týmy představí své výsledky a po 19. hodině porota vyhlásí vítěze. Loňský ročník vyhrála aplikace Hazard versus exekuce, která monitoruje míru exekucí v oblastech, kde jsou povolené herní automaty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tohle se dívá hodně blbě. Italka šla z nádraží, když si všimla migranta, jak krouhnul kočku. Pak vzal dřevo, zapálil oheň, začal ji kuchat. A to jsme teprve na začátku videa…

4:45 Na tohle se dívá hodně blbě. Italka šla z nádraží, když si všimla migranta, jak krouhnul kočku. Pak vzal dřevo, zapálil oheň, začal ji kuchat. A to jsme teprve na začátku videa…

Jižně od toskánského města Livorno na západním břehu Itálie leží malé nádraží. Místní mu říkají Camp…