Prolomení těžebních limitů by stálo přes bilion korun

27.02.2012 12:57

Využití uhlí, které leží v severních Čechách za územními ekologickými limity, na výrobu elektřiny a tepla by vedlo během příštích zhruba 120 let k externím nákladům až 1,3 bilionu korun. Náklady by byly spojeny zejména s dopady na lidské zdraví a životní prostředí. Vyplývá to ze studie o prolomení limitů těžby uhlí na Mostecku, kterou prezentovalo Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze.

Prolomení těžebních limitů by stálo přes bilion korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

"Získávání energie ze zdánlivě levného hnědého uhlí nás v konečném důsledku může přijít pěkně draho. Nepřímo, ale královsky ji totiž dotujeme prostřednictvím dopadů na lidské zdraví, zkrácenou délkou života, škodami na životním prostředí a změnami klimatu," řekl Jan Rovenský z ekologické organizace Greenpeace ČR. Studie kalkuluje pouze s dopady, které by vznikly spálením uhlí za těžebními limity ve velkých teplárnách a elektrárnách. Nezabývá se škodami, které na životním prostředí působí přímo těžba, jako například hluk a prach. Nezabývá se ani poškozením krajiny těžbou či bouráním obcí.

Studie počítá s uhlím z velkolomů Bílina a ČSA během jejich asi 120leté životnosti, ale nezabývá se ekonomickými přínosy prolomení limitů, jako je například bezpečnost dodávek energie nebo zaměstnanost. Neřeší také náklady těžebních společností na těžbu uhlí.

Nejvíc peněz padne na škody na lidském zdraví

Z hlediska struktury škodlivých vlivů představuje nová těžba podle studie výraznou zátěž pro lidské zdraví. "Za celé období životnosti těchto velkolomů - do roku 2133 - představují zdravotní dopady externí náklad ve výši 374,8 miliardy korun," uvádí studie. Kromě zdravotních dopadů byly hodnoceny také environmentální dopady, které zahrnují ztrátu biologické rozmanitosti, ztrátu zemědělské produkce, náklady vyvolané poškozením budov těžbou a škodlivý vliv těžkých kovů na lidské zdraví. Podle studie by těžba za ekologickými limity také výrazně zvýšila emise škodlivých plynů, což by rovněž přineslo náklady ve stovkách miliard korun.

Limity těžby uhlí v severních Čechách jsou citlivým tématem, vznikly v devadesátých letech na konci největšího uhelného rozmachu a mají za úkol ochránit alespoň část severočeské krajiny. Ekologové dlouhodobě volají po zachování limitů, současná vláda také prohlásila, že prolamovat limity nebude. Otázkou ale zůstává, zda limity budou zachovány i v dalších letech. V dolech ČSA a Bílina se za územními limity nachází na 900 milionů tun uhlí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…