Prouza se v ČT definitivně rozloučil: V EU se držíme pod krkem. Mayová si hraje s bezpečnostní kartou a hrozí, že...

31.03.2017 23:10

Norský ministr pro Evropskou unii Frank Bakke-Jensen a končící český tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR Tomáš Prouza hovořili v pátečních Událostech, komentářích České televize o aktuální situaci v EU, která se musí vyrovnat s Brexitem.

Prouza se v ČT definitivně rozloučil: V EU se držíme pod krkem. Mayová si hraje s bezpečnostní kartou a hrozí, že...
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

Tomáš Prouza je přesvědčen, že EU bude s Londýnem jednat jako jeden hráč. „Všichni vědí, že se možná tak trochu držíme pod krkem, i když to je možná trochu silné slovo, a víme, že se musíme napřed dohodnout mezi sebou,“ řekl Prouza.

Napřed bude třeba domluvit rozvod, aby bylo možné domluvit novou podobu partnerství. Jinak to podle končícího státního tajemníka ani nejde. Pokud dojdeme alespoň k principiální dohodě o vyrovnání, teprve potom se můžeme bavit o budoucnosti. „To by byla pro Brity velmi silná zbraň. Oni by mohli říkat, neřešme dluhy a podívejme se do budoucnosti,“ varoval Prouza.

„To, čeho se já bojím, je, že Britové nám budou hodně slibovat, ale pak to nedokážou protlačit na národní úrovni, protože ta protievropská nálada v Británii je hodně silná. A pak mě velmi znepokojuje, že britská premiérka Theresa Mayová si hraje s bezpečnostní kartou a hrozí, že nebude s EU sdílet bezpečnostní informace, pokud my nebudeme Británii dostatečně ustupovat. To mě děsí,“ přiznal Prouza.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si je vědom toho, že by Česká republika měla vystupovat jednotně. Proto českou pozici konzultuje i s opozicí.

Nakonec Prouza prozradil, že v tuto chvíli odchází do soukromé sféry, ale zůstává řadovým členem ČSSD a nevylučuje, že by se jednoho dne do politiky opět aktivně vrátil.

Členství Norska v EU není na pořadu dne

Frank Bakke-Jensen k tématu doplnil, že Norsko stojí mimo EU a hodlá s ní i nadále udržovat přátelské vztahy. „Ale členství v Unii teď opravdu není na pořadu dne, skutečně ne,“ řekl jasně host. Norové dali jasně najevo, že si nechtějí nechat mluvit do toho, kolik ryb smějí vylovit. „My jsme citliví na to, aby nám někdo mluvil do našeho rybolovu,“ pronesl k tématu norský ministr. Lidé, kteří rybolov neřeší, by prý asi klidně vstoupili do EU, ale lidé, které živí rybolov, jsou jasně proti členství.

To ovšem nic nemění na tom, že Norsko s EU spolupracuje a bude s ní spolupracovat i dál. „EU se netýká jen celního omezení, ale zákonů v oblasti školství, vědy a výzkumu, zjednodušení pohybu osob a tak dále,“ podotkl ministr s tím, že pro Nory jsou zkrátka některé aspekty EU výhodné a jsou ochotni za ně platit, ačkoli je jako nečlenové EU nemohou ovlivňovat. Na rozdíl od České republiky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…