Proletáři všech zemí, vyližte si... KSČM má na své akci nezvané hosty. Redaktorka ČT v problémech, zuřící Marta Semelová

1. 5. 2018 10:45

Politické strany, anarchisté i příznivci krajní pravice dnes pořádají prvomájová shromáždění. Občanští demokraté se sejdou tradičně na pražském Petříně, komunisté na holešovickém Výstavišti a sociální demokraté na Střeleckém ostrově. Odborový svaz Kovo si Svátek práce připomene v Brně, homosexuálové z iniciativy Jsme fér chtějí 1. máj oslavit jako svátek lásky a zamilovaných. Na pražském Malostranském náměstí vytvoří rekordně velký dort na podporu možnosti manželství i pro gaye a lesby.

Proletáři všech zemí, vyližte si... KSČM má na své akci nezvané hosty. Redaktorka ČT v problémech, zuřící Marta Semelová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Každoroční shromáždění občanů na 1. máje pořádané KSČM u Křižíkovy fontány
reklama

Komunisté na pražském Výstavišti se potýkají také s nezvanými hosty, kdy lidé proti nim demonstrují například s transparenty: „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel“ nebo „Komunisté jsou ostuda lidstva“. 

Foto: repro iDnes.cz

Demonstranti se zde promenádují v retro oblečení, zároveň je zde k vidění i americká vlajka. Do problémů se pak dostala i redaktorka České televize, kterou demonstranti vyrušovali, když chtěla udělat rozhovor s komunistickým poslancem Jiřím Dolejšem.

Foto: repro iDnes.cz

Příznivci a odpůrci komunistů se pak také dostali do křížku. Server iDnes.cz zachytil diskuzi mezi dvěma muži, kdy jeden z nich měl na klopě odznáček Kim Ir-Sena a Kim Čong-ila, druhý diskutující se naopak zastával exprezidenta Václava Havla. Řeč přišla i na Miloše Jakeše. „Kde je pan Jakeš?“ ptal se jeden muž druhého. „Není na vás zvědav,“ odvětil tázaný s tím, že Jakeš stále žije. „Věčně žije,“ poznamenal ironicky další muž. Muž s odznáčky Kim Ir-Sena a Kim Čong-ila se pak v legraci pohoršoval nad tím, že jeho spoludemonstrant nese americkou vlajku.

Foto: repro iDnes.cz

Na Výstavišti také vlaje transparent, kde jsou na roveň postaveny srp a kladivo proti hákovému kříži. Pod tím je nápis „Stejný svině“.

 

Foto: repro iDnes.cz

Demonstranti se následně pustili do skandování „Ať žije NATO“. Komunisté, v drtivé většině důchodci, na to reagují pískotem. „Česko není Rusko,“ zaznívá také a následně na pódium přichází rozčílená komunistická exposlankyně Marta Semelová, které se demonstrace proti straně nelíbí. „Běžte si řvát někam jinam,“ říká a odpovědí je jí skandování „Rudé kurvy“ či „Chátra“. Semelové vadí i transparent s hákovým křížem, kvůli kterému se chystá podat trestní oznámení. Reportér ParlamentníchListů.cz byl svědkem toho, že na Semelovou jeden z protestujících povykoval: „Ty krávo, stejně seš hnusná.“

„Přišel jsem, protože se mi nelíbí, že je tady tolik amerických vlajek a že všichni dělají, jako kdyby nás osvobodila americká armáda. To se mi nelíbí,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz protizápadní aktivista a válečný veterán Martin Zapletal, který se v minulosti proslavil tím, že vystrčil zadek na americký konvoj projíždějící Českem. Zapletal horlivě diskutoval s prozápadní aktivistkou Jenny Nowak.

ANO, které loni uspořádalo prvomájové setkání s občany na pražské náplavce, tentokrát oslaví 1. máj na Ladronce v Praze 6. Pro veřejnost tam hnutí na odpoledne připravilo sportovní hry.

Anarchisté se odpoledne sejdou v parku na pražské Kampě, odkud jejich pochod zamíří přes Malou Stranu na Hradčanské náměstí k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Příznivci krajní pravice ohlásili shromáždění na plzeňské náměstí Republiky, pořádá ho Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), Dělnická mládež a Blok proti islamizaci.

V Brně, kde při potyčkách pravicových radikálů a jejich odpůrců loni mezi oběma stranami létaly kameny i petardy a policie zajistila 11 lidí z obou stran, letos pořádá Odborový svaz Kovo kulturně-společenské odpoledne na hradě Špilberk. Představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) budou Svátek práce slavit společně se slovenskými odboráři v Žilině.

Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Připomíná generální stávku amerických dělníků 1. května 1886, kteří bojovali za zkrácení pracovní doby na osm hodin denně, a následné násilné potlačení protestů. První máj je ale připomínán také jako svátek lásky.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…