Protofašista! Vladní zmocněnec Bartuška znovu pořádně naštval expremiéra

29.04.2015 18:10

Rozhodnutí Evropské komise obvinit Gazprom ze zneužívání dominantního postavení na trhu je jednou z nejdůležitějších událostí letošního roku ve vztazích mezi Evropou a Ruskem, míní český vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Šetření, které ovšem ještě delší dobu potrvá, podle něj skončí buď tím, že se ruský plynárenský monopol na evropském trhu začne chovat podle evropských pravidel, nebo z Evropy odejde. Expremiér Paroubek přidal rázná slova.

Protofašista! Vladní zmocněnec Bartuška znovu pořádně naštval expremiéra
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

„Je to spor o to, jestli se na území EU budou dodržovat evropské zákony nebo nějaká speciální pravidla šitá na míru strategickým podnikům našich sousedů,“ poznamenal Bartuška v rozhovoru s ČTK. Evropská komise minulý týden poslala Gazpromu soupis námitek vůči postupu firmy na trzích ve východní Evropě. Podle přesvědčení evropské exekutivy společnost v osmi zemích regionu znemožňovala konkurenci na trhu se zemním plynem a v pěti si v důsledku toho účtovala nepřiměřeně vysoké ceny.

Česko má i jiné možnosti, připomíná Bartuška

Gazprom obvinění odmítl a v prohlášení zdůraznil, že je zřízen podle ruského práva jako podnik strategického významu.

„Sdělení námitek je na pohled strašně nutný výraz. Ale když ten termín řeknete lidem z Microsoftu nebo Intelu, tak se ještě dneska – po mnoha letech – orosí. Protože to jejich firmy stálo miliardy dolarů na pokutách a tisíce a tisíce odpracovaných hodin s komisí,“ poznamenal Bartuška. Připomněl, že šetření obou těchto případů trvalo řadu let, v případě Microsoftu skoro desetiletí, a společnosti dramaticky omezovalo v jejich možnostech expanze, akvizic, nových produktů a v podobných oblastech.

Český vládní zmocněnec také upozornil, že ruská firma je prošetřována od srpna 2012, přípravná fáze začala ještě dříve. „Takže to opravdu nesouvisí ani s Krymem, ani s Ukrajinou. A těžko může být komise právně obviňována, že dělá jakousi agitační práci či práci na zakázku,“ řekl Bartuška. Obdobně ostatně při zveřejnění kroku minulý týden na novinářské dotazy reagovala také eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, když věc označila za čistě obchodní spor.

Bartuška nechtěl odhadovat, jak dlouho spor komise s ruskou firmou potrvá

V České republice se přitom podle Bartušky Gazprom především v posledních letech choval „velmi korektně“. Česko od 90. let minulého století totiž udělalo mnohé k diverzifikaci svých zdrojů surovin i jejich přepravních cest. Bartuška připomněl kontrakt s Norskem v roce 1997 či možnost reverzních toků z Německa.

Zajímavá je také podle něj současná situace, kdy v loňském roce ze Slovenska přiteklo do ČR asi půl miliardy kubíků zemního plynu, opačným směrem – na východ – ale proudilo 36 miliard kubíků, tedy výrazně více.

„Navíc naše firmy platí za plyn na burzách v Rotterdamu nebo v Německu standardní západoevropské ceny,“ připomněl Bartuška. A v západní Evropě je od roku 2008 plyn dlouhodobě levnější, než za kolik jej nabízí ruský monopol.

Bartuška nechtěl odhadovat, jak dlouho spor komise s ruskou firmou potrvá. Připomněl, že Gazprom dostal na odpověď 12 týdnů. „Hodně se ukáže z toho, jaké budou jeho další kroky,“ myslí si zmocněnec.

Paroubek žádá konec „protofašisty“

Pár slov k výrokům Václava Bartušky přidal i expremiér Paroubek. Žádá, aby tento protofašista co nejdřív skončil v úřednické funkci, aby už nebyl placen i z Paroubkových daní.

„Tento zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti, který měl být ministrem zahraničí za své fašistické výroky už několik dní odvolán, se dožaduje, aby byl Gazprom za údajné porušování pravidel potrestán a opustil evropský trh,“ připomíná expremiér, podle něhož by měl Bartuška skončit především pro svou podporu upalování lidí na Ukrajině. „V každém případě by měl pan Bartuška své extremistické názory sdělovat nikoli jako státní úředník placený z daní občanů, tedy i z mých daní, ale jako soukromá osoba. A to co nejrychleji…," prohlašuje někdejší předseda vlády. Bartuška by měl prý jasně říci, jak Gazprom porušil pravidla.

Sluší se dodat, že Bartuška se brání nařčení, že by snad schvaloval upalování lidí v Oděse. Toto upalování, stejně jako celou válku na východě země, podle vlastních slov považuje za strašlivou tragédii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

8:15 Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

„Kolaborant, co si nechával platit z veřejných peněz propagační články do Playboye,“ neudržel se pře…