Proti možnostem policie není Babišova EET vůbec nic, varuje významný novinář. A pokud ji pomáhají i vysoké školy, opravdu končí legrace

12.07.2015 20:05

Někdejší dlouholetý šéfredaktor týdeníku Ekonom Zbyněk Fiala se zamýšlí nad tím, co můžeme čekat od policie, která špehuje na internetu jiné subjekty. Mezi nimi i server ParlamentníListy.cz nebo Komerční banku a ČSOB. Časem bychom mohli také zjistit, že máme napíchnuté všechno možné a policie nás všechny sleduje jako sprosté podezřelé. A to je velké riziko pro demokracii.

Proti možnostem policie není Babišova EET vůbec nic, varuje významný novinář. A pokud ji pomáhají i vysoké školy, opravdu končí legrace
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač
reklama

Zbyněk Fiala se v komentáři pro server VašeVěc.cz vrací k aféře WikiLeaks. Nové informace serveru Novinky.cz totiž ukazují, že policie využívala služeb softwarových specialistů, kteří dokážou nabourat některé programy prostřednictvím tzv. exploitů. Umožňují cizí počítače dokonce ovládat. Autor zdůrazňuje, že nemá nic proti tomu, když policie honí zloděje, ale klade si otázku, proč sleduje banky, zpravodajské servery nebo dokonce politickou stranu, kterou založil expremiér Jiří Paroubek, NS-LEV 21.

Za zmínku navíc stojí, že v celé kauze sehrály roli i některé vysokoškolské kapacity. To rozhodně není pozitivní signál. Největším nebezpečím pro demokracii totiž podle autora není Andrej Babiš, který díky EET bude vědět, kolik kdo vypil piv, ale strach z policie, jež se může nabourat kdekam a my vlastně nemůžeme vědět, co všechno vyšetřovatelé sledují.

„Bylo vkládání exploitů do cizích programů legální? Skutečně? Kdo se tím bude zabývat? Neodnese to hlavně ten, kdo si bude stěžovat? Jak se dozvíme, že máme počítač čistý? A proč na to nepřišly služby, které si spousta uživatelů počítačů platí, tedy různé vyhledávače škodlivého softwaru, které svojí nepřetržitou činností sežerou polovinu kapacity procesoru? A kdo všechno se stihl namočit? Koho spatříme, jak chodí kanálem?“ ptá se Fiala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odporné.“ Jan Hrušínský málem praskl kvůli ČT. Hon na Zahradila. Ale ten odpověděl

22:00 „Odporné.“ Jan Hrušínský málem praskl kvůli ČT. Hon na Zahradila. Ale ten odpověděl

Europoslanec Jan Zahradil reagoval na výlev, který k aktuálnímu dění kolem Rady České televize, ale …