„Je to spor o to, jestli se na území EU budou dodržovat evropské zákony nebo nějaká speciální pravidla šitá na míru strategickým podnikům našich sousedů,“ poznamenal Bartuška v rozhovoru s ČTK. Evropská komise minulý týden poslala Gazpromu soupis námitek vůči postupu firmy na trzích ve východní Evropě. Podle přesvědčení evropské exekutivy společnost v osmi zemích regionu znemožňovala konkurenci na trhu se zemním plynem a v pěti si v důsledku toho účtovala nepřiměřeně vysoké ceny.
Česko má i jiné možnosti, připomíná Bartuška
Gazprom obvinění odmítl a v prohlášení zdůraznil, že je zřízen podle ruského práva jako podnik strategického významu.
„Sdělení námitek je na pohled strašně nutný výraz. Ale když ten termín řeknete lidem z Microsoftu nebo Intelu, tak se ještě dneska – po mnoha letech – orosí. Protože to jejich firmy stálo miliardy dolarů na pokutách a tisíce a tisíce odpracovaných hodin s komisí,“ poznamenal Bartuška. Připomněl, že šetření obou těchto případů trvalo řadu let, v případě Microsoftu skoro desetiletí, a společnosti dramaticky omezovalo v jejich možnostech expanze, akvizic, nových produktů a v podobných oblastech.
Český vládní zmocněnec také upozornil, že ruská firma je prošetřována od srpna 2012, přípravná fáze začala ještě dříve. „Takže to opravdu nesouvisí ani s Krymem, ani s Ukrajinou. A těžko může být komise právně obviňována, že dělá jakousi agitační práci či práci na zakázku,“ řekl Bartuška. Obdobně ostatně při zveřejnění kroku minulý týden na novinářské dotazy reagovala také eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, když věc označila za čistě obchodní spor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp